newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גיוס וחרדים: השקפת רבני צפת מול היהודים של טבריה

מאות שנים חלפו מאז היגרו היהודים לצפת ולטבריה, והקימו בה שני מרכזים: אחד שאף לחדש את הנשיאות, והשני התעסק בנושאים תורניים. כשהחרדים מסבירים את התנגדותם לגיוס, הם בוחרים בין שתי השקפות העולם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: יובל הלפרין

אחד הטיעונים היפים ביותר ששמעתי נגד גיוס חרדים היה של בחור ישיבה אלמוני, שאמר פעם ברדיו:

בישוב הישן הרוב היו לומדי תורה. הערבים השכנים לא ראו בהם אויב. נכון שהיו תופעות של גזענות ואפליה, אבל צבא לא היינו צריכים. באו הציונים – דתיים ולא דתיים – השכנים החלו לראות בהם איום, אל תבקשו ממני להשתתף במלחמה שאתם יצרתם מתוקף השקפתכם

יפה מאוד. למרבה הצער כיום דוברים חרדים ממעטים לדבר כך. להפך, הם מדברים על תרומתם הייחודית לאותו מפעל ולאותה מלחמה. אותו אברך ביטא לדעתי השקפה קונקרטית של היישוב הישן: השקפת צפת.

> בג"ץ יוביל את החרדים לאיים על חוק גיוס חובה בישראל

לשכת הגיוס בשכונת מקור ברוך החרדית בירושלים (יונתן סינדל/פלאש90)

לשכת הגיוס בשכונת מקור ברוך החרדית בירושלים (יונתן סינדל/פלאש90)

נשיאות מול סמיכה

אפשר לומר שבראשית התקופה העותמאנית קמו בפלסטין שני מרכזים יהודיים של מגורשי ספרד ופורטוגל – טבריה וצפת. את המרכז היהודי המחודש בטבריה ייסדו בני הדודים חואי מיקז, וביאטריס דה-לונה מיקז גרסיה, יהודי ויהודייה בני אחת המשפחות העשירות ביותר מקרב מגורשי ספרד. הם הגיעו מפורטוגל לאיסטנבול בקבוצה של חמש מאות איש – פקידים, משרתים ומשפחותיהם.

הם היו אורחי חצר הסולטאן, והיו להם קשרים בכל העולם. חואי התיישב בטבריה במהלך המאה ה-16 ושינה את שמו ל"דון יוסף נשיא". דונה גרסייה נותרה בטורקיה ונותרה דונה גרסייה. חוזה החכירה של טבריה היהודית היה על שמה. התוספת "נשיא" מרמזת בבירור על שאיפתו של דון יוסף לחדש את "הנשיאות" היהודית, שהייתה מוסד מעין-מדיני ועד המאה השישית לספירה ישבה בטבריה.

דונה גרסייה הייתה מעין "הברון רוטשילד" של היישוב הזה, ויש עדויות שהשניים התעסקו בין השאר בתכניות מדיניות, פוליטיות וצבאיות כדי להקים מעין מדינה בתוך מדינה, כמו שבכירים עותמאנים אחרים עשו בגליל בתקופות שונות. (דהאר אל עומר, פח'ר א-דין ועוד).

לעומת המרכז בטבריה היה את המרכז היהודי בצפת, שנוסד כמה שנים קודם לכן. המייסד שלו היה יעקב בירב, שבעיקרו היה איש תורה ולא איש "עסקים". הוא ביקש לחדש את "הסמיכה" ולא את הנשיאות. סמיכה היא טקס שהעניק במשך מאות שנים (עד המאה החמישית בערך) את הסמכות הדתית העליונה על כל הקהילות היהודיות בעולם לחכמי ארץ ישראל.

אחרי הרב בירב הופיע בצפת רבי יוסף קארו, שכתב את "שולחן ערוך" – קודקס הלכתי מרכזי שמחייב, לדעתו, את כל היהודים בעולם גם משום שנכתבה בארץ ישראל. אבל הוא השמיט מהספר הזה כמעט כליל "הלכות מלכים ומלחמות" של הרמב"ם, העוסק בכיבוש ונישול פיזי וראלי של הארץ. כיום במוסדות הציונות הדתית מקפידים ללמוד דווקא את החלק הזה ברמב"ם, בעוד מייסדי צפת ניסו להצניעו.

לדעתי, העובדה שהם בחרו בצפת אינה מקרית. צפת מופיעה בתנ"ך פעם אחת ובמשנה ובתלמוד דומני שכלל לא. לא היה בה שום תקדים למוסד יהודי "ממלכתי" – כלומר בניגוד מוחלט לטבריה. (יצויין כי בהמשך ההשפעה של דון יוסף ודונה גרסייה נחלשה בטבריה, והקהילה היהודית שם שינתה את נהגה והתקרבה יותר למודל הצפתי)

אותו אברך אלמוני שהסביר את התנגדות החרדים לגיוס, התבטא ברוחה של צפת היהודית. הפוליטיקה החרדית של היום מדברת יותר ברוח טבריה היהודית בראשיתה.

יובל הלפרין הוא עורך לשון ופעיל בחד"ש

> החרדים הם קו ההגנה התקיף ביותר נגד הכוחנות הצבאית בישראל 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf