newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הבשורה הענקית לחינוך הגיל הרך מחייבת זהירות רבה

חוק המועצה לחינוך הגיל הרך התקבל השבוע בכנסת. המשימה היא שלא יהפוך להיות עוד גוף ביורוקרטי זולל תקציבים, אלא כזה המחזק את המשפחה ופועל שהורים וילדים יהיו יותר ביחד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חוק המועצה לגיל הרך התקבל השבוע בכנסת, ולראשונה יש לנו מוקד שאחראי לכל מה שקשור לחינוך ילדים מגיל לידה עד שש. זה באמת חשוב ומשמח, אולם צריך לשים לב: אנחנו הולכים לטפל בכשל של פיצול ביורוקרטי באמצעות הקמת גוף ביורוקרטי נוסף – מה שמחייב זהירות וצניעות רבה.

צריך לא רק לאגד את המשאבים ואת האחריות למוקד אחד, אלא גם להימנע מלעשות עוד מאותו דבר. צריך להבין היכן הכשל המהותי בגישה שננקטה עד כה לחינוך הגיל הרך, ולהציע דרכים חדשות שישברו את ההורשה מדור לדור של העוני התרבותי והכלכלי.

הגופים הממשלתיים והציבוריים, מתוך עוצמת תקציביהם וכוח האדם המקצועי העומד לרשותם, ממהרים להשתכנע שהם יודעים לחנך את הילדים טוב יותר מההורים. הם מעודדים הוצאה של הילדים למסגרות שמחוץ לבית, ומעקרים את ההורים. זה הכשל הדורש תיקון.

חינוך זה הורים

ילדים לא נולדים חכמים יותר או פחות. הם נעשים כאלה, בעיקר מתוך האינטראקציה הלשונית עם הוריהם, בשנים הראשונות לחייהם. הכוונה לאוצר המילים (הכמות), שהם המפתח להתפחות יכולות החשיבה במוח; וכן לנימה של השיח (האיכות), אם היא מאפשרת ומעודדת או אוסרת ומדכאת, דבר המשפיע על התפתחות הערך העצמי והאמפתיה לזולת.

"הינקות היא עת האביב של החיים, תקופה בה אסור לנו להזניח את ההזדמנות להכין את שדה האינטלקט. […] הליקויים של חינוכנו המוקדם מלווים אותנו לכל חיינו. על כן שלב הטיפוח החשוב ביותר של המין האנושי מתרחש בהיותנו בעריסה. אם זה מתנהל בזהירות הראויה, הרי זאת ברכה נפלאה להמשך החיים; אם זה מוזנח, נגזר עלינו לחיות תחת מוגבלות."

את החכמה הזאת כתב המחנך הצ'כי יוהאן קומניוס, כבר בשנת 1645 בספרו pampaedia (מכלול החינוך). למרות זאת, בכל מדינות העולם נטו להניח שילדים קטנים רק משחקים ומשתובבים, ועל כן זה לא באמת חשוב. שלב החינוך שנתפס כחשוב הוא גיל הנעורים, בו הילדים מבינים עניין ואפשר לדבר איתם. רק לפני חמישים שנים קיבלנו אישור מחקרי לטעות שבגישה הרווחת: הילדים הבוגרים אכן "מבינים עניין", אולם זאת בהתאמה ליחס שקיבלו בגיל העריסה והינקות.

במילים דומות לקומניוס, קבע מחקר קולמן בשנת 1966:

"מסקנה אחת בולטת מעל לכל: האי שוויון שנכפה על הילד בגלל הבית שבו נולד, השכונה שבה גדל וחוג חבריו יישמר לעתיד בעינו, ויהיה לאי שוויון שהוא יאלץ להתמודד איתו בחייו כמבוגר לאחר שיסיים את בית הספר".

פער שלושים מיליון המילים

אחד המחקרים החשובים המדגימים את חשיבות ההורים, פורסם בשנת 2003 תחת הכותרת הקשה: The Early Catastrophe: "האסון המוקדם – פער שלושים מיליון המילים עד גיל שלוש". במחקר זה הקליטו את השיחות שמתקיימות בבתים בין הורים לבין ילדיהם מגיל לידה והלאה. התברר כי ילדים בגיל שנה עד שלוש להורים ממדרג חברתי כלכלי נמוך נחשפים לכ-8,000 מילים מדי יום בממוצע. לעומתם, ילדים להורים ממדרג חברתי כלכלי ממוצע נחשפים ל-17,000 מילים ביום, וילדים להורים ממדרג חברתי כלכלי גבוה נחשפים ל-30,000 מילים ביום. עד גיל כניסה למערכת החינוך (גיל 3 – 4), נוצר פער של שלושים מיליון מילים בין הילדים, בהתאמה למצב הכלכלי של הוריהם.

> לא מדובר בניסיון הדתה – מדובר בתהליך של "הלאמה" 

פער החשיפה למילים עד גיל 4 בהתאם למצב הכלכלי חברתי של ההורים (מקור המחקר בטקסט)

ההבדלים האלה נובעים מכמה גורמים: עושר השפה ואוצר המילים העומד לרשות ההורים, קיומם של ספרים ומשחקים בבית, פניות ההורים לשהות יחד עם ילדיהם בשעות שבהם הם ערים ופעילים, המודעות של ההורים לחשיבות של השיחה והמשחק עם הילדים, וההרגלים שההורים רכשו מחוויות ילדותם שלהם בבתי הוריהם.

מדד מספר המילים יכול לשמש כמדד של עוני תרבותי או חינוכי. זה לא בהכרח כסף, למרות שיש מתאם גבוה, אלא מדובר במילים, שהם אבני היסוד להתפתחות הילד בעתיד. לא מפליא על כן שנמצא קשר ישר וחזק בין מדד החשיפה למילים בגיל הינקות לבין הישגי אותם ילדים כאשר בגרו ולמדו בבתי הספר.

החדשות הטובות הן שמילים הן בחינם. בארה"ב מופעלים מספר פרויקטים של התערבות בבתים של הורים מאוכלוסיות מצוקה, בהם מלמדים את ההורים לשוחח עם ילדיהם: לשחק איתם, לקרוא איתם ספרים מתאימים ולתווך להם במילים את מה שקורה סביבם. במיזמים אלה, מלבד הדרכה להורים, ניתן להם מכשיר פידבק יעיל: מונה מילים אלקטרוני המוצמד לבגד התינוק. בסופו של יום יכול ההורה לראות לכמה מילים נחשף ילדו, ולקבל מכך משוב חיובי למאמציו.

הנה סרטון קצר שמדגים זאת:

התקווה: רשות לגיל הרך באמצעות ההורים

כפי שהעידה אחת האמהות שקיבלה סיוע והדרכה, היא כלל לא ידעה שלמידה מתחילה בינקות. היא הייתה שבויה במה שמערכת החינוך כל כך מתאמצת לשכנע את ההורים: שלימודים זה דבר שמתרחש במערכת החינוך, על ידי אנשי מקצוע בגנים ובבתי הספר. תפיסה זאת מחזירה אותנו אל הרשות לגיל הרך שנוסדה השבוע בישראל.

זה לא משנה עד כמה טובים יהיו הגנים, הפעוטונים, המשפחתונים והצהרונים. בראשית החיים נמצאים הילדים ביחד עם הוריהם, ובסופו של כל יום לימודים הם חוזרים הביתה. על כן עלינו לחזק את ההורים הזקוקים לסיוע, כדי שתשתית החינוך של כל הילדים תהייה טובה וראויה.

צריך לברך את הגופים האזרחיים, מומחי האקדמיה וחברי הכנסת שהובילו במשך מספר שנים את המאמץ לייסוד המועצה לגיל הרך. צריך לקרוא להם עכשיו בקול גדול לנהוג בזהירות ובצניעות. כל עזרה וסיוע לילדים הקטנים חייבים להינתן דרך הוריהם. כל אגורה שהם ישקיעו בטיפוח ההורים תהפוך את הבשורה לברכה, ואת ההוצאה הכספית להשקעה לעתיד.

> בתי הספר הייחודיים פורחים, מערכת החינוך עייפה ונובלת 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ראשי כחול לבן, בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, בביקור בוורד יריחו, סמוך לבקעת הירדן, ב-21 בינואר 2020 (צילום: הדס פארוש / פלאש90)

תספחו, ימנים, תספחו

העובדה שגנץ אימץ את עולם המושגים של הימין מראה שהמהלך של נתניהו להפוך את הכיבוש לשקוף הצליח יותר מדי. הפיכת שיח הריבונות, שעד לא מזמן נח בשוליים הסהרוריים של הימין, למיינסטרים צפויה לטלטל את הסטטוס קוו הנוח כל כך לישראל, זה שמאפשר לה את המשך הכיבוש והרחבת ההתנחלויות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf