בעקבות חשיפת שיחה מקומית, המשטרה הודיעה על חקירת רצח טובאסי

לאחר הפרסום, גורמים שונים פנו למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים בדרישה לפתוח בחקירה מיידית. אתמול הודיע השר כי המשטרה פתחה בחקירה. אחיו של טובאסי: איש לא פנה אלינו, אני לא מאמין בחקירה של המשטרה הישראלית

מאת:

כחודשיים וחצי אחרי שאסמעיל טובאסי נורה למוות, ככל הנראה על ידי מתנחלים, וחודשיים אחרי חשיפת המקרה בשיחה מקומית, הודיע השר לביטחון הפנים כי נפתחה חקירה בעניין.

על פי עדויות שהתפרסמו כאן לראשונה, אסמעיל טובאסי, 27, תושב הכפר הפלסטיני אל ריחיה, דרומית לחברון, נורה ב-14 במאי על ידי מתנחלים, אולי בליווי חיילים, לאחר שמתנחלים החלו להצית שדות ועצים של פלסטינים בכפר, וטובאסי – יחד עם תושבים אחרים בכפר – יצאו לנסות לכבות את האש.

על פי העדויות, מתנחלים פצעו את טובאסי בכלים חדים אחרי שנורה והתעללו בו בעודו שוכב גוסס על הארץ.

אסמעיל טובאסי (צילום: באדיבות המשפחה)

אסמעיל טובאסי (צילום: באדיבות המשפחה)

בדוברות הצבא בחרו שלא להגיב לתחקיר שהתפרסם ביוני בשיחה מקומית ובכאן 11. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לפרסום כי פרטי האירוע כפי שצוין בפניה אינם מוכרים להם, זאת למרות שבמשפחת טובאסי אמרו שהם פנו בתלונה למשטרה הפלסטינית אחרי הירי הקטלני, ולמרות שעל פי החוק, המשטרה אמורה לפתוח בחקירה כל אימת שנודע לה על חשד לביצוע עבירה.

לאחר חשיפת המקרה, גורמים שונים דרשו מהמשטרה לפתוח לאלתר בחקירה. בין היתר פנה ח"כ מוסי רז למפכ"ל המשטרה בדרישה לחקור את הרג טובאסי, וח"כ עאידה תומא-סלימאן אף הגישה שאילתה בנושא לשר לביטחון פנים, עומר בר-לב. אתמול (שלישי) בר-לב השיב לתומא סלימאן כי בעקבות תלונה שהגיש אחיו של המנוח בתחת המשטרה בחברון ב-16 ביוני, החליט הפיקוד של מרחב יהודה במשטרה על עריכת חקירה משותפת של המשטרה הישראלית והמשטרה הפלסטינית.

donate

"לא סומכים על חקירת המשטרה"

לדברי חאלד טובאסי, אחיו של אסמעיל, איש לא עדכן אותם עד כה בדבר פתיחת החקירה בעניין הריגתו של אחיו. "אני לא סומך על חקירה שמתבצעת על ידי המשטרה הישראלית", הוסיף. "ישנן אלפי תלונות נגד אלימות מתנחלים, עם עדויות ברורות, אבל המשטרה לא מענישה אותם ואף מאפשרת להם לבצע פשעים גדולים ונוראיים יותר. המתנחל יודע היטב שהוא לא ייענש על פשעיו נגד פלסטינים, לכן גם הרצח של אחי נדחק לשוליים. אני לא מאמין שהם יזמנו אפילו מתנחל אחד לחקירה. אף מתנחל לא ייאסר. אין בשבילנו צדק על האדמה הזו".

חברת הכנסת תומא-סלימאן מסרה בתגובה: "הרצח המזעזע והאכזרי של איסמעיל טובאסי על אדמת כפרו בידי מתנחלים מצטרף לגל האלימות הרצחני של מתנחלים כלפי פלסטינים בתקופה האחרונה – הכל בגיבוי הצבא. רק בחודשים האחרונים יותר מחמישה פלסטינים נרצחו בנסיבות דומות. טוב שהחקירה נפתחה, אבל לצערי אין בכך בשורה. זו שיטת הפעולה – הודעה על פתיחת חקירה כדי לצאת ידי חובה ולאחר מכן טיוח ומסמוס. השורש של האלימות הוא הכיבוש – המתנחלים והצבא הן שתי ידיים של אותו משטר".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf