newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בעקבות חשיפת שיחה מקומית, המשטרה הודיעה על חקירת רצח טובאסי

לאחר הפרסום, גורמים שונים פנו למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים בדרישה לפתוח בחקירה מיידית. אתמול הודיע השר כי המשטרה פתחה בחקירה. אחיו של טובאסי: איש לא פנה אלינו, אני לא מאמין בחקירה של המשטרה הישראלית

מאת:

כחודשיים וחצי אחרי שאסמעיל טובאסי נורה למוות, ככל הנראה על ידי מתנחלים, וחודשיים אחרי חשיפת המקרה בשיחה מקומית, הודיע השר לביטחון הפנים כי נפתחה חקירה בעניין.

על פי עדויות שהתפרסמו כאן לראשונה, אסמעיל טובאסי, 27, תושב הכפר הפלסטיני אל ריחיה, דרומית לחברון, נורה ב-14 במאי על ידי מתנחלים, אולי בליווי חיילים, לאחר שמתנחלים החלו להצית שדות ועצים של פלסטינים בכפר, וטובאסי – יחד עם תושבים אחרים בכפר – יצאו לנסות לכבות את האש.

על פי העדויות, מתנחלים פצעו את טובאסי בכלים חדים אחרי שנורה והתעללו בו בעודו שוכב גוסס על הארץ.

אסמעיל טובאסי (צילום: באדיבות המשפחה)

אסמעיל טובאסי (צילום: באדיבות המשפחה)

בדוברות הצבא בחרו שלא להגיב לתחקיר שהתפרסם ביוני בשיחה מקומית ובכאן 11. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לפרסום כי פרטי האירוע כפי שצוין בפניה אינם מוכרים להם, זאת למרות שבמשפחת טובאסי אמרו שהם פנו בתלונה למשטרה הפלסטינית אחרי הירי הקטלני, ולמרות שעל פי החוק, המשטרה אמורה לפתוח בחקירה כל אימת שנודע לה על חשד לביצוע עבירה.

לאחר חשיפת המקרה, גורמים שונים דרשו מהמשטרה לפתוח לאלתר בחקירה. בין היתר פנה ח"כ מוסי רז למפכ"ל המשטרה בדרישה לחקור את הרג טובאסי, וח"כ עאידה תומא-סלימאן אף הגישה שאילתה בנושא לשר לביטחון פנים, עומר בר-לב. אתמול (שלישי) בר-לב השיב לתומא סלימאן כי בעקבות תלונה שהגיש אחיו של המנוח בתחת המשטרה בחברון ב-16 ביוני, החליט הפיקוד של מרחב יהודה במשטרה על עריכת חקירה משותפת של המשטרה הישראלית והמשטרה הפלסטינית.

"לא סומכים על חקירת המשטרה"

לדברי חאלד טובאסי, אחיו של אסמעיל, איש לא עדכן אותם עד כה בדבר פתיחת החקירה בעניין הריגתו של אחיו. "אני לא סומך על חקירה שמתבצעת על ידי המשטרה הישראלית", הוסיף. "ישנן אלפי תלונות נגד אלימות מתנחלים, עם עדויות ברורות, אבל המשטרה לא מענישה אותם ואף מאפשרת להם לבצע פשעים גדולים ונוראיים יותר. המתנחל יודע היטב שהוא לא ייענש על פשעיו נגד פלסטינים, לכן גם הרצח של אחי נדחק לשוליים. אני לא מאמין שהם יזמנו אפילו מתנחל אחד לחקירה. אף מתנחל לא ייאסר. אין בשבילנו צדק על האדמה הזו".

חברת הכנסת תומא-סלימאן מסרה בתגובה: "הרצח המזעזע והאכזרי של איסמעיל טובאסי על אדמת כפרו בידי מתנחלים מצטרף לגל האלימות הרצחני של מתנחלים כלפי פלסטינים בתקופה האחרונה – הכל בגיבוי הצבא. רק בחודשים האחרונים יותר מחמישה פלסטינים נרצחו בנסיבות דומות. טוב שהחקירה נפתחה, אבל לצערי אין בכך בשורה. זו שיטת הפעולה – הודעה על פתיחת חקירה כדי לצאת ידי חובה ולאחר מכן טיוח ומסמוס. השורש של האלימות הוא הכיבוש – המתנחלים והצבא הן שתי ידיים של אותו משטר".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf