בעקבות חקירת דובר שוברים שתיקה, חיילים לשעבר לאיילת שקד: תחקרי גם אותנו

שרת המשפטים חשבה שתוכל להשתיק את עדויות החיילים על פשעי הכיבוש באמצעות איומים בחקירה. אז חשבה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאז התפרסם דבר חקירתו של באזהרה של דובר ארגון שוברים שתיקה, דין יששכרוף, בחשד לתקיפה של אדם פלסטיני בזמן שירותו הצבאי, מתמלאת הרשת בקריאות של חיילים לשרת המשפטים איילת שקד: תחקרי גם אותי.

יששכרוף, שהיה קצין בנח"ל, זומן לחקירה באזהרה במשטרת חברון ביום חמישי האחרון, לאחר שברשת הופץ סרטון בו הוא מעיד בזמן סיור בחברון כי בזמן שירותו במקום היכה קשות, לנגד עיני מפקדיו וחייליו, בחור פלסטיני שקודם לכן זרק אבנים, כנראה (וזאת פרשנות שלי) כי הרגיש שזה מה שמצופה ממנו. לפני כשבועיים פנתה שרת המשפטים שקד ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקשה ממנו לחקור את יששכרוף. "לאור החשיבות הרבה שאני רואה בשמירה על שמה הטוב של מדינת ישראל ושל חיילי צה"ל, ראיתי לנכון לפנות אליך על מנת שתבדוק את אמיתות המקרה", כתבה השרה, "ככל שיתברר כי יש אמת בפרסומים, הרי שיש לפעול לאלתר למיצוי הדין".

> שקד רוצה לחקור פגיעות בפלסטינים? הנה רשימת הצעות ראשונית

במהלך החקירה יששכרוף עמד מאחורי הדברים שתועדו בסרטון שהופץ ואף הציג את עדותו המלאה לתקרית החמורה. לא ברור אם ייחקר שנית. אבל יששכרוף הוא רק אחד מבין מאות החיילים לשעבר שנתנו עדות על מעשיהם בשטחים, על האלימות וההתעללות היומיומית והשגרתית, ובשוברים שתיקה קוראים למשטרה לא להסתפק בפעיל אחד אלא לחקור את כל המאות שכבר העידו בפנים גלויות.

המהלך של איילת שקד יכול להפוך מרדיפה והפחדה להרמה להנחתה, וחייבים לנצל אותו. קדימה, בואו באמת נתחיל לחקור את הכיבוש. בואו נקשיב בבית משפט לכל העדויות, אחת אחרי השניה: על פשיטות ליליות, על התעמרות במחסומים, על מכות ואלימות כעניין יומיומי, על ניצול וסחיטה, על כל מקרי ההרג המטוייחים, על מה זה דורש להחזיק כיבוש כל כך בלתי נראה. בואו נפתח את זה באופן פומבי ונדבר על מה בדיוק עושים הילדים של כולנו בשטחים הכבושים, כדי שנוכל להמשיך לחיות בתל אביב ובגדרה, באריאל ובמודיעין, בקדומים ובכפר סבא, כאילו שאין מאחורי החומות והגדרות אנשים שחיים תחת משטר צבאי.

> ימים של התעוררות: המאבקים שנותנים סיבה לאופטימיות

פעילי שוברים שתיקה עם תמונות מהשטחים, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

פעילי שוברים שתיקה עם תמונות מהשטחים, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

לאנשי שוברים שתיקה מצטרפות קריאות רבות ברשת של חיילים וקצינים לשעבר שקוראים לשרת המשפטים לחקור גם אותם, כי אי אפשר להשתתף במפעל הכיבוש בלי להפעיל אלימות. כך למשל, דוד זונשיין, יו"ר הוועד המנהל של ארגון בצלם וקצין לשעבר שכתב: "איילת שקד, גם אני מבקש להחקר באזהרה. בחקירה אתאר בפירוט אירועים שהייתי שותף להם בגדה ובעזה, שהעדות של דובר שוברים שתיקה מחווירה לעומת". ח"כ לשעבר מוסי רז, מזכ"ל מרצ כתב: "במקום לחקור את דובר שוברים שתיקה, ממליץ לחקור אותי וכל מי שדרגתו כמוני ( רב סרן) ומעלה. כמי שמכיר את המציאות בשטח מבטיח להביך את שקד". וגם אבי בוסקילה, מנכ"ל שלום עכשיו, קצין לשעבר שהשתחרר בדרגת רב סרן, הצהיר: "איילת שקד מוזמנת לפנות לעצמך 4 חודשים ולבוא לחקור אותי".

מחר (ראשון), בשעה שבע וחצי צפויים להגיע אנשי ארגון "לוחמים לשלום" לביתה של שרת המשפטים ולדרוש ממנה לחקור גם אותם. "שירתנו בשטחים; היינו חלק ממערכת ששוללת מזה חצי מאה את חירותם וזכויותיהם הבסיסיות של מיליוני אנשים. איילת, חקרי את כולנו, משתפי הפעולה של השלטון הצבאי; אנחנו מוכנים לשלם את המחיר. אבל אי אפשר להסתפק רק בש"ג". (פרטים כאן).

הסטטוס שפרסם אבי בוסקילה:

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf