newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מי אמר שלבית"ר ירושלים או למחנה הציוני מגיע בכלל שחקן ערבי?

בין הקמפיין של עיתון "הארץ" נגד בית"ר ירושלים להשתלחויות בח"כ זוהיר בהלול, השמאל הציוני הוכיח השבוע פעם נוספת שהוא מצטיין בעיקר בהטפת מוסר לפלסטינים ולכל מי שלא מיישר קו עם תפיסות המוסר שלו. הערבים עצמם נשארים כתמיד מחוץ לדיון

מאת:

השבוע החולף סיפק לנו עוד שני מקרים הממחישים את תפקידו של הפלסטיני במיינסטרים, בעיני הציבור הישראלי. קמפיין הארץ, ״עד שישחק ערבי בבית״ר״, בו העיתון פרסם מספר כתבות הממחישות את הגזענות בבית״ר ירושלים כדי להפעיל לחץ ולגרום להם להחתים שחקן ערבי, קיבל תגובה מסלימה מצד מועדון הכדורגל הגזעני במדינה. במסגרת ההסלמה דובר המועדון גם מנע מכתב הארץ להיכנס ליציע העיתונות במשחק הקבוצה במחזור הקודם, וגם טען בריאיון ברדיו כי קמפיין הארץ בכלל מיותר מאחר ושיחקו ומשחקים ערבים בבית״ר, הלא הם שחקנים מזרחים (״ערבים יהודים״). המקרה השני הוא המקרה של ח״כ זוהיר בהלול, שהעז לצאת מדמותו כערבי המחמד של המחנה הציוני, וטען כי עבד אלשריף (הנרצח בחברון) הוא לא ״מחבל״.

תחילה, נפתח עם קמפיין הארץ. שלא נתבלבל, מדובר בקמפיין טרחני, צדקני ומתנשא, המטיף מוסר בשמנו הפלסטינים מבלי לראות את הגיבנת של עצמו. נכון, להוציא את שיחה מקומית ואתרי שמאל כמו העוקץ, הארץ הוא גוף בהחלט שונה במפת התקשורת הישראלית מאחר והוא נותן במה נרחבת לכותבים פלסטינים. אך לא לעיתונאים, הלחם והחמאה של כל עיתון. ג׳קי חורי הוא הפלסטיני היחיד שעובד שם ככתב וגם הוא מוגבל לתחום סיקור אחד ויחיד- ערבים. אז מדוע העיתון נתן לעצמו חרות בתחילת עונת הכדורגל הנוכחית לפתוח בקמפיין הקורא לבית״ר להחתים ערבים?

> חברי מפלגת העבודה – זוהיר בהלול לא טועה, זה אתם התבלבלתם

עלה התאנה של השמאל הציוני, זוהיר בהלול (ויקימדיה קומונז CC BY-SA 4.0)

עלה התאנה של השמאל הציוני, זוהיר בהלול (ויקימדיה קומונז CC BY-SA 4.0)

מחיר עלה התאנה

כי זה מה שהשמאל הציוני יודע לעשות הכי טוב, להטיף מוסר לפלסטינים ולכל מי שלא מיישר קו עם תפיסות המוסר שלו. מי בכלל קבע שמגיע למועדון הגזעני הזה פרס בדמות שחקן ערבי מוכשר, כמו שלא חסר למועדונים אחרים? מדוע הארץ שולל את זכותנו להחרים את המועדון הגזעני הזה, כפי שחלקנו מחרים חברות תעופה ישראליות, למשל? מדוע הארץ בחר בשמנו ועל גבנו לתקן עוד עיוות בחברה הישראלית, במקרה זה לחנך את אוהדי בית״ר והלה פמיליות למיניהם לקבל שחקנים ערבים ולהוריד את מפלס הגזענות שלהם, מפלס שגובהו נקבע על-ידי הקיפוח שלהם עצמם מצד המדינה? והכי חשוב, האם העיתון יהיה מוכן לקבל אחריות באם הבלתי ייאמן יקרה, בבית״ר יחתימו פלסטיני ואז האוהדים יחליטו לפגוע בו, חס וחלילה?

מה שמביא אותנו למקרה השני, הירי בחברון והתגובות המחפירות נגד בהלול. זוהיר בהלול הוא בעצמו דוגמא לפלסטיני מנוצל שנזרק מהמדרגות. הוא קיבל על עצמו את נצלנות השמאל הציוני, בחר להיות עלה תאנה ולשחק במשחק ביודעין, אך לא קיבל שום תמיכה מהפסאודו שמאל הזה המתקרא ״ציוני״ ברגע שהוא עצמו החל להיות מותקף ע״י הימין בשל אמירה לא לגיטימית לשיטתם. במילים אחרות, גם בהלול נוצל, כפי שבעיתון הארץ היו רוצים לראות עם שחקנים פלסטינים בבית״ר, וקיבל גינויים מהמפלגה שלו בדמות מתקפות מילוליות של ח״כ בסיעתו. אלא שאם שחקן ערבי יחתום בבית״ר, זה עלול להיגמר עם הרבה יותר ממתקפות מילוליות, להן העיתון לא יהיה כבר אחראי, מן הסתם.

נכון, אמירתו של בהלול לא נכונה ולא לגיטימית, אבל מסיבות אחרות לגמרי. בהלול בחר להשוות בין ההתנגדות הפלסטינית המכוונת נגד חיילי כיבוש חמושים לארגונים ציונים חמושים טרום הנכבה והחמיא לאותם ארגונים אלימים ש״בנו את המדינה המדהימה הזאת״, לא פחות ולא יותר. האפרטהייד הנוכחי ומעשי הטבח של הציונים ב48 הם ״מדהימים״ מבחינתו, כי זו המשמעות של להיות עלה תאנה ציוני.

מבחינת הפלסטינים, מדובר בהשוואה מביכה ואומללה המעידה על בורות היסטורית עמוקה של איש המתיימר לייצג ציבור כבוש (גם אם אינו יודע זאת), וגם כאשר הוא מסייע להסתרת פשעים אך אומר את מה שכל כך בסיסי ומובן לכל בר דעת בהקשר של הירי (״שריף לא היה מחבל״), הוא מיד נזרק לאנחות. כאן הוא כבר סיים את תפקידו.

פתאום הם ערבים?

האם בכלל מגיע לבית"ר שחקן כמוהו? זאהי ארמלי (צילום: דוברות מכבי חיפה)

האם בכלל מגיע לבית"ר שחקן כמוהו? זאהי ארמלי (צילום: דוברות מכבי חיפה)

בחזרה למקרה בית״ר-הארץ. עיתון הארץ ניסה לנצל את הפלסטינים כדי לתקן עיוות בחברה הישראלית לשיטתו, ואפשר לבקר זאת – הרי הפלסטינים מודרים מכל כל הרבה תחומים, כולל עיתונאות, כפי שמודגם במערכת הארץ עצמה – אך אין ספק שכוונתם היא לא לפגוע באף פלסטיני, גם אם מדובר בנצלנות לא מודעת לעצמה. תגובת דובר בית״ר, לעומת זאת, כבר יש בה משום פגיעה בפלסטינים. פתאום, כשזה משרת את המטרה, המזרחים בבית״ר הם ערבים-יהודים (מה שאומנם מתיישב עם השיח הפוליטי של חלק מהפלסטינים), כך שלפי הדובר ההדרה לא מכוונת נגד ערבים באופן כללי, אלא נגד ערבים-פלסטינים.

לא ראוי שהשיח המזרחי-אשכנזי, החשוב בפני עצמו אגב, יבוא על חשבוננו, או על חשבון דמנו כפי שהודגם בחברון. ובדיוק כך, לא ראוי שהשמאל הציוני ינסה לחנך את מועדון הכדורגל הגזעני במדינה, על אוהדיו האלימים, על חשבוננו או על חשבון ביטחוננו (במקרה של פגיעה אפשרית בשחקן פלסטיני שיחתום בבית״ר).

חוסר היכולת להבין זאת הוא מה שמשותף לשמאל הציוני הלבן ולחלק מהשיח המזרחי. אז אחרי הכל, מי אמר שמזרחים ואשכנזים שונים כל כך?

> חוק ההדחה הוא עוד צעד בדרך ליציאה מארון האפרטהייד

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf