newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ביהמ"ש דחה בקשה לעכב גירושו של עובד בארגון זכויות אדם בינלאומי

עומר שאקר מארגון Human Rights Watch יגורש בטרם ההכרעה בעתירה נגד גירושו. הארגון מתכוון לעתור לעליון. לראשונה תושב זר יגורש בגלל עמדה פוליטית אחרי שכבר נכנס לישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

נכתב בשיתוף עם מירון רפופורט

השופטת תמר בזק-רפפורט דחתה את הבקשה למתן צו ארעי בעתירה שהגיש ארגון Human Rights Watch (בקיצור: HRW) נגד גירושו של עומר שאקר, מנהל תחום ישראל-פלסטין בארגון, עד לקיום בטרם יתקיים דיון בעניינו. שאקר יגורש עד יום חמישי הבא, אלא אם ערעור שיגיש הארגון לבית המשפט העליון ישנה את המצב.

משרד הפנים החליט לגרש את שאקר בשל עמדות פוליטיות שהביע בעבר, טרם כניסתו לישראל. זו תהיה הפעם הראשונה שאזרח זר שכבר נכנס לישראל ושהה בה כחוק, יגורש לאחר שנעשה תחקיר על עברו הפוליטי.

לפני פחות משבועיים הודיע משרד הפנים על ההחלטה לגרש את שאקר על יסוד תיקון לחוק הכניסה לישראל, המאפשר למנוע כניסה לישראל ממי שתומך בחרם. בהחלטה שלו הסתמך משרד הפנים על דו"ח שהכין המשרד לעניינים אסטרטגיים שעקב אחרי התבטאויות של שאקר בעשור האחרון, טרם הגעתו לישראל. בין השאר "חשף" הדו"ח ששאקר, אזרח אמריקאי שלמד באוניברסיטאות סטנפורד וג'ורג'טאון, היה נשיא משותף של ארגון "סטודנטים למען צדק בפלסטין", היה חתום על קריאה למשוך השקעות מחברות שמרוויחות מהפרת זכויות אדם בשטחים, והתבטא באחת ההזדמנויות כי קמפיין ה-BDS הוא "הדרך הנאצלת ביותר של התנגדות בלתי אלימה".

עומר שאקר (באדיבות HRW)

ארגון HRW החליט לעתור נגד ההחלטה התקדימית, ובמסגרת העתירה ביקש צו ביניים שימנע את גירושו של שאקר, וכן צו ארעי שיאפשר לו להישאר בארץ עד להכרעה בבקשה למתן צו ביניים. בארגון מבינים כי אם יגורש שאקר, קשה יהיה מאוד לנהל את הדיון מרחוק ולהחזיר את הגלגל לאחור. בנוסף, חוששים מפגיעה קשה בעבודת הארגון שיאלץ לעבוד בתקופה זו ללא החוקר הבכיר. אולם באופן לא שכיח, החליטה אתמול (רביעי) השופטת בזק-רפפורט לדחות את הבקשה לצו ארעי, בטענה שהעתירה הוגשה באיחור, וזאת למרות שהעתירה הוגשה רק שמונה ימים לאחר קבלת ההחלטה הרשמית של משרד הפנים.

היום (חמישי) עורכי הדין מיכאל ספרד, אמילי שפר עומר-מן וסופיה ברודסקי המייצגים את HRW פנו לשופטת וניסו להסביר כי ייתכן שחל אצלה בלבול בנוגע לתאריכים, וכי שאקר שוהה כישראל כדין ולא פקעה אשרת השהיה שלו, בניגוד לרמיזת השופטת. אולם השופטת לא קיבלה את ההבהרות וחזרה על החלטתה כי שאקר יגורש עד ליום חמישי 24 למאי. עם זאת היא כן הורתה למדינה להגיב לבקשה לצו הביניים עד יומיים לפני כן, והודיעה כי תבחן את הנושא ביום רביעי. יום לפני הגירוש המתוכנן. ניתן לשער כי הזמן המצומצם שקצבה השופטת לדיון בטרם גירוש, מעיד על כוונותיה ביחס לעתירה כולה. ביום שני יגיש ארגון HRW ערעור לבית המשפט העליון בתקווה ששם יחליטו לעצור את המהלך.

אין זו הפעם הראשונה שבה ממשלה מזרח תיכונית מגלה הסתייגות מהפעולות של שאקר למען זכויות אדם. קדמו לה משטר אסד בסוריה, ומשטרו של א-סיסי במצרים. אם אכן יגורש שאקר, תהיה זו הפעם הראשונה שתושב זר מגורש בגלל עמדה פוליטית אחרי שכבר נכנס לישראל. המדינות היחידות שגירשו נציג של HRW לפני ישראל היו צפון קוריאה, קובה, ונצואלה, סודאן ואוזבקיסטאן.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הוועד באל על: ההסתדרות מעדיפה את הטייסים עלינו

לפני עשור, ההסתדרות נלחמה נגד ניסיון של הטייסים באל על להקים ועד נפרד. עכשיו, כך נראה, היא עומדת לצדם ואף הדיחה את ראשי הוועד הכללי שמחו נגד ניהול מו"מ נפרד עם הטייסים. ההסתדרות: הוועד השתולל ועבר את הקווים האדומים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf