newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אתם תחזירו את תוכנית פראוור? אנחנו נמשיך להיאבק

כשבני בגין הודיע על גניזת תוכנית פראוור ב-2013, נשמנו לרווחה. כעת מתכוונת הממשלה להחזיר את אותה התוכנית, אם לא גרועה יותר, תחת שרביט הבית היהודי שסברה בזמנו שהתוכנית "נדיבה מדי" כלפי הבדואים. אם הממשלה חושבת שמדובר בסוף פסוק, היא טועה טעות מרה

מאת:

כותבת אורחת: הודא אבו-עבייד

ההרגשה של כולנו היום היא הרגשה של אבן שירדה מעל הלב, הרגשה של ניצחון שמעולם לא חשבנו שנגיע אליו כאשר מי שעמד מולנו היה אחת המדינות החזקות בעולם, ואנחנו, בתור הקבוצה הכי חלשה, היה לנו קשה הרבה פעמים לראות את האור בקצה המנהרה. אין ספק שהקפאת מתווה פראוור רק תחזק את החברה הבדואית ותוכיח לה שיד ביד, כולנו ביחד הפלנו את פראוור.

את המילים האלו כתבתי בדצמבר 2013, יום אחרי שח"כ בני בגין הודיע על גניזת הצעת חוק פראוור.

קיוויתי אז שזה יהיה הדבר האחרון שאני אכתוב על המתווה הזה. ידעתי שנקבל תוכנית אחרת, אולי טובה יותר או אולי יותר גרועה, אבל אותה אחת שוב – על זה לא חשבתי.

> בנגב המדינה לא מחכה לפראוור כדי להרוס בתים

סטודנטיות מפגינות בירושלים נגד תוכנית פראוור. "תוכנית פראוור=הפקעת 800 אלף דונם" (אקטיבסטילס)

סטודנטיות מפגינות בירושלים נגד תוכנית פראוור. "תוכנית פראוור=הפקעת 800 אלף דונם" (אקטיבסטילס)

בשבוע האחרון הבנתי יחד עם חברי שהיו לצידי בהובלת המאבק נגד פראוור, שמחכה לנו מערכה נוספת בחזית מול הממשלה החדשה, כאשר אחד מקווי היסוד שלה הוא העברת חוק פראוור הידועה לשמצה, להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.

המחשבה על קבלת אותה גברת באותה אדרת נשמעת לי לא הגיונית, במיוחד שהבית היהודי, מי שדאג שסיפור הבדואים יכנס לקווי היסוד של הממשלה, התנגד באופן נחרץ בזמנו לתוכנית בטענה שהיא מעניקה לבדואים יותר מדי.

הכיוון היחיד שאפשר לחשוב עליו הוא שהבית היהודי, שקיבל את משרד החקלאות אשר מטפל בסוגייה, הכניס את השם פראוור כדי להביא לנו תוכנית יותר גרועה ש"תטפל בבדואים". בהתחשב במחאה שהיתה נגד פראוור בכל הארץ, לא ברור איך המהלך הזה יסתיים, בסופו של דבר.

קיווינו כולנו, הבדואים, שהפעם התוכנית תתגבש בהתייעצות איתנו, ותתחשב בצרכים שלנו ובמה שיש לנו להגיד על אופן החיים שאנחנו רוצים לחיות כאן. אנחנו עדיין מקווים וקוראים למדינה שחשבנו שהשכילה להתחשב ברצוננו, שבאמת תרים את הכפפה ותבוא לשבת איתנו לשולחן המשא ומתן במקום לתכנן בירושלים איך הורסים בתים ומנקים שטח בלי שום קשר לחיים, החיים עצמם בנגב.

מה שברור זה שמדינה ישראל לא מתכוונת לנהל כל שיח אמיתי איתנו, הערבים הפלסטינים; היא תמשיך להפקיע אדמות ולהרוס בתים. על כן אנחנו מודיעים שנמשיך להוביל את המאבק על זכותנו הבסיסית למגורים בכבוד ולבעלות על הקרקע. מכאן אני מבקשת להזמין את כל מי שהיה שותף למאבקנו ואת כל מי שהתכוון או התכוונה לקחת חלק, לבוא הפעם ולהיות שותפים.

הודא אבו-עבייד, ממובילות המאבק נגד תוכנית פראוור וחברת הגרעין המייסד של "אלחיראק אלשבאבי"- התארגנות הצעירים נגד פראוור.

> כך מתכננים הקמת ישובים ליהודים על גבי כפרים בדואים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

הקלף של חמאס כבר אינו החטופים, אלא המשך הלחימה

חייהם של החטופים לא היו חשובים מספיק לישראל כדי שתסכים לעסקה הכוללת את סיום המלחמה. בחמאס מבינים את זה, וכנראה שהם מעריכים כעת שהמשך המלחמה מאיים על ישראל יותר מאשר עליהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf