ארה"ב מתכחשת לחוק הבינלאומי לטובת הנצחת הכיבוש

הכרזתו של מזכיר המדינה לפיה ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק אינה סותרת רק את המשפט הבינלאומי, אלא גם את חובותיה של ארה"ב עצמה. הרציונל הפוליטי ברור: חיסול פתרון שתי המדינות, סיכול שיבת הפליטים וקידום ריבונות ישראלית בלתי הפיכה בשטחים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הודעת מזכיר המדינה האמריקני פומפאו באשר לשינוי עמדת הממשל האמריקאי בנושא ההתנחלויות בשטחי הגדה המערבית, לפיה אין בהן משום הפרת החוק הבינלאומי, היא מקוממת, אך לא מפתיעה. זוהי רק הודעה נוספת של הממשל האמריקאי המנוגדת באופן בוטה ביותר למשפט הבינלאומי, והיא מצטרפת להכרת ארה"ב בריבונות הישראלית בשטחי רמת הגולן הכבושים מסוריה, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, והלחצים לסגור את אונר"א בניסיון לטמון לעד את זכותם של הפליטים הפלסטינים לחזור למולדתם.

נתניהו לוחש לטראמפ. ההחלטה של הנשיא האמריקאי תחזק את הקיצונים באיראן (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

הכרזה שמעניקה רוח גבית לפעילות התוססת של ממשלת ישראל, שנועדה לבסס את מעמדה הפוליטי כריבון ברחבי הגדה המערבית (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

ההכרזה הזו הופכת את עקרונות המשפט הבינלאומי על ראשם והיא עומדת בסתירה להחלטות רבות של גופים בינלאומיים האמונים על המשפט הבינלאומי, כולל החלטת מועצת הביטחון 2334 משנת 2016, וכן חוות דעתו המייעצת של בית הדין הבינלאומי לצדק בעניין חומת ההפרדה שנבנית על ידי ממשלת ישראל בגדה המערבית. החלטות אלה הבהירו שוב את מעמדם של כלל השטחים שנכבשו על ידי ישראל בשנת 1967 כשטחים כבושים, ואת מעמדן הבלתי חוקי והמנוגד למשפט הבינלאומי ההומניטרי של ההתנחלויות בשטחים אלה. להזכיר, כי הטענה בדבר היותן של ההתנחלויות פשע מלחמה על פי חוקת רומא, נכללת בבדיקה הראשונית אשר מתבצעת על ידי בית הדין הבינלאומי הפלילי.

הכרזה זו מעניקה רוח גבית לפעילות התוססת של ממשלת ישראל, שנועדה לבסס את מעמדה הפוליטי כריבון ברחבי הגדה המערבית הכבושה, כולל במזרח ירושלים, תוך כדי חתירה תחת זכותו להגדרה עצמית של העם הפלסטיני. פעילות זו התבטאה בשנתיים האחרונות, בין היתר, בחקיקת "חוק הסדרת ההתנחלויות" בפברואר 2017 וחקיקת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, אשר קובע כי "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי", בנוסף להרחבה המתמשכת של ההתנחלויות.

אך בהודעתה ארה"ב מפרה גם את חובותיה שלה על פי המשפט הבינלאומי כמדינה שלישית. מדיניות הסיפוח, התנחלויות, ניהול משטר הפרדה בשטחים הכבושים ושלילת זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ללא ספק מהווים עוולות והפרות לעקרונות בסיסיים של המשפט הבינלאומי. מצב זה מתניע חובות של מדינות שלישיות, על פי החוק הבינלאומי, הנובעות בחלקן מהמשפט ההומניטארי הבינלאומי. כך למשל, סעיף 1 לאמנת ג'נבה הרביעית מטיל חובה על המדינות החתומות לכבד ולהבטיח כיבוד החובות על פי האמנה.

בהקשר הזה, סעיף 41 בכללי "אחריות של מדינות למעשים בלתי חוקיים בינלאומית" משנת 2001 שנחשב חלק מהמשפט הבינלאומי המנהגי המחייב, מחייב את מדינות העולם לשתף פעולה על מנת להביא לסיום עוולות ומצב הבלתי חוקי על פי המשפט הבינלאומי.

מוטיבציה פוליטית מפוקפקת

אמנם ארה"ב איננה סמכות בנושא המשפט הבינלאומי, אך בהודעתה, היא מציבה את עצמה, יחד עם ישראל, מעל לחוק הבינלאומי, מעל לחובותיה הבינלאומיות ובניגוד לעמדת האיחוד האירופאי אשר הדגיש שוב השבוע את מעמדם של השטחים שנכבשו על ידי ישראל בשנת 1967 כשטחים כבושים על פי המשפט הבינלאומי, בתמיכה בהחלטת בית המשפט האירופאי לצדק בדבר סימון מוצרי ההתנחלויות.

כאשר החוק הבינלאומי יפסיק להיות מסגרת ההגנה על הפלסטינים החיים בשטחים הכבושים והכוח המרסן מול ניסיונותיה של ישראל לכפות שם את ריבונותה, עוולות ימשיכו להיות שגרה יומיומית של הכיבוש הבלתי חוקי. במצב כזה, הפרות חמורות של החוק הבינלאומי יהפכו לכלי של לגיטימציה עצמית של ישראל כריבון. שגרת חיים זו תהפוך למציאות בלתי הפיכה, עליה ממשלת ישראל הנוכחית רוצה לבסס נורמליזציה של משטר אפרטהייד קולוניאלי בגדה המערבית אשר משתכלל לו במערך הכיבוש מהאחרונים בעולם, בתמיכה ושותפות של ארה"ב.

ניסיון להבין את הרציונל הפוליטי מאחורי צעדיו האחרונים של ממשל טראמפ לא משאיר מקום רב לדמיון באשר לאופק הפוליטי מאחורי מהלכים אלה. אופק זה מבוסס על אי הכרה בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, לחיסול פתרון שתי המדינות, ולמימוש השקפת ממשלת נתניהו בדבר הריבונות המתרחבת על חשבון העם הפלסטיני וזכויותיו, וכינון בנטוסטנים תחת משטר-על ישראלי. מהלכים אלה נועדו להביא לייאוש בקרב העם הפלסטיני והנהגתו, אך ההיסטוריה והמהלכים העכשוויים של העם הפלסטיני מוכיחים אחרת. יחד עם זאת, ניצב כעת אתגר בפני ההנהגה והעם הפלסטיני, אתגר המחייב קריאה מחודשת של המצב הפוליטי המתהווה והצבת אופציות פוליטיות חדשות אשר יממשו את זכויותיו של העם הפלסטיני בכללותו.

עו״ד סוהאד בשארה היא מנהלת היחידה לקרקע, תכנון ובנייה בעדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל ודוקטורנטית במשפטים בקינגס קולג’ לונדון.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf