newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אפשר לעצור את הגירוש ממסאפר יטא: הנה כמה דרכים לפעול

ניסיון העבר מראה שגם אחרי שבתי המשפט אפשרו לבצע טרנספר של תושבים פלסטינים, מאבק משותף הצליח למנוע אותו. באסל אל-עדרה, עיתונאי ופעיל, מציע מה אפשר לעשות כדי לעזור לתושבים להישאר על אדמתם

מאת:

לפני יותר משבועיים, דחה בג"ץ את העתירה של תושבי מסאפר יטא, ובכך אפשר למעשה את גירושם של יותר מאלף פלסטינים מהאדמות שעליהן הם ומשפחותיהם חיים כבר דורות רבים. האם אפשר לעצור עדיין את הגירוש הזה?

ניסיון העבר מלמד שגם כאשר בתי המשפט מאפשרים לכיבוש הישראלי לבצע טרנספר, כפי שקרה בעבר בכפרים סוסיא וח'אן אלאחמר, מאבק ציבורי יכול למנוע את מימושו בפועל. במסאפר יטא אנחנו נאבקים לא רק כדי לעצור את גזירת הגירוש ההמוני שבג"ץ אישר, אלא כדי לבטל את שטח האש שהוכרז ב-1980 על אדמות הכפרים במטרה לגרש את התושבים, ולקבל היתרי בנייה ותשתיות. הדרך שלנו להגיע לשם תעבור במאבק משותף. והנה כמה דרכים להצטרף אליו:

1. השאירו פרטים, והצטרפו לקמפיין החירום שלנו נגד הגירוש. כך תקבלו עדכונים שוטפים, במייל ובוואטסאפ, בנוגע למגוון פעילויות כמו הפגנות, ימי עבודה, סיורים, ועוד. כך לדוגמה ייערך הערב (יום א'), ב-19:30, אירוע בבית של סולידריות בתל אביב בנושא הגירוש במסאפר יטא, שבו ידברו אקטיביסטים ותושבי האיזור.

2. בואו לסיור. בחודשיים הקרובים מתוכננים מספר סיורים במסאפר יטא, המיועדים לציבור הרחב. תבקרו בכפרים שבסכנת גירוש מידי, תפגשו תושבים, ותשמעו מהם על מגוון הדרכים שבהן ישראל ממררת את חייהם כדי לגרש אותם. כמה שלא נכתוב על המציאות שם, אין תחליף למראה עיניים.

3. צאו להפגין איתנו. מדי שישי, תושבים במסאפר יטא מקווים לקיים הפגנה משותפת ולא אלימה נגד הגירוש. כולם מוזמנים. בשבוע שעבר, הצבא השקיע מאמצים גדולים כדי לדכא את ההפגנה החשובה שקיימנו, ולכן חשוב שעוד יותר אנשים בפעמים הבאות. אנחנו מקווים שתושבי בערים אחרות בארץ ובעולם יקיימו הפגנות גם בהן, עם קריאה לממשלות להפעיל לחץ על ישראל לעצור את הגירוש.

4. ימי עבודה. בסופו של דבר, הורסים פה בתים ומקימים מאחזים לא חוקיים וקובעים עובדות בשטח. נחוצה גם עזרה למשפחות בפינוי הריסות בתיהם ולחקלאים בשיקום אדמותיהם שנחרבו. בחודשים הקרובים יתקיימו כמה ימי עבודה. זו הזדמנות לבקר בכפרים ולהכירם באופן אינטימי יותר. מעניין אתכם? הצטרפו לקמפיין באתר, וציינו בטופס ההרשמה שתרצו לשמוע עוד על ימי עבודה.

5. נוכחות רציפה במסאפר יטא. רוב העוולות קורות מוקדם בבוקר, או בשעת לילה, כשאף אחד לא רואה או מצלם. לכן, אנחנו זקוקים לאקטיביסטים ואקטיביסטיות עם ניסיון, שישהו פה איתנו לפרקי זמן מעט ממושכים יותר. יומיים, שבוע, אפילו יותר. מדובר בנוכחות מגינה, עם קבוצה ואף פעם לא לבד. אפשר ללוות רועי צאן, ילדים לבית הספר, במקומות שבהם יש סכנה לאלימות מתנחלים, לתעד חיילים שמגיעים להרוס בית או במקרה חירום אחר. זו דרך טובה לתרגל ערבית, ליצור קשרים, ולהכיר את המציאות ואת השגרה של החיים במסאפר יטא. מעניין אתכם? ציינו זאת בטופס ההרשמה.

6. קראו מה קורה פה, ושתפו. רוב מה שקורה במסאפר יטא, לצערי, לא מקבל במה בכלי התקשורת בישראל או בעולם. לפחות בינתיים. אנחנו ב"שיחה מקומית" מנסים לשנות את זה, ומחוייבים לסקר באופן מעמיק את האזור ואת המאבק של תושביו. אם אתם מעוניינים בעדכונים מהשטח, מומלץ גם לעקוב אחרי עמודי פייסבוק של קבוצות אקטיביסטים פלסטינים מהכפרים של מסאפר יטא, כמו צעירי סומוד, וברית למען זכויות אדם, או אחרי האקטיביסטים עצמם. עלי עוואד, מהכפר טובא, וגם אני, מעדכנים באנגלית בטוויטר.

7. חוגי בית. בימים אלו אנחנו מכינים ערכות, עם דפי הסבר, פעילויות מוצעות, תמונות וסרטונים – באנגלית ובעברית ובערבית – שיאפשרו לכם לארח חברים בבית, לא משנה היכן אתם גרים בעולם, ולספר להם על מסאפר יטא. מעניין אתכם? אתם כבר יודעים מה לעשות: ציינו זאת בטופס ההרשמה.

8. כתבו לפוליטיקאים, מחוקקים ועיתונאים, הרלוונטים למקום מגוריכם. ניסיון העבר מלמד שפניות אישיות כאלה עוזרות מאוד. האם הם מודעים להחלטה להרוס שמונה כפרים במסאפר יטא ולגרש מאות ילדים מבתיהם, ואילו צעדים בכוונתם לנקוט כדי להתנגד לה? עיתונאים שרוצים להגיע לאזור מוזמנים לשלוח לי הודעה, ואקח אותם לסיור בשמחה.

9. הפיצו. אם תגיעו לכאן להפגין, לסייר, לעזור, או סתם לבקר: כתבו משהו. שתפו תמונה. הדרך הכי יעילה להתנגד לדיכוי היא לחשוף אותו ברבים, ולקרוא לעוד אנשים להצטרף למאבק. נגד גירוש, נגד כיבוש, ובעד שוויון וצדק.

מערבית: יובל אברהם.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

"שטחי האש נתפסו למטרה אחת: רזרבת קרקעות להתיישבות"

חשיפת "שיחה מקומית": כבר בישיבה ב-1979 הסביר אריאל שרון כי הכריז על כל שטחי האש בגדה המערבית כדי לאפשר את העברת האדמות למתנחלים. לפי מסמכים נוספים שאותרו בארכיון המדינה, שטח האש בדרום הר חברון, שמשמש כעת תירוץ לגירוש של כ-1,000 איש מביתם, נועד גם להפריד בין הבדואים אזרחי ישראל לפלסטינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf