newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"אם פתאום נקבל חשמל 24 שעות ביממה, זה יהיה הלם תרבותי מוחלט"

סופו של משבר החשמל ברצועת עזה לא נראה באופק. תושבת הרצועה, ע'אדה אל-חדאד, מזכירה שהמצב העגום של עזה אינו עניין זמני, אלא מציאות שהוחמרה לאורך עשר שנות סגר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: ע'אדה אל-חדאד

ילדים שנולדו ברצועת עזה אחרי 2006 מקשיבים לסיפורים על אספקת חשמל 24 שעות ביום כמו היו אגדות על פיות וגמדים, פנטזיות שמעבר למימוש. הילדים האלה נולדו לתוך מציאות שמוכתבת על ידי חלוקת חשמל מגומגמת בלוחות זמנים הפכפכים. שעות החשמל המועטות שזמינות לבתים פרטיים לא תמיד מאפשרות לצפות בפרק מלא של תכנית טלוויזיה אהובה, למשל. מיסק סעיד בת התשע שואלת את הוריה בתדהמה כנה: "באמת נכון שפעם היה דבר כזה, יום שלם בלי אף הפסקת חשמל"?

"זאת לא חוויה חדשה עבורנו, לעבור יום שלם, או לילה מלא, או גם וגם, בלי חשמל. זה חלק מהשגרה שלנו כבר עשור", אומר אביה של מיסק, מוחמד סעיד. אנחנו צועדים יחד ברחובות החשוכים של מחנה אל-שאטי, ממערב לעיר עזה. התאורה היחידה בסמטאות הצרות מסתננת עמומות מחלונות הבתים הצפופים. הבלחות החשמל הכמעט אקראיות דורשות שימוש מוגבר בגנרטורים. "אם פתאום נקבל חשמל ל-24 שעות, זה יהיה הלם תרבותי מוחלט", מוסיף סעיד.

> הם לא יתנו לנו את הזכויות שלנו. אנחנו הלהט"ב ניקח אותן בעצמנו

גם לפני שהוטל הסגר הישראלי, ב-2007, אנשים בעזה סבלו מהפסקות חשמל בלתי צפויות בשעות שונות, אבל הצליחו להסתדר. אחרי 2007, הבעיות החמירו: הפסקות החשמל נעשו תכופות יותר ונמשכו הרבה יותר זמן. בשנה שלאחר מכן תושבי עזה החלו להתרגל לחיות על פי לוח זמנים לאספקת חשמל, שקצב שתי פעימות לא רצופות של אספקה ביום, כל אחת בת שמונה שעות. עכשיו זמני האספקה משתנים בהתאם לנסיבות. לפעמים שש שעות, לפעמים ארבע, לפעמים רק שעתיים, ולפעמים אפס.

מאז אפריל, אספקת החשמל עוד קוצצה, לפעמים ללא יותר משלוש או ארבע שעות ביום. פתרון למשבר הנוכחי לא נראה באופק, אבל אפילו אם יימצא פתרון, הדבר יבטיח לכל היותר חזרה למעגלים של שמונה שעות חשמל ושמונה שעות נתק. "כרגע, אני מוכנה לחזור לזמני האספקה של שמונה שעות ולהסתפק בזה", אומרת חיטאם, אמה של מיסק.

> בישראל של 2017 החלפת השלטון וסיום הכיבוש זה אוקסימורון

האפלה בעזה לא התחילה היום. פלסטינים מתחממים מסביב למדורה ברפיח. ינואר 2014 (עבד רחים חטיב/פלאש90)

ילדים וצעירים פלסטינים מתחממים מסביב למדורה ברפיח. ינואר 2014 (עבד רחים חטיב/פלאש90)

ברגע שהזרם מתחדש, נשים וגברים בעזה מזנקים לפעולה: רצים לכבס, לאפות לחם, לשאוב מים למכלים לצריכה ביתית, לגהץ בגדים ולטעון מחשבים ניידים, טלפונים סלולריים ומכשירי חשמל. "יש תחושת הישג כשאני מצליחה לסיים את כל המשימות לפני שהזרם שוב מתנתק", חיטאם סעיד אומרת.

הרשות הפלסטינית בגדה המערבית וחמאס בעזה מאשימים זה את זה במחסור בחשמל. בראשית השנה, כשהמצוקה שנגרמה על ידי המחסור הקבוע הזה העיקה במיוחד, אנשים בעזה יצאו לרחובות במספרים חסרי תקדים כדי למחות על המצב הבלתי נסבל. הם קראו: "אנחנו צריכים חשמל". אבל השאלה נותרה בעינה: למי מהצדדים האחראים הם פנו? לחמאס, הממשלה בפועל ששולטת בטריטוריה מאז 2007, לפתח', שכבר אין לו שום כוח פוליטי ברצועה, לרשויות הישראליות, שאחראיות לסגר בן העשור, או לחברה לחלוקת חשמל בעזה ולמנהגה המגונה לגבות סכומים גבוהים באופן לא סביר?

האשמים במשבר רבים, ויחד עם החשמל ההולך ומתמעט, זה גורם לתושבי הרצועה לקהות חושים. בקיץ הזה המצב מידרדר עוד יותר ונראה שאנשים מותשים מכדי למחות, או שאולי איבדו תקווה. "אנחנו כל כך רגילים למצב החשמל בעזה שכבר זנחנו את הכעס ועברנו לייאוש", אומר מוחמד סעיד.

ע'אדה אל-חדאד, 22, היא עיתונאית עצמאית מרצועת עזה ובוגרת החוג לשפה וספרות אנגלית באוניברסיטה האיסלאמית בעזה. היא כתבה את הדיווח הזה עבור ארגון גישההפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ככל שהתלמידים עולים בכיתות מהיסודי לעל-תיכוני, רמת השיעמום שלהם עולה (צילום אילוסטרציה: college degrees 360)

משעמם לתלמידים בבתי הספר - ולמשרד החינוך לא איכפת

כבר יותר מעשור מראות תוצאות מבחני פיז"ה כי רק שליש מהתלמידים בתיכון נהנים ממה שהם לומדים או שהלימודים מעוררים בהם סקרנות. הבעיה מוכרת וגם הוצעו לה פתרונות, אבל את משרד החינוך כנראה משעמם לטפל בה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf