אם הישראלים היו מבינים ערבית הם לא היו מופתעים מכל הסלמה

נרטיב לא יכול להחליף מציאות, ובמציאות ישראל מתעללת בשני מיליון אנשים נצורים בעזה לאורך שנים. לא רק תושבי הדרום הצביעו לנתניהו נגד האינטרס שלהם, אבל את מצביעי ביבי במרכז לא מאשימים בשל בחירתם שהובילה לעוד סבב אלימות

מאת:

בעוד מספר הנפגעים משני צדי הגדר בגבול עזה ממשיך לעלות, ופוליטיקאים ישראלים עסוקים בוויכוח הרגיל אם צריך לכתוש את עזה, למחוק אותה או רק להחזיר אותה לתקופת האבן, אני מבקשת להציע את הלקח המרכזי שלי מסבב האימה הנוכחי: הצורך האקוטי של כולנו ללמוד ערבית.

אני מבינה שככל הנראה ההצעה שלי היא הרבה פחות אטרקטיבית עבור רוב הישראלים מאשר "פתרון" שכרוך בעוד אלימות ובעוד דם, אבל לטווח הארוך היא עשויה להיות הרבה יותר אפקטיבית. כי זו הדרך היחידה להיחלץ מהנכות הקשה שגוזרת עלינו הבורות הכמעט מוחלטת לגבי מה שקורה בצד השני בין לבין סבבי "ההסלמה", שאליבא דישראל תמיד מתחילה עם הנפגע הישראלי הראשון.

הדבר הראשון שאומרים לך בכל מבוא היסטורי הוא שההיסטוריה נכתבת מנקודת מבטם של המנצחים. ייתכן שזה נכון, אבל זה לא מוחק את תפקיד הצד המובס בגיבושה. כלומר ההיסטוריה אולי נכתבת על ידי המנצחים, אבל היא נוצרת על ידי כל השחקנים בזירה.

donate

ישראל יכולה לספר לעצמה ולעולם איזה סיפור שהיא רוצה. היא יכולה לדבר על "הסלמה" רק כשהטילים מגיעה לשעריה, ועל טרור רק כאשר אזרחיה הם אלה שמשלמים את המחיר. היא יכולה למחוק מהמשוואה את המצור הברברי על הרצועה, את ההרעבה המתמשכת של האוכלוסיה, את הצלפים שמוציאים להורג מפגינים לא חמושים על גדרות, את הירי בדייגים, את היעדר מי השתייה, החשמל, התשתיות, העבודה והכסף, אבל אלה לא יפסיקו להיות חלק מההיסטוריה המתהווה של הכיבוש והאלימות. עם כל הכבוד, נרטיב לא יכול להחליף מציאות. במציאות ישראל מתעללת באופן ברברי בשני מיליון אנשים נצורים לאורך שנים. מה חשבנו שיקרה? שבגלל שלצד החזק יש את הפריבילגיה לספר את הסיפור, הצד החלש פשוט נעלם? מפסיק להוות פקטור?

מי שיטרח להתעניין בתקשורת הערבית גם בין לבין הפגזות על הדרום, יגלה יקום מקביל שלם שהתקשורת העברית כמעט לא מגלה בו עניין. ה"הסלמה" אצלם איננה רק כשיורים על הדרום. זאת מציאות חיים מתמשכת. ולא רק בעזה, כמובן; תפתחו כל אתר פלסטיני בזמן שהציבור הישראלי נהנה משגרה שקטה ותמצאו ששם המלחמה אף פעם לא נפסקת. ילדים פלסטינים ממשיכים להיעצר גם כשאצלנו שקט, בתי פלסטינים ממשיכים להיהרס גם כשאצלנו שגרה, ופלסטינים מגורשים מביתם על בסיס קבע גם כשאצלנו עסוקים באירוויזיון. אי אפשר להבין את מציאות החיים שלנו בלי להבין את מציאות החיים שלהם. אם לא מתוך אנושיות בסיסית, אז לפחות מתוך ההבנה שהאנשים המוכים בעזה ובגדה גם הם חלק מעיצוב ההיסטוריה בהתהוות שלנו. שום תעמולה של דובר צה"ל לא תוכל לשנות את זה.

הסלמה בדרום. עשן מיתמר לאחר הפצצה של חיל האוויר ברפיח, רצועת עזה. 4 במאי 2019 (עבד רחים חטיב / פלאש 90)

הסלמה בדרום. עשן מיתמר לאחר הפצצה של חיל האוויר ברפיח, רצועת עזה. 4 במאי 2019 (עבד רחים חטיב / פלאש 90)

בורות דומה, אם כי במידה מצומצמת יותר, מאפיינת גם את השיח הציבורי אודות תושבי הדרום המופגזים. ההתנשאות והשמחה לאיד המרומזת או המפורשת ("הם הצביעו לביבי? שיאכלו אותה עכשיו") כלפיהם היא הבעיה הקטנה. הבעיה הגדולה יותר היא הרדוקציה של כל הווייתם למטרות. קורבנות.

היחס הזה לתושבי מה שמכונה בכינוי הקולקטיבי "הפריפריה" בא לידי ביטוי לא רק בהקשר של ההפגזות, אלא מאפיין את כל הראיה של המיינסטרים הישראלי את מה שאיננו חלק מ"המרכז". תפקידם הנצחי בשיח הפוליטי הישראלי הוא זה של הקורבן – הביטחוני, הכלכלי, התרבותי, ועוד. גם תושבי תל-אביב הרי חטפו בעבר טילים. איש לא ציפה מהם, כמעט מעולם, להתאים את אופן ההצבעה שלהם למעמדם החדש, וזה לא היה קורה גם אילו היו ממשיכים לחטוף טילים בקצב שבו מופגז הדרום. כי כמו שקורה בכל כך הרבה תחומים אחרים, ההגמוניה נותרת תמיד שקופה. רק לזה ש"בחוץ" יש "צבע" – לאומי, אתני, מגדרי, גיאוגרפי או אחר.

אישית אני כמובן חושבת שכל מי שמצביע לנתניהו מצביע לא רק באופן לא מוסרי אלא גם נגד האינטרסים האישיים שלו, כאזרח המדינה, במובן העמוק ביותר. אבל אני גם מבינה שמבחינת מצביעי נתניהו, לא מדובר בגחמה כלל וכלל. יש משהו חשוב יותר על סדר העדיפויות של הימין שנתניהו מספק, וזה בראש ובראשונה הבטחת המשך השליטה האלימה על הפלסטינים בגדה וברצועה, והעמקת העליונות היהודית ביחס לפלסטינים בתוך המדינה עצמה. אי אפשר להתעלם מההיגיון של סדר העדיפויות הזה, תוך הבנה שהיגיון איננו זהה למוסר. זאת לא הצבעה מוסרית, אבל יש לה את ההיגיון שלה.

במובן הזה תושבי הדרום שהצביעו לנתניהו לא עשו זאת מתוקף התפקיד שהשיח הישראלי מייעד להם, "התושבים המסכנים של הפריפריה המופגזת", אלא מתוקף היותם אזרחים יהודים במדינה גזענית. זה רציונלי או לא רציונלי בדיוק באותה המידה של הצבעת תושבים מרמת אביב לנתניהו.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf