newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כעשרים אלף משתתפים במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים

תחת אבטחה כבדה ומול קומץ מפגיני ימין, מצעד הגאווה הירושלמי יצא לדרכו ממתחם גן הפעמון לכיוון גן העצמאות. המשתתפים סירבו להתרשם ממינויו של אמיר אוחנה, חבר הממשלה הגאה הראשון שאף הגיע למצעד, לשר המשפטים: "הוא צבוע. זאת ממשלה הומופובית"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווח: אורן זיו ויעל מרום

תחת הסיסמא ״קהילה אחת – פנים רבות״, כעשרים אלף משתתפות ומשתתפים צעדו מגן הפעמון אל גן העצמאות, במצעד הגאווה הירושלמי שמארגן הבית הפתוח.

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הצועדות והצועדים התכנסו בגן הפעמון בשעות אחר הצהריים המוקדמות תחת אבטחה משטרתית קפדנית, שכללה תחילה גם בדיקת תעודות זהות של המבקשים להיכנס. על פי הודעת המשטרה, נעצרו ועוכבו 49 חשודים. עוד מסרה המשטרה כי שוטרים סמויים שהוצבו מסביב למסלול הסטרילי של הצעדה הבחינו בטרם תחילת הצעדה באדם שעורר את חשדם, ובחיפוש שערכו מצאו אצלו סכין שהוסלקה בכליו. לדברי המשטרה, האיש סירב להזדהות והועבר לחקירה. [עדכון מאוחר: בהמשך התברר כי לאדם שנעצר עם סכין לא היה קשר לאירוע. הוא ושאר המעוכבים והעצורים שוחררו].

סביב השעה חמש וחצי החלו לצעוד דרך מרכז העיר לגן העצמאות.

בגן הפעמון, נקודת הכינוס למצעד, נערך אירוע ההזנקה, במהלכו התקיים טקס העברת דגל הגאווה מעופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח, אל ישראל זרי מעיריית רמת גן, בה יתקיים מחר (שישי) בפעם הראשונה אירוע גאווה.

במהלך המצעד, צועדים הניחו פרחים לזכר שירה בנקי ז"ל בנקודה בה נרצחה ב-2015, בפינת הרחובות קרן היסוד וושינגטון.

בסיומו של המצעד, התכנסו הצועדים לעצרת בגן העצמאות בהנחיית מיה דגן, עינב גלילי ושיר ראובן. בין המשתתפים בעצרת הסיום רן דנקר, גיא ויהל, ג'וי ריגר, אושר בנד, הטרנסג'נדרית בת ה-15 אשר עברה התעללות מצד תלמידי בית ספרה, קרין סנדל, וכן ההיסטוריון והסופר פרופ' יובל נח הררי, החי עם בן זוגו מזה שנים רבות.

במהלך עצרת הסיום הוכרזה דקת דומיה לזכרה של שירה בנקי ז"ל, ואביה, אורי, נשא דברים ובין היתר איחל לכולם "להיות מתונים בצורה קיצונית". ג'וי ריגר הקריאה שיר של מיקה בן שאול והכריזה "אני אישה ואני מתה על נשים!"

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בעצרת נשאה דברים גם אושר בנד, שאמרה בין היתר "אני פה כדי להגיד שב-2019 החיים של טרנסים וטרנסיות בישראל עדיין קשים. כולם מדברים על קבלה אבל לא באמת רואים אותנו. בתי ספר מדברים על לקבל את השונה אבל לא עושים כלום כדי לעצור את האלימות נגדנו.

תסתכלו עלי – אני לא שקופה. אני אושר, אני בת 15, אני טרנסית ואני בחיים לא אוותר על מי שאני". בסיום דבריה, אושר זכתה לתשואות סוערות מהקהל.

אושר בנד ועידו קטרי בעצרת הסיום של מעצד הגאווה בירושלים.(אורן זיו / אקטיבסטילס)

מניחים פרחים במקום הירצחה של שירה בנקי ז"ל. מצעד הגאווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

השר ארדן מגיע למצעד הגאווה בירושלים. 6 ביוני 2019 (יעל מרום)

השר ארדן מגיע למצעד הגאווה בירושלים. 6 ביוני 2019 (יעל מרום)

במצעד צעדו גם אקטיביסטים בבלוק נגד "פינקוושינג״, תוך מחאה על השימוש שעושה ישראל בנושא הלהט"בי כדי לכסות על פשעי הכיבוש והפרת זכויות אדם. בין הצועדים היו גם מספר רב של בני נוער, בין היתר מתנועות הנוער איגי, בינה, הנוער העובד, דרור ישראל ומעברים.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שהגיע למקום בליווי שוטרים המאבטחים את המצעד, התקבל בקריאות מחאה רמות. גם שר המשפטים הנכנס, חבר הקהילה הגאה אמיר אוחנה שהגיע למצעד התקבל בקריאות בוז. "תתבייש, בזכות בג"ץ יש לך ילד!", צעקו לעברו. איתם זק, משתתף במצעד: "אני לא שמח על המינוי של אמיר אוחנה לשר. הוא צבוע והצביע נגד חוקים שהועלו למען הקהילה. הממשלה הזאת היא הומופובית ופועלת כל הזמן נגד קהילת הלהט"ב".

מול המצעד מפגינים קומץ פעילי ימין קיצוניים בראשות בנצי גופשטיין.

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה, השר ההומו הראשון, מסולק ממצעד הגאווה בירושלים על ידי מפגינים שקוראים לעברו "בושה!". (נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה, השר ההומו הראשון מחוץ לארון, מסולק ממצעד הגאווה בירושלים על ידי מפגינים שקוראים לעברו "בושה!". (נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

בין הצועדים בלט גם דוב מורל, אב צעיר ודתי, מי שהיה בעבר נער גבעות והיום הוא מגדיר עצמו כליברל ופמיניסט, ורבים מבאי המצעד ביקשו להצטלם איתו. מורל יודע עד כמה – לאור ההסתה נגד קהילת הלהט"ב שמגיעה מכיוון רבנים ואנשי דת – התמיכה הפומבית של אנשים דתיים הקהילה הגאה חשובה. בשנה שעברה מורל וזוגתו נעמה לא הצליחו להיכנס למצעד, בשל חזותם שעוררה את כל מנגנוני הפרופיילינג של המשטרה. השנה, הוא סיפר ל"שיחה מקומית", חודשים לפני המצעד דוב תיאם מול "הבית הפתוח" את הגעתו ביחד עם ביתו התינוקת, עימה צעד גם ב"צעדת השרמוטות" בשבוע שעבר. הוא קיבל מראש "תגי הפקה", והגיע שעות פני תחילת האירוע, אבל עדיין, הוא מספר, שוטרים ביקשו לעצור אותו בגלל החזות שלו. רק התערבות של מנכ"ל הבית הפתוח, שהגיע באופן אישי כדי לאשר את כניסתו, איפשרה לו להשתתף במצעד.

מורל אמר ל"שיחה מקומית": "באתי כדי לפנות ללהט"בים מהקהילה הדתית שנמצאים בארון, שחוששים מהתגובה של הקהילה, שאולי הם מרגישים כלפי עצמם שהם סוטים ושמות פוגעניים אחרים. באתי להראות להם שיש גם דתיים שיקבלו אותם שרואים בהם אנשים שווים ושייכים בתוך הקהילה הדתית כמו שהם. באתי בשביל טרנסיות בארון שנפגעו בפרט בקהילות דתיות, שלא יכולות להיכנס לבית כנסת. באתי להגיד שאני ודתיים אחרים רבים מקבלים אותן. לא חייבים לעזוב את הדת בגלל ההטיה הדתית".

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2919 (יעל מרום)

מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2919 (יעל מרום)

בנצי גופשטיין מפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים, 6.6.2019 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לא יכולות לתאר לעצמן חיים מחוץ לבית בסילוואן. אמל סומרין ונכדתה דיאנה (צילום: הרב קרל פרקינס)

לא יכולות לתאר לעצמן חיים מחוץ לבית בסילוואן. אמל סומרין ונכדתה דיאנה (צילום: הרב קרל פרקינס)

קמפיין נגד קק"ל: עיצרו פינוי משפחה פלסטינית מסילוואן

אף שבני משפחת סומרין גרו בביתם, ישראל הכריזה על הנכס כנפקד והעבירה אותו לקק"ל. עכשיו הם עומדים בפני פינוי אחרי 30 שנות מאבק.  שלוחות של קק"ל בחו"ל, בהווה ובעבר, נקראות עכשיו להתגייס לעצור את העוול

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf