newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחי הדרומיים, נתניהו מנצל אותנו כדי לקדם את סיפוח הגדה

נתניהו כבר מדבר עם חמאס, אבל רק כדי להנציח את המצב הקיים של הפרדה בין עזה לגדה. אנחנו וילדינו הפכנו להיות המוצב הקדמי של הסיפוח ביהודה ושומרון, והמחיר שאנחנו משלמים כבד מנשוא

מאת:

אתמול בבוקר (שני) התבשרנו על הפסקת אש… שוב. תשעה סבבים תוך שנה, שהניבו 13 ימי היעדרות מהלימודים של ילדינו. מחיר יקר בהרוגים, בפצועים וברכוש באשקלון, שדרות, ארז, באר שבע, אשדוד ועוד. 1,000 שריפות. פצעים עמוקים בנפש. פגיעה קשה בעסקים המקומיים. מלחמת התשה של 17 שנים ועוד שנה איומה.

אני מעריך שאני מבטא את תחושת רובנו, שהמצב הקיים לא יכול להימשך. אסור שמה שהיה הוא שיהיה. חמאס מצליח לגרור אותנו שוב ושוב למלחמה אלימה וקשה, וקובע מתי נתחיל ומתי נסיים, ומה המחיר. ברור כבר שנתניהו, שנבחר ב-2009 עם הסיסמה "למוטט את שלטון החמאס", לא רוצה ולא מסוגל לייצר מציאות אחרת. הדרך שהוא מוביל, של שמירת החמאס בשלטון, פיצול בינו ובין הרשות הפלסטינית ומצור חונק לשני מיליון עזתים, מבטיחה לנו עוד הרבה מאוד סבבים קשים.

שיהיה ברור: רוב תושבי הערים היהודיות בדרום הצביעו לימין, עם הצבעה גדולה לליכוד. זו הכרעה כללית על הכיוון של המדינה, ואולי גם אמירה שהדרך של נתניהו נראית החלופה הפחות גרועה, מבין האחרות. אני מכבד את ההכרעה הזו ומגנה כל אמירה נוסח "הם בחרו כך. מגיע להם שיחטפו", שנשמעת פה ושם ברשתות. מי שמתבטא כך איננו איש שמאל, שמתחיל באהבת אדם באשר הוא. לא רוצה להחליף את העם ובטח לא את חברי ושכני הנהדרים משדרות, ובדרום בכלל.

חצר ביתו של משה אגדי בן ה-58 בה נהרג מפגיעת טיל שנורה מעזה. אשקלון (נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

חצר ביתו של משה אגדי בן ה-58 בה נהרג מפגיעת טיל שנורה מעזה. אשקלון (נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

ברור לי גם שהחלופה הפוליטית בבחירות האחרונות, לא היתה של מי שמציעים שינוי אמיתי אלא רק יותר כח. זו לא הדרך שתביא לפתרון ושגשוג. בזמן לחימה, אני מעדיף את נתניהו שחוסך בכח ובחיי אדם, על פני גנרלים שמבקשים עוד יותר כח, בלי לתכנן צעד אחד קדימה.

בעשור האחרון הפעלנו הרבה מאוד כח על עזה, בניסיון להביא לשקט. צה"ל חזק פי אלף מחמאס, ועושה עבודה חשובה בהגנה עלינו. ובכל זאת, הכח מוגבל. גם מפקדי צה"ל, בעבר ובהווה, אומרים באופן ברור: הפתרון יבוא רק מהזירה המדינית והכלכלית. הם מציעים ותומכים בשיקום תשתיות בעזה, בהכנסת עובדים עזתים לעבודה בישראל, בהקמת נמל ימי ועוד.

מי מדבר עם חמאס?

גדלתי בשנות השבעים והשמונים באשקלון. במשפחה שהצביעה מפד"ל והעריצה את דוד לוי ובגין. בגין, שאמר ש"אחרי כל מלחמה חייב לבוא שלום". שהצליח להביא את השלום החשוב עם הגרועה והקשה באויבות שלנו, מצרים. זו המשמעות של מנהיגות. זו המשמעות של ציונות, שקבעה יעדים קשים והלכה למימושם בכל הכח. הפוך מהמנהיגות שהתרגלנו אליה בשנים האחרונות.

אז מה? לדבר עם חמאס? אתם שואלים. לתת להם פרס? אז כן, חמאס הוא ארגון אכזרי ורצחני. כלפי בני עמו וכלפינו. הוא אויב עיקש. אבל, הוא לא איום על קיומה של ישראל. והדרך היחידה לקדם הסדרים מדיניים היא בדיבור עם אויבים. ארה"ב עשתה את זה מול בריה"מ, ובשנים האחרונות מול קובה וצפון קוריאה. אין דרך אחרת. אז כן, לדבר עם חמאס (שנתניהו לא מפסיק לדבר איתו, ולתת לו פרסים), עם הרשות הפלסטינית (שעוצרת בכל יום פיגועים ביהודה ושומרון), עם מצרים והאו"ם, והליגה הערבית, וארה"ב, וכל מי שיביאו שקט לנו ולילדינו.

תושבי שדרות וקיבוצי הסביבה מפגינים נגד אזלת היד של הממשלה, בעקבות סבב אלימות נוסף בעזה. (אורן זיו)

תושבי שדרות וקיבוצי הסביבה מפגינים נגד אזלת היד של הממשלה, בעקבות סבב אלימות נוסף בעזה. (אורן זיו)

אחי הדרומיים, רבים מכם אומרים לי שכבר החזרנו את כל השטח ברצועת עזה לפלסטינים, ולכן אין מה לעשות יותר בעניין. תזכורת: תכנית ההתנתקות נעשתה בדיוק בשביל להגיע למציאות שלנו היום. הנה מה שאמר עו"ד דב וייסגלס מאדריכלי ההתנתקות: "משמעות תוכנית ההתנתקות היא הקפאת התהליך המדיני". נתניהו, שתמך בהתנתקות ובהרס הישובים, קוצר את פירות הפירוד הפנים פלסטיני ומגיש לנו את החשבון היקר.

החכמה והעצמה שנתניהו משדר בזירה הבינלאומית חייבת להיות מתורגמת למשהו מעבר למחוות סימבוליות של טראמפ. אנחנו בסיטואציה יוצאת דופן, בה שורה של מדינות ערביות מתונות, ממרוקו ותוניסיה, דרך סעודיה, ירדן ומצרים, רוצות את הדיאלוג איתנו ורואות בקץ הסכסוך הישראלי- פלסטיני כאינטרס שלהן. הסיטואציה הזו לא מנוצלת ומבוזבזת, לטובת דיבור ו"שימון" החמאס במזוודות של דולרים.

מי שעוצר את הפתרון המדיני, בעזה ביהודה ושומרון, הוא מי שרוצה לספח והנציח את השליטה הצבאית הישראלית. במחיר נורא של המשך הסכסוך. במחיר נורא של סיכון ילדינו החיילים. במחיר כלכלי נורא. ובמחיר נורא גם אצלנו. אנחנו וילדינו המוצב הקדמי של הסיפוח ביהודה ושומרון.

כשהרקטות מניסות אותנו לבתים ופוגעות בנו, הדם רותח. אנחנו מבקשים תגובה הולמת וחזקה. כל זה טבעי ומובן. כעת הזמן לדרוש פתרון מדיני וכלכלי. אנחנו לא צריכים חיבוקים, אנחנו צריכים פתרון מדיני. לטובת ילדי שדרות, באר שבע ואשקלון. מדינת ישראל, החזקה והמשגשגת, עם הראש היצירתי והנועז, יכולה לעשות את זה.

אבי דבוש הוא תושב שדרות וראש מטה הפריפריות במרצ.

* ביום שישי הקרוב תתקיים הפגנה בצומת יד מרדכי בנגב המערבי, החל מהשעה עשר בבוקר, תחת הכותרת: "נתניהו מפקיר את תושבי הדרום – רק משא-ומתן לשלום יביא ביטחון". כל הפרטים כאן.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ישראל מפרקת במו ידיה את "מדיניות הבידול" שעליה עמלה עשורים

אין באמת מחלוקת מעשית בין גנץ וגלנט לנתניהו ובן גביר, וקיבלנו עדות לכך בתגובתם לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. אבל במודע או שלא, הם מודים בכישלונה של מדיניות הניתוק בין עזה לגדה המערבית, ולכן נתפסים בעיני ראש הממשלה ובני בריתו כאיום קיומי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf