newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התנצלות ידיעות אחרונות: נקודה חשובה במאבק הפמיניסטי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שישי פרסמו ב"ידיעות אחרונות" כתבה אודות נערה בת 15 שנאנסה מחוץ לביתה ברחובות. הכתבה נפתחה בטענה כי אילו רק היתה הנערה צועקת לעזרה הכל היה נגמר אחרת.

הבוקר פרסם העיתון במקום בולט ומכובד תחת הכותרת "התנצלות" את הנוסח הזה:

ביום שישי פורסמה בידיעות אחרונות ידיעה נרחבת על האונס המחריד ברחובות. בשלב העריכה נעשה ניסיון לתאר את הסיטואציה הנוראית שאליה נקלעה הקורבן ואת הפחד מקפיא הדם שמנע ממנה לזעוק לעזרה. עם זאת, אנחנו מודעים לכך שהפתיח נוסח באופן שגוי והשתמעה ממנו נימת ביקורת כלפי הנאנסת. זהו ניסוח אומלל שמוטב היה לולא הודפס והופיע בעיתון.

כמובן שאין לנו שמץ של ביקורת כלפי הנאנסת או פלפי נפגעות עברות מין בכלל. מדובר בטעות עריכה שנעשתה ללא כוונת זדון, ואין לה שום קשר לכותב הידיעה, אלי סיניור, כתב הפלילים של העיתון.

אנו מתנצלים בפני הנאנסת, בני משפחתה, וכל מי שחש עצמו נפגע מהפרסום. נסיק מסקנות ונעשה כל מאמץ כדי שטעות חמורה שכזו לא תחזור על עצמה.

המקרה הזה הוא בעיניי נקודה חשובה במאבק הפמיניסטי בישראל. כלי תקשורת מרכזי ספג ביקורת חריפה, נקודתית ונרחבת כל כך, שלא אפשרה לו להתעלם ממנה או לדחוק אותה אל השוליים. במהלך סוף השבוע הרשת סערה ונשים וגברים סרבו לשתוק מול האשמת הקורבן והסרת האחריות מהאנס. נשים רבות התארגנו וחתמו על מייל שנשלח לעורך ידיעות אחרונות, רון ירון. עמוד הפייסבוק של העיתון והעמוד הפרטי של הכתב הוצפו בפניות וצילום הידיעה הופץ לכל עבר.

לאחר מספר שעות פרסם ידיעות אחרונות בעמוד הפייסבוק שלו התנצלות אומללה ומתחמקת, וניסה להפיל את האשמה כולה על עורכת העמוד, תוך הדגשת היותה אישה.

ההתנצלות הבוקר אינה מושלמת, אך בהחלט עולה על הציפיות (שלי לפחות). העיתון לוקח אחריות על מה שנאמר באופן מערכתי, מודה כי הניסוח פוגעני וטוב לו לא היה נדפס, ואף מבטיח להסיק מסקנות כדי למנוע הישנות של מקרים דומים.

עכשיו נטל ההוכחה הוא על ידיעות אחרונות, ולמעשה על התקשורת כולה. אני חושבת שיהיה ראוי לשתף את הציבור במהלכים שמתכוון העיתון לעשות על מנת להפיק לקחים. אני מקווה שתא העיתונאיות המצוין יקח על עצמו לעקוב ולדרוש כי הליך למידה כלשהו אכן יתבצע. אני ממליצה בחום על הכשרת כל הצוות הכותב והעורך בנושא פגיעות מיניות.

> ידיעות אחרונות מאשים נאנסת בכך שלא מנעה את תקיפתה

> מה יודעים קוראי העיתון של המדינה על המציאות?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf