newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ההסתדרות מכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק

מאת:
השאירו תגובה
א א א

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע במוצאי שבת כי יכריז בהמשך השבוע על סכסוך עבודה כללי במשק. העילות לסכסוך הן שכר המינימום הנמוך, ההתרחבות של העסקה באמצעות חברות קבלן, ומה שההסתדרות רואה כזלזול מצד המדינה בחובתה להעסיק בעלי מוגבלויות בשירות הציבורי. הסכסוך צפוי להיות מוכרז במקביל לסכסוך דומה בהסתדרות המורים.

משמעות הדבר היא ששבועיים לאחר שתנתן ההכרזה הרשמית, תוכל ההסתדרות להכריז על שביתה כללית במשק, שתשתק את שירות המדינה, החברות הציבוריות, הבנקים, בתי הספר, וכל החברות המאוגדות גם בשוק הפרטי. לפני חלוף שבועיים לא ניתן לנקוט בצעדי שביתה. שביתה כללית במשק לרוב יוצאת לדרך בניסיון להשיג מטרות רוחביות שישרתו את כלל העובדים, או במקרים של סולידריות עם עובדים מסוימים.

הכרזת הסכסוך מגיעה על רקע תקופה של התנגשויות רבות בין ההסתדרות לבין המדינה. בחצי השנה שבה ניסנקורן מכהן כיו"ר ההסתדרות כבר נוהל מאבק משמעותי נגד תוכנית המדינה לפטר 1,500 עובדי דואר מעבר למה שהוסכם עם ההסתדרות, ולהחליפם בעובדי קבלן – מאבק בו בסוף המדינה ויתרה על הפיטורים הנוספים.

כמו כן, מזה למעלה משלושה שבועות נמשכת שביתה בשירות התעסוקה בשל הכוונה לצמצם את מספר הלשכות. עיצומים וסכסוכים התנהלו וממשיכים להתנהל גם בנמלים, בחברת החשמל, ברכבת, בקרב עובדי האוצר, בנתב"ג ועוד.

בנוסף למחלוקות עם המדינה על עניינים נקודתיים, הכריז לאחרונה ניסנקורן על כוונתו להאבק על העלאת שכר המינימום. דרישה זו מוצאת אוזן קשבת באוצר ובבנק ישראל, ונראה שהשכר אכן יעלה – רק עוד לא ברור בכמה.

בהודעה לתקשורת שהוציאה הערב ההסתדרות מסר ניסנקורן כי "כל הניסיונות להידבר עם הממשלה כשלו. מהלכי ממשלת ישראל הוכיחו לנו כי חוץ מקומבינות על גב העובדים החלשים לא הוצע שום פתרון אמיתי. לא אתן יד לקומבינות שמרחיבות את הפערים ומאלצות אלפי משפחות לחיות בשכר משפיל שאינו מאפשר קיום בכבוד. אני מציע לשרי הממשלה לנסות ולהתקיים מ-4,300 שקלים במשך חודש אחד בלבד.

"עם כניסתי לתפקידי הודעתי שההסתדרות בראשותי תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לצמצם את הפערים החברתיים וכך נפעל כעת וגם בעתיד. מדינה שלמה תעמוד מאחורינו כדי להגדיל את שכר המינימום המביש והמשפיל של מאות אלפי עובדות ועובדים במשק".

> העיר באדום: עובדי הדואר שהמדינה רוצה לחסל יצאו לרחוב

> שכר המינימום יעלה – השאלה בכמה תלויה גם בנו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf