newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פלסטינים וישראלים הפגינו נגד הפקעת אדמות לכביש עוקף חדש בשטחים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-150 מפגינים צעדו ביום שישי האחרון במחאה על כוונת המדינה לסלול כביש עוקף חדש לשירות המתנחלים באזור קלקיליה על אדמות של איכרים פלסטינים. המפגינים, רובם פלסטינים וכ-30 ישראלים, התכנסו בכפר א-נבי אליאס, צעדו על התוואי המתוכנן של הכביש, ולאחר מכן חסמו למספר דקות את התנועה בכביש 55, חוצה שומרון. לא נרשמו עימותים או מעצרים.

בתחילת ינואר אישר משרד הביטחון את סלילת כביש 531, שישמש ככביש עוקף לכפר א-נבי אליאס ליד קלקיליה. כיום נוסעים מתנחלים באזור על כביש 55, שעובר בתוך הכפר. בעקבות רצח בני הזוג הנקין באוקטובר בסביבות שכם פתחה צמרת מועצת יש"ע במחאה נגד הממשלה, שהסתיימה עם אישור סלילת כביש עוקף נבי אליאס – על אף שלא באזור זה נרצחו בני הזוג.

לצורך סלילת הכביש הוציא משרד הביטחון צווי הפקעה לכשלושים משפחות חקלאים פלסטינים מהאזור צווי הפקעה על אדמותיהם בהיקף של כ-104 דונם, ונגד הפקעה זו והפגיעה הצפויה בחקלאים (לרבות עקירה מתוכננת ל כ-700 עצי זית) התקיימה ההפגנה.

בהפגנה ביום שישי השתתפו תושבי כמה כפרים מהאזור, חקלאים שייפגעו מההחלטה, וכן ישראלים מלוחמים לשלום, קואליציית המסיק ומחסום ווטש. המפגינים הודיעו שימשיכו בפעולות המחאה שלהם בתקופה הקרובה.

במהלך ההפגנה נאם השר הפלסטיני להתנגדות להתנחלויות, וואליד אסאף, ואמר: "אנחנו רוצים את השלום, די לטרור. לא יהיה שלום עם הכיבוש. הדרך היחידה היא מדינה פלסטינית בקווי 67', ומדינה ישראלית בקווי 48'". "כמו שנגמר האפרטהייד בדרום אפריקה, גם הכיבוש באדמה הפלסטינית יגמר. אנחנו נעבוד ביחד לעקור את הכיבוש", הוסיף סגן מושל קלקיליה, חוסאם אבו חמדי.

אסף יעקובוביץ׳, פעיל בתנועת לוחמים לשלום, אמר בהפגנה ש״הכביש הזה שנגדו אנחנו נאבקים ביחד אמור להפריד בין הישראלים והפלסטינים ולהקל על הכיבוש. המאבק הבלתי אלים המשותף שלנו מאיים יותר מכל דבר על משטר ההפרדה והוא יותר אפקטיבי מזריקת אבנים או כל מאבק אלים".

> גל הריסות בתים בבקעת הירדן

הפגנה פלסטינית-ישראלית נגד כביש עוקף נבי אליאס (שושי ענבר)

הפגנה פלסטינית-ישראלית נגד כביש עוקף נבי אליאס (שושי ענבר)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

השוק הפלסטיני ממשיך להיות מוצף במוצרים מיובאים מישראל. מדבקות מסמנות מוצרים ישראלים בחנות ברמאללה (צילום: ג'סיקה דוואני, Just Vision)

מדוע הקריאה להחרים תוצרת ישראלית לא נוחלת הצלחה בשטחים?

מזה שנים נערכים ברחוב הפלסטיני קמפיינים לעידוד החרמת תוצרת ישראלית והעדפת זו הפלסטינית על פניה. אך נוכח התלות הכלכלית והיעדר של חלופות מספקות, תמיכה פוליטית, פיקוח ותודעה ציבורית, לא מדובר במשימה פשוטה בכלל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf