newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי שבזזה ושעבדה את אפריקה, אירופה מתפלאת שמה שנותר הם עוני ואלימות שמגיעים גם לפתחה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום הראשון למהפכה המוצלחת בתוניסיה, ניקולה סרקוזי, אז נשיא צרפת, הרים טלפון לנשיא בן עלי והציע סיוע אווירי בדיכוי המהפכה. כמה דקות לפני כן נכנס לבן עלי מפקד הצבא ואמר לו שהוא לא מתכוון לתמוך בו בניסיון לדכא את ההפיכה הזו. בן עלי החליט לדחות את הצעת סרקוזי וברח למקלט מרופד היטב בסעודיה. האביב הערבי התחיל.

כמה שנים אחר כך, כל מדינות אירופה מעקמות פנים אנינות מול תחלואי העולם השלישי, מול הרציחות, מול העוני וגם מול גלי המהגרים. במקביל מתגלים מסמכים על שעבוד של אוצרות הטבע של תוניסיה לצרפת. צרפת לא טרחה לגלות את ההסכמים הכובלים לעם התוניסאי. דמוקרטיה היא מונח ערטילאי במיוחד כשהוא נוגע לכיס הפרטי. ארבע שנים למהפכה והמסמכים האלו התגלו במקרה, דרך הדלפות.

במקביל, אנשי דעא"ש, לשעבר חבר'ה חילוניים ממשטר הבעאת' של סדאם חוסיין שבתום המלחמה בעיראק נותרו מחוסרי עבודה, לבשו זקנים, הצטיידו בחרבות מפוארות והצטיידו במצלמות טובות. הם התחילו להרוג אנשים חלשים סביבם, לתקוף דוגמאות חילוניות, לעודד חלומות על ח'ליפות היסטורית ובעיקר התחילו לנתץ רפליקות של פסלים היסטוריים. המערב מאושר, מזל שגנבנו ושדדנו בזמן את הפסלים החשובים.

אותו שוד מפורסם ולצידו אותו כיבוש מתמשך עד היום של אפריקה, השאיר אחריו אנשים עניים. עניים מתרבות, ממשאבים בסיסיים וגם משאיפות לחיים נורמאלים.

כמה שנים לאחר שאירופה באה עם נשק כבד וצבא אלים לאפריקה, כבשה, החריבה ושעבדה את יושבי אפריקה, היא לוטשת עיניים בכמויות המהגרים שמגיעים עם שקי יוטה מלאים בבגדים ומתדפקים על דלתות היבשת.

זהו לא תרגיל בחשבון פשוט. כאשר איש דעא"ש עורף ראש מול המצלמה באיטיות תיאטרלית, הוא לא משתווה להפצצת הספרייה העתיקה של בגדאד על ידי כוחות הברית. במציאות הזו אין מספרים, יש רק תנודות היסטוריות.

אנחנו רק יודעים מה קדם למה. אילו תרבויות הוחרבו כדי שתרבויות אחרות ימשיכו לשלוט על אחרים. אלו אוניות מלחמה הפליגו בנתיב הראשי לכיוון איזו יבשת ואלו אוניות פליטים חזרו בנתיב המשני, נחבאות ומוכות גורל, בחזרה.

> בני ציפר, מי כאן הברברי?

פעילים מתכנסים בבית קברות לטקס קבורה של מהגר בלתי מזוהה מסוריה שמת בים בדרכו לאירופה, ברלין, 19 ביוני, 2015. ההלוויה נוהלה על ידי אימאם כחלק מקמפיין פוליטי שנקרא ״המתים באים״ שאורגן על ידי ״המרכז ליופי פוליטי״, קבוצת אמנים פעילים המבוססת בברלין. פעולה זו היא אחת מכמה פעולות לערור מודעות המאורגנות על ידי הקבוצה. (אן פאק/אקטיבסטילס)

פעילים מתכנסים בבית קברות לטקס קבורה של מהגר בלתי מזוהה מסוריה שמת בים בדרכו לאירופה, ברלין, 19 ביוני, 2015. ההלוויה נוהלה על ידי אימאם כחלק מקמפיין פוליטי שנקרא ״המתים באים״ שאורגן על ידי ״המרכז ליופי פוליטי״, קבוצת אמנים פעילים המבוססת בברלין. פעולה זו היא אחת מכמה פעולות לערור מודעות המאורגנות על ידי הקבוצה. (אן פאק/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אברהים ראיסי בעצרת בחירות ב-2017 (צילום: סוכנות הידיעות טסנים)

אברהים ראיסי בעצרת בחירות ב-2017 (צילום: סוכנות הידיעות טסנים)

מותו של ראיסי עשוי לקרב את קיצה של הרפובליקה האסלאמית

נשיא איראן היה מועמד מוביל לרשת את המנהיג העליון, ולאפשר לגוף החזק במדינה לקבור את המהפכה האסלאמית כפי שנבנתה, ולפתוח פרק חדש של דיקטטורה צבאית – ללא סנקציות. למרות מותו, לא נראה שמשמרות המהפכה יוותרו על הניסיון להשתלט על התפקיד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf