23 שנים לטבח ברוך גולדשטיין: "לפתוח את רחוב השוהדא"

הטבח שביצע גולדשטיין במסגד איברהימי גבה את חייהם של 29 מתפללים. מאז משלמים עליו כל תושבי חברון הפלסטינים במגבלות תנועה קשות והפרדה. בצהרי שישי יפגינו התושבים ולצידם פעילים בינלאומיים וישראלים בקריאה לפתוח את רחוב השוהדא לפלסטינים מחדש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מיקו פלד

מחר, שישי, החל מהשעה 12 בצהרים יקיימו תושבי חברון ולצידם פעילים בינלאומיים וישראלים את ההפגנה השנתית המתקיימת בעיר לציון טבח ברוך גולדשטיין תחת הכותרת "לפתוח את רחוב השוהדא". ההפגנה היא חלק מקמפיין שיזם ומוביל משנת 2010 עיסא עמרו, תושב חברון ומרכז הפעילות של קבוצת "צעירים נגד התנחלויות". הקמפיין קורא לפתיחה מחדש של החנויות ובתי העסק בעיר העתיקה בחברון, ומבקש לשים את מציאות האפרטהייד הקשה בחברון, אותה מבקשים ישראל ותומכיה להחביא, על סדר היום הציבורי.

מאז נכנס ברוך גולדשטיין, טרוריסט יהודי-אמריקאי, למסגד איברהימי לפני 23 שנים, רסס בכדורים את המתפללים במקום ורצח 29 מהם, נתונים הפלסטינים בחברון תחת הגבלות קשות שמטיל עליהם הצבא, על מנת למנוע "חיכוך" בין המתנחלים היהודים לבין האוכלוסיה הפלסטינית המקומית. בפועל, הצבא נכנע למתנחלים, ונטש את אחריותו להגן על האוכלוסיה הכבושה שנתונה תחת שליטת ישראל, כפי שהוא מחויב לעשות על פי החוק הבינלאומי. רחוב השוהדא סגור לפלסטינים מאז 2001, אז דרשו כנופיות של מתנחלים המתגוררות בעיר העתיקה בחברון מהצבא לסגור אותו. המפקד הצבאי של יהודה ושומרון ציית למי שידועים לכל כ"אדוני הארץ" והורה על סגירת העסקים ברחוב למשך שישה חודשים. מאז צו הסגירה הזה מחודש שוב ושוב מידי חצי שנה על ידי הממשל הצבאי.

על פי הצו שמורה על סגירתו של רחוב השוהדא לכניסת פלסטינים מטרתו היא להבטיח ממשל תקין, את הסדר הציבורי ואת בטחון כוחות צה"ל לאור "הנסיבות המיוחדות החלות על חברון", ולכן כל העסקים במקום יסגרו ויישארו סגורים. בצו מעולם לא הוצגו תנאים שיאפשרו את הסרתו, פתיחת הרחוב וחזרת התושבים להפעיל את בתי העסק שלהם, וכמובן שאין התייחסות לשאלה כיצד אמורים לפרנס את עצמם בעלי העסקים בזמן הסגר המתמשך. יתרה מכך, על פי הצו אף כלי רכב לא יכול לעשות שימוש בכביש ברחוב השוהדא, למעט רכבים שלהם יש לוחית זיהוי ישראלית ורשומים כדין בישראל – כלומר, המתנחלים היהודים שרכביהם רשומים בישראל פטורים מהצו, ולכן הם מורשים לנסוע ברחוב. הפלסטינים – לא.

> "אסור לי לצאת מהבית לרחוב": החיים ברחוב השוהדא בחברון

ההפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

המתנחל עופר אוחנה, הזכור לכל בתור החובש הפעיל מזירת הרצח שביצע אלאור אזריה מתעמת עם פעילים פלסטינים ובינלאומיים שהקימו שוק איכרים במלי המחאה על סגירת רחוב השוהדא לפלסטינים

המתנחל עופר אוחנה, הזכור לכל בתור החובש הפעיל מזירת הרצח שביצע אלאור אזריה מתעמת עם פעילים פלסטינים ובינלאומיים שהקימו שוק איכרים במלי המחאה על סגירת רחוב השוהדא לפלסטינים

את הקמפיין לפתיחת רחוב השוהדא מנהל עיסא עמרו ממשרד מאולתר במרכז "צעירים נגד התנחלויות" אשר ניצב בתל רומיידה, בין עצי זית עתיקים הממוקמים בנקודה מרהיבה המשקיפה על העיר העתיקה של חברון. המרכז, אשר הפך למקום עליה לרגל עבור פעילים, עיתונאים, פוליטיקאים ודיפלומטים מכל העולם נמצא תחת איום מתמיד של מתנחלים המתגוררים בבתים הסמוכים ומבקשים למנוע את הפעילות במקום.

עמרו מתמודד בחודשים האחרונים עם כתב אישום אימתני בן 18 סעיפים שהגישה נגדו הפרקליטות הצבאית על פעולות הסירוב, הפרת הסדר לפלסטינים בלבד והמחאה שלו. בין האישומים נגד עמרו גם סעיפים המתייחסים לקמפיין השנתי לפתיחת רחוב השוהדא הקובע כי הוביל הפגנה כשהוא לבוש בחולצה ומנפנף בדגל עליהם כתוב "לפתוח את רחוב השוהדא", כי השתתף בצעדה ללא היתר (למרות שאין דבר כזה היתר לפלסטינים שמעוניינים להפגין בשטחים הכבושים), החזיק בדגל הרשות הפלסטינית והעליב חייל.

במהלך השבוע האחרון קיים ארגון "צעירים נגד התנחלויות", שפעיליו נאבקים בכיבוש באמצעים בלתי אלימים, שורה של אירועים, ברוח ההתנגדות הבלתי אלימה אותה מקדש הארגון. בין הפעולות ניתן למצוא מצעד נרות שקיימו ילדים ובני נוער מקומיים, וביקורים אצל משפחות שנפגעו כתוצאה מהסגר שהוטל על מרכז העיר חברון מאז הטבח. קבוצת פעילים הקימה שוק ירקות סמלי מול החנויות הסגורות, והכריזה בקל על הסחורה "בשקל אחד" עד שהגיעו למקום חיילים והכריזו על שטח צבאי סגור.

במסגרת הקמפיין מקיימים הפעילים במהלך השבוע גם צעדות מחאה משותפות ברחוב הסגור עם נציגים של האיחוד האירופי כמו גם עם משלחת של חיילים אמריקאים בדימוס שהגיעו למקום זמן קצר לאחר שביקרו את תושבי "סטנדינג רוק" בארה"ב, שביקשו מהם להעביר לתושבי פלסטין מסר של סולידריות. מחר, יום שישי, בשעה 12:00 תצא לדרך בחברון הצעדה השנתית, "לפתוח את רחוב השוהדא" בהשתתפות תושבי העיר ופעילים ישראלים ובינלאומיים. ביום שבת יסתיים הקמפיין השנתי במסיבת עיתונאים ובמשמרת הדלקת נרות לזכר 29 הקורבנות שנספו בהתקפה הרצחנית של גולדשטיין.

בנוסף, בצעד שעבור רבים יכול להיראות שגרתי, אולם עבור תושבי חברון נחשב לנועז, שלא נאמר פרובוקטיבי, הרימו במרכז "צעירים נגד התנחלויות" תורן, ובמהלך השבוע התקיים אירוע, בנוכחות עיתונאים" בו הונף על התורן דגל פלסטין לקול שירת ההמנון הפלסטיני. "זה חוקי לחלוטין, ולצבא אין סמכות לקחת לנו את הדגל", אמר עמרו בעודנו יושבים יחד במרכז עד השעות הקטנות של הלילה, כשאנחנו מתלבטים כיצד יגיבו המתנחלים למראה הדגל – שעבורם הוא כמו סדין אדום המוצג בפני שור זועם – המתנוסס מעל המרכז בגאווה. "כל מה שהם יכולים לעשות זה לנסות לגנוב אותו", אמר עיסא, אולם אם לשפוט לפי המראה של מבנה התורן, זו עלולה להיות משימה מסובכת.

> כבר לא מסוכן: אחרי 10 חודשי מעצר מנהלי שוחרר העיתונאי עומר נזאל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בהולנד 30% מהדירות נמצאת בבעלות ציבורית. בישראל - שני אחוז בלבד. פרויקט בנייה ברמת בית שמש (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

נתניהו לא הצליח לתת לישראלים חלופה לרכישת דירה

נתניהו התגאה היום שהצליח "ליישר" את מחירי הדירות, אבל המחירים נשארו גבוהים מאוד. באירופה יש לאזרחים אופציות אחרות, בישראל - לא. שוק הדיור נשאר מחולל אי-השוויון הגדול ביותר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf