newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תשובה למתנגדי הרשימה המשותפת בשמאל

לא מוותרים על עקרונות המפלגות השונות, מגדילים את הייצוג הערבי מבלי לאבד ייצוג יהודי, ומגיעים לניצחון כשהתנועה האסלאמית יושבת עם נשים פמיניסטיות ובני דתות אחרות. הרשימה המשותפת היא הדבר הנכון בזמן הנכון

מאת:

כתב: נדב פרנקוביץ'

עכשיו משהוכרזה בשעה טובה הקמת הרשימה המשותפת למפלגות הערביות ולחד"ש, כדאי לשוב ולעמוד על כמה נקודות חשובות:

1) הרשימה המשותפת היא לא ויתור על עקרונות של אף אחד. כל מפלגה תשמור על מנגנוניה ועקרונותיה ותייצג ותקדם אותם בכנסת לשביעות רצון ציבור בוחריה.

2) הרשימה תבטיח את מעבר אחוז החסימה של כל מפלגה, ובכך גם את המשך פעולת כל המפלגות למען עקרונותיהן. ולא רק זה – היא גם תמקסם את הייצוג של כל מפלגה, אז אדרבא!

3) ב-14 המקומות הריאליים של הרשימה, יש 11 חילונים: 2-3 נשים, יהודי, 5 קומוניסטים, 6 חילונים נוספים – ורק 3 דתיים. גם אם המפלגות לא היו שומרות על עצמאותן וגם אם הייתם חושבים שמדובר במפלגה אחת – וזו ממש לא מפלגה אחת – לא הייתה סיבה לדבר על ויתור על עקרונות. להיפך. ההסכמה של רע"ם לשבת עם רשימה בעלת רוב חילוני מובהק, עם יהודי, נוצרים ודרוזים ועם -2-3 נשים פמיניסטיות חילוניות, הייתה צריכה להיחשב ניצחון פוליטי ענק.

4) וגם אם זה לא היה המצב, והגוש היה רק שומר ומגן על נפח הקולות החילוניים, ומגביר את הייצוג של רע"ם (וזה כאמור לא המצב, אלא ממש להיפך) – זה היה עדיין נהדר לשמאל. לדוגמא, אם בבחירות האחרונות רע"ם-תע"ל הייתה מקבלת עוד אלף קולות שהיו חסרים לה בקלפי, וזוכה במנדט החמישי על חשבון הבית היהודי, הייתי מאוד שמח!

5) עדות ניצחת לעובדה שרשימה משותפת איננה מפלגה אחת היא דווקא הרצון של המיעוט הקטן בחד"ש, שהתנגד לרשימה משותפת, ללכת על אופציה של רשימה נפרדת עם תע"ל של אחמד טיבי. הרי תע"ל ישבו רק עכשיו בכנסת ברשימה משותפת עם רע"ם! אז מדוע אותם מתנגדים דווקא לא ראו את תע"ל כרע"ם, אלא בהחלט עשו הפרדה נחרצת בין שתי המפלגות? זה סימן מובהק לכך שריצה ברשימה משותפת לא פגעה בעצמאות ולא באופי של אף אחת מהמפלגות – ושאלו שטענו את הטיעון הזה בדבר מסמוס ההבדלים, כביכול, הבינו זאת בעצמם ופעלו בהתאם.

6) המטרה של הגנת והבטחת הייצוג של הציבור הערבי היא מטרה חשובה מאוד, במיוחד כרגע, והרשימה המשותפת, שזו אחת ממטרותיה, זוכה לקונצנזוס אדיר בציבור הערבי. כך שגם אם כל האמור לעיל לא היה מנטרל מן היסוד את הרטוריקה המוטעית בדבר השפעות שליליות לכאורה של ריצה משותפת, הרי שהמשך התמיכה בגוש עדיין היה צורך חשוב מאוד שכל סולידריות יהודית אמיתית עם הציבור הערבי צריכה, לדעתי, להביא בחשבון.

7) אין שום הבדל במידת הייצוג היהודי של הגוש (שירוץ הפעם במצב צבירה של רשימה משותפת), או במידת הייצוג היהודי של חד"ש, מבעבר  – יש בה/בו עדיין את אותו דב חנין, שהריצה המשותפת תבטיח את המשך פעילותו גם בכנסת הבאה.

ופתגם יהודי עתיק אומר: הזמן קצר, והמלאכה מרובה.

> חמישה לקחים שאפשר ללמוד מהקמת הרשימה המשותפת

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf