newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סוף להפסקת אש בת שנתיים: תורכיה תוקפת את הכורדים בשלוש מדינות

בעקבות מתקפה רצחנית של דאע"ש במזרח תורכיה, באנקרה החליטו לפתוח במלחמה דווקא נגד מי שמובילים את הלחימה נגד המדינה האסלאמית - הכוחות הכורדיים

מאת:

כותב אורח: יוסי ברטל

ממשלת תורכיה שמה סוף לשנתיים של הפסקת אש עם כוחות הכורדים השמאליים ופתחה במתקפה עליהם בשלוש מדינות שונות.

בתום שנתיים של מגעים להסכם בין ההנהגה הכורדית בתורכיה לבין הממשלה באנקרה התחיל הצבא התורכי אתמול (שישי) בהפצצות על מעוזי הכוחות הכורדיים בעיראק ובסוריה, וזאת בכסות של התקפה על בסיסי דאע"ש.

אתמול נערך גם גל מעצרים נרחב בכל רחבי תורכיה עצמה, שבו אף נהרגה פעילה קומוניסטית מירי המשטרה, ושגם עליו הכריזה הממשלה כממוקד ב"פעילים כורדים ומוסלמים קיצוניים".

באופן ציני במיוחד הממשלה התורכית משתמשת בפיגוע הרצחני נגד פעילי הנוער הסוציאליסטי בסורוץ’ לפני כמה ימים כעילה לפתיחת מלחמה נגד דאע"ש והכוחות הכורדים בו זמנית . בכך היא מפרה את הסכם הפסקת האש עם ארגון הפק”ק – המפלגה הקומוניסטית הכורדית שעומדת בחזית המאבק לעצמאות כורדית בתורכיה. העובדה שהכוחות הכורדים הם הלוחמים העיקריים בדאע"ש באזור, כמו גם הדיווחים הרבים על שיתופי הפעולה בין אנשי דאע"ש וכוחות הביטחון התורכיים, מבהירים עד כמה המאבק של ממשלת ארדואן בטרור צבוע.

לא מפתיע שלפי דיווחים של כוחות באופוזיציה הסורית המוצבים של דאע"ש שהופצצו על ידי הצבא התורכי התרוקנו כמה שעות לפני התקיפה. בינתיים פקידי ממשל בכירים מאיימים ברצח ובכליאה של מנהיגים כורדים, ומפיצים תיאוריות קונספירציה שלמעשה אנשי "מפלגת העמים הדמוקרטית" – רשימה משותפת של כורדים, פעילי מחאה, אנשי שמאל, להט"ב ועוד, שהגיעה להישגים משמעותיים בבחירות האחרונות בתורכיה – אחראים בעצמם לפיגוע נגד חברי הנוער הסוציאליסטי בסורוץ'.

בתגובה לתוקפנות של השלטון המרכזי מתקיימות ביומיים האחרונים בכל רחבי כורדיסטאן התורכית הפגנות אלימות, ובמקומות מסוימים אף הותקפו כוחות משטרה וישנם דיווחים על חמישה שוטרים הרוגים. בימים הקרובים יימשכו ההפגנות, ויתקיימו גם הפגנות תמיכה ברחבי העולם, לרבות אחת מול השגרירות התורכית בתל אביב ביום ראשון.

לא ברור לאן כל זה יתגלגל, אבל לדעתי ארדואן עושה מה שמצופה ממנו לאחר שחטף מכה קשה בבחירות: הוא מתחיל מלחמה בכורדים בשביל לגייס תמיכה מקומית, ובינתיים ומשקר לעולם על מתקפה נגד דאע"ש כדרך להשיג לגיטימציה בינלאומית לתוכניותו להקים רצועת ביטחון ולהרוס את האוטונומיה הכורדית בצפון סוריה.

יוסי ברטל הוא מאנשי העלייה הראשונה לברלין, פעיל במאבקים חברתיים וקוויריים

> כורדים, פמיניסטיות ולהט"ב הם המנצחים הגדולים בבחירות בתורכיה

> הגרילה הכורדית מציעה מזרח תיכון בלי לאומנות ודיכוי נשים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

משרד הבריאות בעזה מעריך שהמספר הכולל של הנעדרים נע סביב 10,000. פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

החיפוש הנואש אחרי הילדים הנעדרים בעזה

קבורים מתחת להריסות, אבודים בכאוס, גופות רקובות שכבר לא ניתן לזהות: המאבק למצוא אלפי ילדים שנעלמו במתקפות הישראליות הבלתי פוסקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf