newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תוצאות הבחירות המקומיות: בשורה גדולה לשותפות היהודית-ערבית

על אף התעמולה הגזענית שליוותה את הבחירות בחלק מהמקומות, הרכבי המועצות בשורה של ישובים מעורבים מצביעים על שיתוף הפעולה המתרחב בין התושבים הערבים והיהודים. כעת נותר רק לשאול מתי מגמה זו תגיע גם לזירה הארצית

מאת:

בישראל מרבים לדבר על הרצון הגובר של האזרחים הערבים להשפיע ולהשתתף. עם חתימתו של ההסכם הקואליציוני בין סיעת 'חיים בחיפה' של ראשת העיר הנבחרת עינת קליש-רותם, לבין סיעת 'החזית החיפאית' (המזוהה עם חד"ש), והתווספות הסכם זה להסכמים קואליציוניים שנחתמו בעוד ערים מעורבות, אפשר להתחיל לסכם ולומר שתוצאות הבחירות לרשויות המקומיות בערים המעורבות מקדמות, הלכה למעשה, שוויון ושותפות בין יהודים וערבים.

שורות תחתונות

כאמור בחיפה, העיר המעורבת הגדולה בישראל, הערבים בקואליציה. רג'א זעאתרה יכהן כסגן ראש עיר במחצית שניה של הקדנציה; הרשימה תיוצג באופן משמעותי בכל הוועדות החשובות (כספים, תכנון ובניה, מכרזים, חינוך ועוד) ויוקמו שני גופים ראשונים מסוגם: האחד שיהיה אמון על קידום נושא השוויון בעיר, והשני עניינו קידום חיים משותפים בין יהודים וערבים. העובדה שצעירי הליכוד ושאר גופי ימין בחיפה יוצאים היום מדעתם, מלמדת על גודל ההישג. עינת קליש-רותם היא מנהיגה אמיצה. חשוב להכיר בכך. עוד על פרטי ההסכם בחיפה בהמשך.

שני הצדדים יפעלו לחיזוק החיים המשותפים בחיפה, המבוססים על שוויון מלא בכל תחומי החיים, על כבוד הדדי וסובלנות ועל כיבוד חופש הביטוי. ראשת העיר הנכנסת של חיפה, עינת קליש-רותם (מאיר ועקנין/ פלאש90)

בנצרת-עילית, ד"ר שוכרי עוואוודה יכהן כסגן ראש העיר (של רונן פלוט, המזוהה עם הצד הימני של המפה). עוואוודה (סיעת 'דו קיום') יתמקד בתשתיות, בריאות הציבור ופיתוח גנים ציבוריים. חבר שני ברשימה, ד"ר ראיד גטאס, יכהן כיו"ר המסחר והתעשייה, ושלישי, חביב עודה, יהיה יו"ר ועדת האנרגיה. עוד סוכם על ייצוג הולם בחברה למתנ"סים, בחברה הכלכלית ותאגיד המים והביוב.

בלוד, אולי העיר הקשה ביותר בארץ מבחינת יחסי יהודים-ערבים – בשורה עצומה! סיעתו של פרג' אבן פרג' ('אל נידא אל ערבי' – "הקריאה הערבית"), זכתה בשישה מתוך 19 המושבים במועצת העיר, ולאחר משא ומתן לא פשוט נכנסה לקואליציה בראשות יאיר רביבו. אבן פרג' יכהן כמשנה לראש העיר כאשר רשימתו מקבלת את תיקי איכות הסביבה, הבריאות, החינוך הערבי ועדת ביקורת. עוד בהסכם: התמקדות בנושא תכנון ובניה בשכונות הערביות בקדנציה הנפתחת.

בעכו, שותפות יהודית ערבית הייתה לפני הבחירות והיא נשמרת גם לאחריהן. שתי סיעות ערביות זכו בחמישה מתוך 17 מושבים, כאשר אדהם ג'מאל ('אחדות עכו') ימשיך לכהן כסגנו של ראש העיר שמעון לנקרי וימשיך להחזיק בתיק התכנון והבניה הכל כך חשוב.

ברמלה, שלוש רשימות ערביות התמודדו וזכו ביחד בארבעה מתוך 19 מושבים. שתי רשימות כבר הוכללו בקואליציה בראשות מיכאל וידל. עדיין לא ברור באלו תיקים יחזיקו חברי המועצה הערבים.

במעלות-תרשיחא התמודדו גם כן שלוש רשימות ערביות וקבלו 4 מתוך 13 מושבים. בעיר קיים מזה עשרות שנים (כימי כהונתו של ראש העיר היוצא שלמה בוחבוט) נוהג למינוי סגן ראש עיר ערבי. יש לשער שארקדי פומרנץ הנבחר ידבק בנוהג (ולו רק בשל התמיכה בו גם מערבים, כולל גורמים המזוהים עם בל"ד).

ביפו, שהפכה לרובע מעורב בעיר ת"א-יפו, התמודדו שתי רשימות מעורבות: האחת רשימתו של אסף הראל ('אנחנו העיר') והשניה 'יאפה' המזוהה עם בל"ד. בעוד שעבד אבו שחאדה מ'יאפה' כבר נכנס לקואליציה, רשימתו של הראל (הכוללת את חבר המועצה אמיר בדראן, איש מחד"ש) עדיין במשא ומתן ולא ברור אם תיכנס. מה שכן ברור הוא שתת-הייצוג של ערבים (המהווים שליש מתושבי יפו) – זועק.

ובחזרה לחיפה: אלו חלק מסעיפי ההסכם הקואליציוני שלדעתי יכולים להיכנס לטקסטבוק כפרוטוקול של ניהול עיר משותפת:

שני הצדדים מחויבים עמוקות לשמור על מעמדה וייחודה של חיפה כעיר מגוונת ועשירה בקהילות רבות, ביניהן גם כעיר יהודית-ערבית. שני הצדדים יתחייבו לשמור באופן מלא על מרקם היחסים בין בני שני העמים, ועל יחסיהם הטובים עם שאר הקהילות בחיפה.

שני הצדדים יפעלו לחיזוק החיים המשותפים בחיפה, המבוססים על שוויון מלא בכל תחומי החיים, על כבוד הדדי וסובלנות ועל כיבוד חופש הביטוי.

שני הצדדים מחויבים להדיפת כל שיח גזעני ולהוקעת כל גורם הדוגל בגזענות נגד כל קבוצת תושבים באשר הם, ללא הבדלי לאום, דת, גזע, צבע או מגדר, ובכללם גם נגד התושבים הערבים.

ראשת העיר רואה בתושבים הערבים בחיפה אזרחים ותושבים שווי זכויות שיש להם תרומה מיוחדת לעיר ולהון האנושי שלה, לצד כל תושבי חיפה מכל גווני האוכלוסייה.

שני הצדדים רואים בחינוך והשכלה כמנוף העיקרי לניעות חברתי והשתלבות בחברה ובכלכלה, לרבות החינוך המיוחד, של כל המגזרים והקהילות. ראש העיר תבדוק את האפשרויות לקידום והעצמת החינוך הדו-לשוני בחיפה.

שני הצדדים מחויבים לקידום תכנית מתאר אשר מכבדת את השכונות ההיסטוריות – במיוחד שכונות החוף והעיר התחתית – את תושביהן ואת עתידם ולקידום פיתוח לטובת התושבים הוותיקים.

ועכשיו רק אפשר לשאול – מתי מקצת מזה יגיע לזירה הארצית?

אמנון בארי סוליציאנו הוא מנכ"ל-שותף ביוזמות אברהם.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

הביקור המוזר במאהל המחאה באוקספורד שאמור לייצג אותי

הזדמן לי לבקר בזירת מלחמת החורמה הסימבולית שמתנהלת באוניברסיטה הבריטית, ולנהל שיחה עם סטודנטים שהחליטו לדבר בשמי כפלסטיני – ונחרדתי לגלות גישה שטחית, שאינה מנסה אפילו להתמודד עם המציאות היומיומית שבה אני חי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf