newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כמה אזכורים שווה מלחמת העצמאות מאחד ועד שרה נתניהו?

ראש הממשלה קבל לאחרונה על כך שמתייחסים את רעייתו כאל "אבק אדם". עיון בארכיון הממוחשב החדש של אוסף התצלומים הלאומי מעלה תמונה מעט שונה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשחגגה מדינת ישראל יובל להיווסדה הוחלט לרגל המאורע להעלות את אוסף התצלומים הלאומי לרשת האינטרנט. האוסף, שכולל מעל חצי מיליון תצלומים, מהם מעל 158,000 זמינים לצפייה באתר, מאפשר לגולשי רשת האינטרנט להביט בתצלומים מההיסטוריה של מדינת ישראל, ולחפש במסד הנתונים של האוסף על פי מילות מפתח.

בנימין נתניהו, ראש הממשלה, מופיע ב-13,742 צילומים, שהם 8.69% מכלל התמונות באתר. דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, לעומתו, מסתפק ב-2,661 תמונות, וראש הממשלה השני, משה שרת, ב-658 בלבד. שרה נתניהו, אגב, רעיית ראש הממשלה ומי שלטענתו מתייחסים אליה כאל "אבק אדם", מופיעה ב-1,349 תצלומים, שהם 0.85% מכלל התצלומים הזמינים באתר. לצורך הכתבה הזו, ולמען שיקום כבודה של הגברת הראשונה, נתייחס למספר הופעותיה בארכיון כאל "מספר שרה נתניהו", ושאר המאורעות ההיסטוריים והאישים שהותירו את חותמם בעיצוב דמותה של המדינה ייאמדו על פיו. כך למשל: שר הביטחון החדש, מר אביגדור ליברמן, עם 265 הופעות בארכיון, הוא חמישית שרה נתניהו, ודוד בן גוריון יהיה שני שרה נתניהו.

> תחילת הסוף? בנימין נתניהו כבר לא מצליח לספר את הסיפור הישראלי

שרה נתניהו1

סך כל התצלומים המתוייגים בארכיון על פי מערכות ישראל הוא 1427, קצת מעל מספר שרה נתניהו. מלחמת העצמאות היא חצי שרה נתניהו, מבצע סיני הוא אחוז ממנה, מלחמת ששת הימים היא רבע מהגברת הראשונה, ומלחמת יום הכיפורים היא עשירית. לגבי מלחמת לבנון, לא הצלחתי למצוא חלוקה טובה מספיק בין הראשונה לשניה, לכן סך שתי המלחמות בגבול הצפון עומד על 14% ממספר שרה נתניהו.

סך כל הצילומים של ראשי הסיעות בכנסת, פרט לראש הממשלה, עומד על חצי מספר שרה נתניהו, 686. המוביל הוא יצחק הרצוג עם חמישית מהמספר, ואחריו משתרך אריה דרעי עם 8%, יאיר לפיד עם 6%, משה כחלון עם 3%, וזהבה גלאון עם אחוז אחד בלבד. איימן עודה, ראש הסיעה השלישית בגודלה בכנסת, לא מופיע אפילו בתמונה אחת. זה בטח לא קשור לזה שהוא אינו יהודי.

שרה נתניהו2

היתה נכבה?

גם כשמדובר ברמטכ"לים, הגברת הראשונה מנצחת. יעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון, מופיע רק ב-5% ממספר שרה נתניהו. משה דיין, שהיה הרמטכ"ל הרביעי, חבר כנסת, ושר בממשלות ישראל, מככב בכמעט 60% ממספר הצילומים של הגברת הראשונה. חיים בר לב, גם הוא רמטכ"ל, ח"כ, ושר, מקבל כמעט חמישית, ורפאל איתן (רפול) מונצח בתשיעית בלבד ממספר שרה נתניהו. בני גנץ, הרמטכ"ל האחרון לפני זה הנוכחי, זוכה ל-42% מהתהילה.

יחסית לרעיות קודמות של ראשי ממשלה, הגברת נתניהו זוכה בגדול. עליזה אולמרט מופיעה בשישית ממספר שרה נתניהו, פולה בן גוריון ברבע, לאה רבין בחמישית, נאווה ברק ב-6%, וסוניה פרס עם 3% בלבד ממספר ההופעות של רעיית ראש הממשלה הנוכחי.

ובהתאם למדיניות הישראלית, חיפוש של "נכבה" מחזיר אפס תוצאות, כאילו זו לא התרחשה מעולם.

בנימין ושרה נתניה בועידה הכלכלית העולמית בדאבוס 2014 (צילום לע"מ)

מתוך האוסף: בנימין ושרה נתניה בועידה הכלכלית העולמית בדאבוס 2014 (צילום לע"מ)

> אשליית הרגיעה התנפצה אתמול בתל-אביב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf