newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלי יחימוביץ' אדישה לגורל הגז לא פחות מדרעי

מבקריו של דרעי, ובראשם יחימוביץ', מצפים ממנו לוותר על הישגים קואליציוניים המשמעותיים לציבור בוחריו הרבה יותר מאשר סוגיית הגז, בעוד הם עצמם לא מוכנים לשלם את המחיר האלקטוראלי לעצירת המתווה

מאת:

כמה מילים על דרעי והגז.

אמת – דרעי הפקיר את הגז, ובחר שלא לפרק את הממשלה ובלבד שהמתווה לא יעבור.

אם דרעי היה בוחר לפרק את הממשלה טרם עבר התקציב ובוטל חוק הגיוס, רק בגלל מתווה הגז, הוא היה משלם מחיר אלקטורלי עצום – בשביל רוב הבוחרים של ש"ס, ביטול חוק הגיוס והגיור, העלאת קצבאות ילדים והבטחת הכנסה הם יותר אקוטיים מהגז. אפשר להתווכח האם הם צודקים, אבל זו המציאות. בשביל חלק גדול מהחברה הישראלית, סוגיית הגז נתפסת כמלחמה של אליטות על כסף שהם בלאו הכי לא ייראו ממנו שקל.

האם מצופה מדרעי לפרק את הממשלה ולוותר על כל הישגי המו"מ הקואליציוני בשביל לדחות את העברת מתווה הגז (שאולי יעבור בלעדיו בעזרת לפיד וליברמן), ועל זה לשלם מחיר אלקטורלי שיכול להיות קריטי לש"ס?

אני בטוח שאתם חושבים שכן, אך תהיו מספיק הוגנים לשאול האם אתם מצפים ממבקריו – ובראשם המתמודדת שלי יחימוביץ' – לשלם מחיר אלקטורלי שכזה? האם היא תהיה מוכנה לנטוש את שאר המטרות והיעדים שלשמם שלחו אותה בוחריה (סיום הכיבוש, תקציב חברתי, טיפול בשחיתות) ולהצטרף לממשלת נתניהו בתמורה לפתיחת מתווה הגז? ברור שלא.

> כך מצפצפת הממשלה על הציבור כל הדרך אל הגז

האם מצופה ממנו לשלם מחיר אלקטוראלי שמבקריו לא מוכנים לשלם? אריה דרעי (צילום: אקטיבסטילס)

האם מצופה ממנו לשלם מחיר אלקטוראלי שמבקריו לא מוכנים לשלם? אריה דרעי (צילום: אקטיבסטילס)

טלו קורה

יחימוביץ', כחלון, לפיד, דרעי וגלאון – אדישים לגורל הגז הישראלי. ליחימוביץ' כיסא פנוי על שולחן הממשלה (היא יכולה לקחת את משרד הכלכלה אגב, שהתפנה אתמול), ויו"ר מפלגתה הרצוג לבטח לא היה מתנגד. אם זאת הנדוניה על הרחבת הממשלה – הגז, סביר להניח שנתניהו היה משלם אותה. אבל יחימוביץ' אפילו לא מציעה את הנדוניה הזו. כי בצד של יחימוביץ' שום דבר לא שווה הצטרפות לממשלת נתניהו (ובצדק).

אף אחד לא חושב אפילו לדרוש מיחימוביץ' וזהבה גלאון להצטרף לממשלה כדי לבלום את מתווה הגז – ואף אחד לא שוקל שם אפילו את האופציה הזו. המחאה שלה נותרת על גבול קפלן-כיכר רבין, ולכל היותר פוסטים בפייסבוק. יחימוביץ' לא צריכה לשלם על הגז מחיר אלקטורלי, אבל לדרוש מדרעי "להתאבד" על המתווה – זו הדאגה האמיתית והכנה שלה לשקופים. אם זו לא צביעות, הרי שזו טהרנות.

אם בשביל יחימוביץ' הכל שווה בשביל לבלום את מתווה הגז, שתאמר – מה היא מוכנה להקריב בשביל זה?

כשלעצמי, אני חייב לומר, לא הייתי רוצה לראות אף אחד נכנס לממשלת ביבי בשביל הגז או בשביל כל דבר אחר, והייתי שמח אם דרעי – מכל סיבה שהיא – היה שולח את הממשלה הזו לעזאזל.

אך במאבק על הגז בחרו ב'מחנה הציוני' ו'מרצ' שלא לצאת מגדרן וללכת נגד האלקטורט שלהן – בדיוק כמו שדרעי, החרדי והמזרחי, הסמן השפוי בממשלת נתניהו, בחר לעשות.

עד שאתם אומרים לו טול קיסם מבין שיניך, טלו קורה מבין עיניכם.

> דרעי מבין עד כמה מתווה הגז מסוכן ובכל זאת בוחר להתחמק

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

חשיפה: המלחמה המלוכלכת של ישראל נגד בית הדין בהאג

תחקיר "שיחה מקומית", 972+ ו"גרדיאן" חושף שבניצוחו של נתניהו אמ"ן, המוסד ושב"כ פעלו כדי לעקוב אחר בכירים בביה"ד הפלילי בהאג, אספו מידע על פלסטינים שפנו אליו וניסו לחבל בחקירותיו נגד ישראל. עכשיו כרים חאן על הכוונת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf