newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלי יחימוביץ' אדישה לגורל הגז לא פחות מדרעי

מבקריו של דרעי, ובראשם יחימוביץ', מצפים ממנו לוותר על הישגים קואליציוניים המשמעותיים לציבור בוחריו הרבה יותר מאשר סוגיית הגז, בעוד הם עצמם לא מוכנים לשלם את המחיר האלקטוראלי לעצירת המתווה

מאת:

כמה מילים על דרעי והגז.

אמת – דרעי הפקיר את הגז, ובחר שלא לפרק את הממשלה ובלבד שהמתווה לא יעבור.

אם דרעי היה בוחר לפרק את הממשלה טרם עבר התקציב ובוטל חוק הגיוס, רק בגלל מתווה הגז, הוא היה משלם מחיר אלקטורלי עצום – בשביל רוב הבוחרים של ש"ס, ביטול חוק הגיוס והגיור, העלאת קצבאות ילדים והבטחת הכנסה הם יותר אקוטיים מהגז. אפשר להתווכח האם הם צודקים, אבל זו המציאות. בשביל חלק גדול מהחברה הישראלית, סוגיית הגז נתפסת כמלחמה של אליטות על כסף שהם בלאו הכי לא ייראו ממנו שקל.

האם מצופה מדרעי לפרק את הממשלה ולוותר על כל הישגי המו"מ הקואליציוני בשביל לדחות את העברת מתווה הגז (שאולי יעבור בלעדיו בעזרת לפיד וליברמן), ועל זה לשלם מחיר אלקטורלי שיכול להיות קריטי לש"ס?

אני בטוח שאתם חושבים שכן, אך תהיו מספיק הוגנים לשאול האם אתם מצפים ממבקריו – ובראשם המתמודדת שלי יחימוביץ' – לשלם מחיר אלקטורלי שכזה? האם היא תהיה מוכנה לנטוש את שאר המטרות והיעדים שלשמם שלחו אותה בוחריה (סיום הכיבוש, תקציב חברתי, טיפול בשחיתות) ולהצטרף לממשלת נתניהו בתמורה לפתיחת מתווה הגז? ברור שלא.

> כך מצפצפת הממשלה על הציבור כל הדרך אל הגז

האם מצופה ממנו לשלם מחיר אלקטוראלי שמבקריו לא מוכנים לשלם? אריה דרעי (צילום: אקטיבסטילס)

האם מצופה ממנו לשלם מחיר אלקטוראלי שמבקריו לא מוכנים לשלם? אריה דרעי (צילום: אקטיבסטילס)

טלו קורה

יחימוביץ', כחלון, לפיד, דרעי וגלאון – אדישים לגורל הגז הישראלי. ליחימוביץ' כיסא פנוי על שולחן הממשלה (היא יכולה לקחת את משרד הכלכלה אגב, שהתפנה אתמול), ויו"ר מפלגתה הרצוג לבטח לא היה מתנגד. אם זאת הנדוניה על הרחבת הממשלה – הגז, סביר להניח שנתניהו היה משלם אותה. אבל יחימוביץ' אפילו לא מציעה את הנדוניה הזו. כי בצד של יחימוביץ' שום דבר לא שווה הצטרפות לממשלת נתניהו (ובצדק).

אף אחד לא חושב אפילו לדרוש מיחימוביץ' וזהבה גלאון להצטרף לממשלה כדי לבלום את מתווה הגז – ואף אחד לא שוקל שם אפילו את האופציה הזו. המחאה שלה נותרת על גבול קפלן-כיכר רבין, ולכל היותר פוסטים בפייסבוק. יחימוביץ' לא צריכה לשלם על הגז מחיר אלקטורלי, אבל לדרוש מדרעי "להתאבד" על המתווה – זו הדאגה האמיתית והכנה שלה לשקופים. אם זו לא צביעות, הרי שזו טהרנות.

אם בשביל יחימוביץ' הכל שווה בשביל לבלום את מתווה הגז, שתאמר – מה היא מוכנה להקריב בשביל זה?

כשלעצמי, אני חייב לומר, לא הייתי רוצה לראות אף אחד נכנס לממשלת ביבי בשביל הגז או בשביל כל דבר אחר, והייתי שמח אם דרעי – מכל סיבה שהיא – היה שולח את הממשלה הזו לעזאזל.

אך במאבק על הגז בחרו ב'מחנה הציוני' ו'מרצ' שלא לצאת מגדרן וללכת נגד האלקטורט שלהן – בדיוק כמו שדרעי, החרדי והמזרחי, הסמן השפוי בממשלת נתניהו, בחר לעשות.

עד שאתם אומרים לו טול קיסם מבין שיניך, טלו קורה מבין עיניכם.

> דרעי מבין עד כמה מתווה הגז מסוכן ובכל זאת בוחר להתחמק

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf