newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלום אורי, שלום חבר

מההפגנה בגדה לפני כארבעים שנה דרך הביקור ההיסטורי אצל יאסר ערפאת הנצור בביירות והתמיכה הבלתי מסוייגת בפתרון שתי המדינות – איש אש"ף, אליאס זננירי, נפרד מאורי אבנרי, חבר ומורה דרך

מאת:

שלום אורי, שלום חבר.

אורי אבנרי היה מסוג האנשים שהיה קל כל כך לאהוב, אויב שהפך לתומך ולחבר קרוב. אני זוכר את הפעם הראשונה בה נפגשנו, לפני ארבעים שנה כמעט. זה היה במהלך הפגנה כלשהי, ואורי עמד בראש קבוצת ישראלים שמחתה נגד הריסת בית בגדה המערבית. אני הייתי עיתונאי צעיר שרק החל את הקריירה שלו ביומון אל פג'ר בירושלים המזרחית.

מאז חלפו שנים רבות, והחברות בינינו הלכה והתעצמה. כשאורי הדהים את העולם בביקורו ההיסטורי אצל יאסר ערפאת הנצור בביירות ביולי 1982, הרגשתי שהאיש נטל על עצמו סיכון עצום ביודעו כי המוסד עוקב אחרי ערפאת שבעה ימים בשבוע, עשרים וארבע שעות ביממה.

הודות לספרו של רונן ברגמן, "השכם להרגו: ההיסטוריה של הסיכול הממוקד", גיליתי לאחרונה כי חששותיי היו מבוססים היטב. במהלך כל השנים הללו, אורי מעולם לא חזר בו מאמונותיו. הוא האמין בשלום אמת בין ישראל והעם הפלסטיני. הוא תמך בפתרון שתי המדינות כפי שלא תמך בו איש. למעשה, הוא היה בין הראשונים שקראו להקמתה של פלסטין עצמאית.

כדי למנות את כל מעשיו הטובים של אורי אדם יזדקק לא לספר כי אם לאנציקלופדיה שלמה. בשנים האחרונות הקפדתי לקרוא את מאמריו השבועיים, בהם מצאתי הזדמנות פז ללמוד היסטוריה מזווית אחרת לגמרי, מפרספקטיבה שונה.

אורי, היית למורה דרך שלא יישכח לעולם.

נוח על משכבך בשלום, חבר.

אליאס זננירי, סגן יו"ר ועדת אש"ף לקשר עם הציבור הישראלי.

חבר, מורה דרך, מאמין בלתי נלאה. אורי ורחל אבנרי במהלך הפגנה (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

לא רק את תפיסת הגאולה הנחיל הרצי"ה לממשיכי דרכו העכשוויים, אלא גם, ואולי בעיקר, את טשטוש הגבולות המוסריים. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מבקר באוהל משפחות שכולות בירושלים, 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג / פלאש90)

מעבר לטוב ולרע

התיאולוגיה של הרב צבי יהודה הכהן קוק טשטשה באופן רדיקלי את הגבולות בין חילול השם לקידוש השם, בין שואה לתקומה, בין טוב לרע. עכשיו תלמידיו נמצאים בשיא כוחם ומיישמים את הטשטוש בשטח. תיקון מאוחר לליל שבועות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf