newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

רצח עם או לא: בחירת המילים באו"ם לא תמנע את המלחמה הבאה

ישראל לא חפצה בהשמדת העם הפלסטיני. המטרה היא להעלים את הפלסטינים מפלסטין ההיסטורית, פיזית וסימבולית, והאמצעים מגוונים: מלחמות, המאסת החיים, עידוד הגירה ודמוניזציה של הפלסטינים בתקשורת ובמערכת החינוך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לא נעים להתחיל את הבוקר בדיבורים על רצח עם. כך הגעתי לזה: אבו מאזן טען בנאומו שישראל מבצעת ג'נוסייד. התבטאות זו זכתה לניתוח שיח מעמיק בישראל: התבטאות "מופרכת", "עלובה", "שקרית", "זילות של המונח", "התאבדות פוליטית" וכן הלאה. לדיון הצטרפו גם חבריי לשיחה מקומית ו-972+. כפי שג'ון בראון מזכיר לנו בפוסט הענייני שלו בנושא, רצח עם הוא מושג שלא מוגדר היטב, גם לא משפטית. לכן אין צורך של ממש להתווכח האם בוצע רצח עם או לא – יש מספיק הגדרות שמאפשרות לקלוע לטעם של כולם.

השאלה בסופו של דבר היא איך אנחנו רוצים לתפוס את ישראל ואת עצמנו. מי שנעים לו לחשוב שישראל לא ביצעה רצח עם, יכול להיצמד להגדרות המחמירות. אני זורמת עם ההגדרה של מילון אוקספורד: רצח מכוון של קבוצה גדולה של בני אדם, בעיקר בני לאום או אתנוס מסוים. נדמה לי שאם הייתי עומדת באמצע שכונה מופצצת בעזה ומסתכלת מסביבי, לא הייתי מתפלפלת יותר מידי לפני אימוץ ההגדרה הזאת.

> האם בוצע רצח עם בעזה?

הלווייתם של 21 בני משפחת אלנג'אר שנהרגו זמן קצר לפני הפסקת האש, בכפר בני סוהילא, מזרחית לח'אן יונס, 26 ביולי, 2014. (אן פאק/אקטיבסטילס)

הלווייתם של 21 בני משפחת אלנג'אר שנהרגו זמן קצר לפני הפסקת האש, בכפר בני סוהילא, מזרחית לח'אן יונס, 26 ביולי, 2014. (אן פאק/אקטיבסטילס)

ישראל לא חפצה בהשמדת העם הפלסטיני. אם לשפוט לפי עשרות שנות מדיניות, המטרה היא בגדול להעלים את הפלסטינים מפלסטין ההיסטורית, פיזית וסימבולית – לאו דווקא לרצוח את כולם. כך שרצח עם הוא לא המטרה, כי אם האמצעי, אחד מיני רבים. למשל, ישראל גם מעודדת הגירה פלסטינית באמצעות יצירת תנאי חיים בלתי נסבלים. אמצעי נוסף הוא מחיקתם של הפלסטינים כבני אדם, והדמוניזציה שלהם בשיח התקשורתי והציבורי בישראל. זו לא השמדה מכוונת, אידאולוגיה מוצהרת וגאה בעצמה. זו פנטזיית העלמה, מעין משאלת לב שממומשת בדרכים שונות.

מעל במת האו"ם מועלות הצגות, וכל שחקן מנסה להגיע לקהל הצופים בדרכים הזמינות לו. להפחיד, לזעזע, לרגש, לסחוף, להזין חרדות, להפיח תקוות, וכן הלאה. הפוליטיקה היא מרחב תיאטרלי, והשאלה היא מה עובד יותר, לא מה יותר נאמן למציאות. מה שמופרך ועלוב זו לא בחירת המילים של אבו מאזן (בהחלט יתכן שנעשו טעויות בתסריט, הפקה ובימוי של ההצגה שלו). מה שמופרך ועלוב כאן זו המציאות הפוליטית הבינלאומית, שבה לחלוטין לא משנה מה אבו מאזן יאמר. אין טרמינולוגיה שתזעזע מספיק על מנת לעצור את ההרג ההמוני, החוזר על עצמו מידי כמה שנים. עד הפעם הבאה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

הסוציאליזם בישראל חולה, אולי הקורונה תרפא אותו

הקורונה תפסה את הסוציאל-דמוקרטיה בישראל במשבר. מפלגת העבודה קרסה, הסולידריות החברתית בשפל. עכשיו מאמינים בשמאל, ואפילו בימין, שיש סיכוי לשינוי. "צריך לבחון מחדש את מערכת היחסים בין האזרחים למדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf