רצח עם או לא: בחירת המילים באו"ם לא תמנע את המלחמה הבאה

ישראל לא חפצה בהשמדת העם הפלסטיני. המטרה היא להעלים את הפלסטינים מפלסטין ההיסטורית, פיזית וסימבולית, והאמצעים מגוונים: מלחמות, המאסת החיים, עידוד הגירה ודמוניזציה של הפלסטינים בתקשורת ובמערכת החינוך

מאת:

לא נעים להתחיל את הבוקר בדיבורים על רצח עם. כך הגעתי לזה: אבו מאזן טען בנאומו שישראל מבצעת ג'נוסייד. התבטאות זו זכתה לניתוח שיח מעמיק בישראל: התבטאות "מופרכת", "עלובה", "שקרית", "זילות של המונח", "התאבדות פוליטית" וכן הלאה. לדיון הצטרפו גם חבריי לשיחה מקומית ו-972+. כפי שג'ון בראון מזכיר לנו בפוסט הענייני שלו בנושא, רצח עם הוא מושג שלא מוגדר היטב, גם לא משפטית. לכן אין צורך של ממש להתווכח האם בוצע רצח עם או לא – יש מספיק הגדרות שמאפשרות לקלוע לטעם של כולם.

השאלה בסופו של דבר היא איך אנחנו רוצים לתפוס את ישראל ואת עצמנו. מי שנעים לו לחשוב שישראל לא ביצעה רצח עם, יכול להיצמד להגדרות המחמירות. אני זורמת עם ההגדרה של מילון אוקספורד: רצח מכוון של קבוצה גדולה של בני אדם, בעיקר בני לאום או אתנוס מסוים. נדמה לי שאם הייתי עומדת באמצע שכונה מופצצת בעזה ומסתכלת מסביבי, לא הייתי מתפלפלת יותר מידי לפני אימוץ ההגדרה הזאת.

> האם בוצע רצח עם בעזה?

הלווייתם של 21 בני משפחת אלנג'אר שנהרגו זמן קצר לפני הפסקת האש, בכפר בני סוהילא, מזרחית לח'אן יונס, 26 ביולי, 2014. (אן פאק/אקטיבסטילס)

הלווייתם של 21 בני משפחת אלנג'אר שנהרגו זמן קצר לפני הפסקת האש, בכפר בני סוהילא, מזרחית לח'אן יונס, 26 ביולי, 2014. (אן פאק/אקטיבסטילס)

ישראל לא חפצה בהשמדת העם הפלסטיני. אם לשפוט לפי עשרות שנות מדיניות, המטרה היא בגדול להעלים את הפלסטינים מפלסטין ההיסטורית, פיזית וסימבולית – לאו דווקא לרצוח את כולם. כך שרצח עם הוא לא המטרה, כי אם האמצעי, אחד מיני רבים. למשל, ישראל גם מעודדת הגירה פלסטינית באמצעות יצירת תנאי חיים בלתי נסבלים. אמצעי נוסף הוא מחיקתם של הפלסטינים כבני אדם, והדמוניזציה שלהם בשיח התקשורתי והציבורי בישראל. זו לא השמדה מכוונת, אידאולוגיה מוצהרת וגאה בעצמה. זו פנטזיית העלמה, מעין משאלת לב שממומשת בדרכים שונות.

מעל במת האו"ם מועלות הצגות, וכל שחקן מנסה להגיע לקהל הצופים בדרכים הזמינות לו. להפחיד, לזעזע, לרגש, לסחוף, להזין חרדות, להפיח תקוות, וכן הלאה. הפוליטיקה היא מרחב תיאטרלי, והשאלה היא מה עובד יותר, לא מה יותר נאמן למציאות. מה שמופרך ועלוב זו לא בחירת המילים של אבו מאזן (בהחלט יתכן שנעשו טעויות בתסריט, הפקה ובימוי של ההצגה שלו). מה שמופרך ועלוב כאן זו המציאות הפוליטית הבינלאומית, שבה לחלוטין לא משנה מה אבו מאזן יאמר. אין טרמינולוגיה שתזעזע מספיק על מנת לעצור את ההרג ההמוני, החוזר על עצמו מידי כמה שנים. עד הפעם הבאה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ביישובים הערביים השטח בוער, והפעם זו לא מטפורה

למרות התוכנית החדשה למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, התקציבים ומבצעי הראווה, התחושה היא שהאלימות רק מתגברת, ושההכרזות על פתרון הבעיה בתוך חצי שנה הן מופרכות. "הקמפיינים הממשלתיים הם רק משככי כאבים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf