קמפיין הגנרלים נגד ביביבנט: שנאת האחר במסווה של שלום

השלטים מלאי הפחד והגזענות שתלויים לאורך הרכבת הקלה בירושלים, שמשרתת יהודים ופלסטינים כאחד, מאיימים על רקמת השפיות העדינה שכולנו מנסים לבנות אחרי הקיץ הנורא האחרון. פרטנר זה לא מישהו שנתקעים אתו. פרטנר זה מישהו שרואים בגובה העיניים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: יהודית אופנהיימר

כמה אירוני, את המודעה שלכם ראיתי ביום האישה. שוב ושוב אתם חוזרים אלינו עם דיבורי מלחמה שאתם משום מה קוראים להם שלום, ושוב אתם מנסים לשכנע אותנו שעשרות שנים בתוך מערכת גברית נוקשה ומלומדת מלחמה היא זו שנותנת לכם לגיטימציה לדבר על שלום.

אלא שהפעם עשיתם את זה בעיר שלי, זו שדיממה כל הקיץ ולתוך החורף, זו שישראלים ופלסטינים שוחרי חיים עובדים כה קשה יום יום כדי להחזיר אותה לפסים של קיום אפשרי בהיעדר פתרון. בעיר הזו, העיר שלי, בתחנות של הרכבת הקלה העוברת לאורך קו פרשת הסכסוך של העיר והמשרתת יהודים ופלסטינים כאחד, תליתם שלטים מכוערים שמהם עולה שהשלום הוא בעצם עוד וריאציה של שנאת האחר ושל הפחד "להיתקע" ביחד.

> השותפות עם האזרחים הפלסטינים היא הסיכוי היחיד של מחנה השמאל

שנאת האחר ושל הפחד "להיתקע" ביחד. שלטי הקמפיין לאורך קו הרכבת הקלה בירושלים (צילום: אורי ארליך)

שנאת האחר ופחד "להיתקע" ביחד. שלטי הקמפיין לאורך קו הרכבת הקלה בירושלים (צילום: אורי ארליך)

כן אני יודעת שתליתם את השלטים האלה גם במקומות אחרים. אני קוראת לכם להוריד אותם מכל מקום שבו הם תלויים. אבל כאן בירושלים השלטים האלה מאיימים על רקמת השפיות העדינה והשבירה שפלסטינים ויהודים תושבי העיר בונים יום יום מאז הקיץ הנורא האחרון. אותו קיץ שבו שוב גנרלים רצו לשדה הקרב וגנרלים במיל' תמכו בהם מבית, וכאן, בעיר שלנו הגזענות השתוללה והרכבות ירדו מהפסים.

כאן בירושלים, השלטים האלה ניבטים אל פלסטינים ויהודים שחולקים רכבת קלה, מרכזי קניות ומקומות עבודה ויש לנו כבר מספיק אלימות ואפליה וגזענות גם ככה.

אני בטוחה שאתם רוצים בשלום ומאמינים שרק כך אפשר לפנות אל הציבור הישראלי, אבל אתם טועים ומחזקים בדרככם את הגזענות והשנאה. השיח שאתם מובילים כבר "תקע" אותנו לשנים רבות עם האמונה ש"אין פרטנר".

פרטנר זה לא מישהו שנתקעים אתו. פרטנר זה מישהו שרואים בגובה העיניים. פרטנר זה היא והוא שגם לאחר שנגיע איתם להסכם יישארו השכנים שלנו. פרטנר זו האישה שהרגע חצתה את הרחוב וממתינה לצדי לרכבת הקלה, עד ששתינו נתקלות בשלטים הגזעניים שהצבתם ומשפילות מבט. כי שום גדר או חומה לא תוכל לשנות את העובדה שאנחנו חולקים אדמה אחת, ושום גדר או חומה לא תוכל להחליף יחסיי שכנות הבנויים על כבוד והדדיות, כי רק בהם טמון בטחון אמתי ורק הם יכולים להפוך הסכם מדיני, עם גדר או בלעדיו, לבר קיימא.

טעיתם, אנא הסירו את השלטים מיד. כל עוד לא הושג פתרון מדיני וכדי שאי פעם נגיע אליו, אנחנו זקוקים לדיבור אחר שאתו אפשר לעלות על הרכבת ביחד ולהגיע הביתה בשלום.

> השמאל בכיכר נשאר תקוע בניינטיז: מתנשא ולא מציע חלופה לשלטון

יהודית אופנהיימר היא מנכ"לית עמותת עיר עמים: ליציבות, שוויון ועתיד מדיני מוסכם בירושלים. הפוסט פורסם לראשונה בעמוד הפייסבוק של עיר עמים.

 

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אנו הפלסטינים זקוקים לכוח פוליטי חדש שמדבר על צדק ושוויון

ההסכמים בין שלוש מדינות האפרטהייד ישראל, איחוד האמירויות ובחריין, מחייבים שינוי עמוק באסטרטגיה הפלסטינית, ומעבר להתמקדות בטיפוח היחסים עם ארגוני חברה אזרחית. פריצת דרך כזאת תושג באמצעות בניית תנועת שמאל פלסטינית חזקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf