newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

קמפיין הגנרלים נגד ביביבנט: שנאת האחר במסווה של שלום

השלטים מלאי הפחד והגזענות שתלויים לאורך הרכבת הקלה בירושלים, שמשרתת יהודים ופלסטינים כאחד, מאיימים על רקמת השפיות העדינה שכולנו מנסים לבנות אחרי הקיץ הנורא האחרון. פרטנר זה לא מישהו שנתקעים אתו. פרטנר זה מישהו שרואים בגובה העיניים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: יהודית אופנהיימר

כמה אירוני, את המודעה שלכם ראיתי ביום האישה. שוב ושוב אתם חוזרים אלינו עם דיבורי מלחמה שאתם משום מה קוראים להם שלום, ושוב אתם מנסים לשכנע אותנו שעשרות שנים בתוך מערכת גברית נוקשה ומלומדת מלחמה היא זו שנותנת לכם לגיטימציה לדבר על שלום.

אלא שהפעם עשיתם את זה בעיר שלי, זו שדיממה כל הקיץ ולתוך החורף, זו שישראלים ופלסטינים שוחרי חיים עובדים כה קשה יום יום כדי להחזיר אותה לפסים של קיום אפשרי בהיעדר פתרון. בעיר הזו, העיר שלי, בתחנות של הרכבת הקלה העוברת לאורך קו פרשת הסכסוך של העיר והמשרתת יהודים ופלסטינים כאחד, תליתם שלטים מכוערים שמהם עולה שהשלום הוא בעצם עוד וריאציה של שנאת האחר ושל הפחד "להיתקע" ביחד.

> השותפות עם האזרחים הפלסטינים היא הסיכוי היחיד של מחנה השמאל

שנאת האחר ושל הפחד "להיתקע" ביחד. שלטי הקמפיין לאורך קו הרכבת הקלה בירושלים (צילום: אורי ארליך)

שנאת האחר ופחד "להיתקע" ביחד. שלטי הקמפיין לאורך קו הרכבת הקלה בירושלים (צילום: אורי ארליך)

כן אני יודעת שתליתם את השלטים האלה גם במקומות אחרים. אני קוראת לכם להוריד אותם מכל מקום שבו הם תלויים. אבל כאן בירושלים השלטים האלה מאיימים על רקמת השפיות העדינה והשבירה שפלסטינים ויהודים תושבי העיר בונים יום יום מאז הקיץ הנורא האחרון. אותו קיץ שבו שוב גנרלים רצו לשדה הקרב וגנרלים במיל' תמכו בהם מבית, וכאן, בעיר שלנו הגזענות השתוללה והרכבות ירדו מהפסים.

כאן בירושלים, השלטים האלה ניבטים אל פלסטינים ויהודים שחולקים רכבת קלה, מרכזי קניות ומקומות עבודה ויש לנו כבר מספיק אלימות ואפליה וגזענות גם ככה.

אני בטוחה שאתם רוצים בשלום ומאמינים שרק כך אפשר לפנות אל הציבור הישראלי, אבל אתם טועים ומחזקים בדרככם את הגזענות והשנאה. השיח שאתם מובילים כבר "תקע" אותנו לשנים רבות עם האמונה ש"אין פרטנר".

פרטנר זה לא מישהו שנתקעים אתו. פרטנר זה מישהו שרואים בגובה העיניים. פרטנר זה היא והוא שגם לאחר שנגיע איתם להסכם יישארו השכנים שלנו. פרטנר זו האישה שהרגע חצתה את הרחוב וממתינה לצדי לרכבת הקלה, עד ששתינו נתקלות בשלטים הגזעניים שהצבתם ומשפילות מבט. כי שום גדר או חומה לא תוכל לשנות את העובדה שאנחנו חולקים אדמה אחת, ושום גדר או חומה לא תוכל להחליף יחסיי שכנות הבנויים על כבוד והדדיות, כי רק בהם טמון בטחון אמתי ורק הם יכולים להפוך הסכם מדיני, עם גדר או בלעדיו, לבר קיימא.

טעיתם, אנא הסירו את השלטים מיד. כל עוד לא הושג פתרון מדיני וכדי שאי פעם נגיע אליו, אנחנו זקוקים לדיבור אחר שאתו אפשר לעלות על הרכבת ביחד ולהגיע הביתה בשלום.

> השמאל בכיכר נשאר תקוע בניינטיז: מתנשא ולא מציע חלופה לשלטון

יהודית אופנהיימר היא מנכ"לית עמותת עיר עמים: ליציבות, שוויון ועתיד מדיני מוסכם בירושלים. הפוסט פורסם לראשונה בעמוד הפייסבוק של עיר עמים.

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf