newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מתנחלים תוקפים פעילי תעאיוש סמוך לכפר עוג'ה בבקעה

פעילי תעאיוש שהגיעו ללוות רועים פלסטינים סמוך למאחז הבלדים בבקעה הותקפו באלימות על ידי מתנחלים רעולי פנים, חמושים באלות ובאבנים. חמישה פעילים נפצעו. תחנת המשטרה אליה התבקשו לסור כדי להגיש תלונה היתה ריקה מאדם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למעלה מעשרה פעילי תעאיוש שהגיעו הבוקר, שישי, ללוות רועים באזור מאחז הבלדים בסמוך לכפר עוג'ה שבבקעת הירדן הותקפו באלימות קשה על ידי קבוצת מתנחלים רעולי פנים.

זאת הפעם השנייה שפעילי תעאיוש מגיעים ללוות רועים פלסטינים באזור, המתקשים לצאת עם עדריהם מאימת המתנחלים בסביבה. בשנה האחרונה, במקביל לפעילות הקבועה בדרום הר חברון, מגיעים פעילי תעאיוש גם לאזור הבקעה. עד עכשיו הפעילות שלהם התרכזה בעיקר בצפון הבקעה, אך לאור האלימות שסופגות קהילות הרועים באזור עוג'ה מצד מתנחלים, זה השבוע השני שהם מגיעים ללוות אותם ביציאה למרעה. "גם בשבוע שעבר המתנחלים הגיעו עם אלות", מספר אחד מפעילי תעאיוש שנכח במקום, "אבל בשבוע שעבר הם נעצרו בגבעה ממול, יכול להיות שהם לא הבינו מי אנחנו בדיוק. היום הם לא עצרו".

> מה באמת עושים הפעילים של תעאיוש בשטחים?

פעיל תעאיוש שנפצע ממתקפת המתנחלים באזור מאחז הבלדים (צילום: תעאיוש)

פעיל תעאיוש שנפצע ממתקפת המתנחלים באזור מאחז הבלדים (צילום: תעאיוש)

מאחז הבלדים מהווה את אחד הגרעינים הקשים של המתנחלים באזור. "נמצאים פה נוער הגבעות הכי קיצונים והכי שוליים, אלה שגם לרבנים אין שליטה עליהם ונוח להם שהם פה. גם המשטרה שמה עליהם עין ומגיעה לפה מפעם לפעם, אבל אז הם פשוט מתחבאים במערות. הם הפכו לאימת הרועים כאן באזור", אומר הפעיל.

כפי שניתן לראות בתיעוד המצולם, המתנחלים שעטו לכיוון הפעילים מצויידים באבנים ובאלות, ותקפו אותם באלימות. חמישה פעילים נפצעו, ביניהם אחד שנפצע בראשו ונדרש לתפרים, ואחר שנזקק לגיבוס של שבר. הפעילים הודיעו על התקיפה למשטרה, אשר ידעה על הליווי הצפוי מראש.

"כשראינו אותם מתקרבים נעמדנו בשורה מולם כשהעדרים מאחורינו. צעקנו להם להתרחק אך הם התקרבו ותקפו באלימות. כיוון שהתקיפה התרחשה במקום מרוחק ללא דרכי גישה, נאלצנו לרדת עם הפצועים בירידה התלולה שלוקחת כארבעים דקות עד שמגיעים לאספלט, שם חיכה לנו אמבולנס. השוטרים שהגיעו למקום דרשו מאיתנו להגיע לתחנת בנימין כדי להגיש תלונה, אך כשהגענו לתחנה מצאנו אותה ריקה, לא היה שם איש ונאלצנו לעזוב את המקום. אם מי מהפעילים ירצה להגיש תלונה, הוא יאלץ לחזור שוב לתחנה ביום ראשון".

לדברי הפעיל, אחד השוטרים במקום אמר לו כי נעצרו שני אנשים בעקבות התקיפה. מהמשטרה נמסר כי "התקבל דיווח אודות האירוע, המשטרה פתחה בחקירה".

> פעילים פוצצו הרצאה של ניר ברקת באונ' העברית: "החומה צריכה ליפול"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf