newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מצלמה לכל ילד: הכפרים הלא מוכרים דרך עיניהם של ילדים

הנגב מלא בצלמים מקצועיים שמנסים ללכוד בעדשה שלהם חיי יום-יום אותנטיים. פרויקט של הפורום לדו-קיום מציע לילדים מצלמות והכשרה כדי לספר על חייהם בעצמם. ואתם יכולים לעזור

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הילדים בנגב רגילים למצלמות. זאת אומרת, הם רגילים לזה שהרבה מאוד אנשים מעוניינים לצלם אותם. אם הם רק יוכלו לעמוד ליד העץ הזה, או לשאוב רגע מים מהבאר, או לשבת על הרצפה, זה יהיה ממש מצוין. הנה, צילמתי, אתם יכולים לחזור לשחק עכשיו.

במילים אחרות, קהילות שמנהלות מאבק בדרך כלל הופכות בעל כורחן לאובייקט מצולם. הצלמים השונים הם אלה שמחליטים מה מעניין ואיך לצלם ומאיזו זווית. וחברי הקהילה? הם פשוט מצטלמים.

ילד מהכפר אל-עראקיב מצלם את קבוצת הצלמים שעטה עליו במצעד זכויות האדם בתל-אביב. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

ילד מהכפר אל-עראקיב מצלם את קבוצת הצלמים שעטה עליו במצעד זכויות האדם בתל-אביב. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

לא סתם צלמים רבים מבקשים לצלם "דיילי לייף", תמונות של חיי יום-יום, כי הריסות בתים בנגב קורות בלי שום הודעה מראש, וכמה תמונות של אנשים מניפים שלטים בהפגנות אפשר כבר לצלם? את חיי היומיום של הכפרים הלא מוכרים בנגב אי אפשר לצלם ביום אחד של סיור, וכדי להבין מקום צריך להפוך לחלק ממנו, דבר שלפעמים לא מצליח גם אחרי חודשים ארוכים של השקעה ומאמץ.

ככל שהגיעו יותר ויותר צלמים לצלם במצלמותיהם הענקיות ועדשותיהם האפורות הארוכות את המאבקים השונים בנגב, כך יותר ויותר ילדים ביקשו לאחוז בעצמם במצלמות. המצלמות אמנם כבדות ומסורבלות, אבל בעזרת כוח רצון הילדים הצליחו לסחוב אותן, לצלם תמונה פה ושם, כשהחשש לשלומן של המצלמות היקרות ניכר בפניהם של מי שנעתרו לבקשתם.

> בין מערות עתיקות למאבק על הכרה בכפר ביר אלחמאם

ילדי הכפר אל-סירה בעיצומה של סדנת צילום. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

ילדי הכפר אל-סירה בעיצומה של סדנת צילום. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

המסקנה המתבקשת היא שמתן כלים בסיסיים בצילום, יחד עם חלוקה של מצלמות לילדים, יכולה להניב תצלומים שאף צלם מקצועי לא יוכל לצלם. היא גם נותנת לילדים את האופציה להפוך מאובייקט לסובייקט, שבוחר בעצמו מה, מתי ואיך לצלם.

כבר כמה שנים שפורום דו-קיום בנגב מפעיל סדנאות צילום לילדות וילדי הכפרים הלא מוכרים. התמונות שמצלמים הילדים מצליחות לתאר את המאבק היומיומי בנגב באופן שאף תמונה מקצועית לא תצליח. הפרת הזכויות המתמשכת של תושבי הכפרים הבלתי מוכרים באה לידי ביטוי שם יותר טוב מבכל תמונה של הפגנה או הריסת בית. העדר החיבור לתשתיות בסיסיות של מים וחשמל, המחסור בשירותי פינוי אשפה ובפעילות אחר צהריים ובחופשים לילדים, הריסות הבתים שפזורות בכפר ודרכי העפר הלא סלולות – מופיעים כולם בצילומים האלה. התמונות הללו משמשות גם להמשך העלאת המודעות למצב הכפרים ולתמיכה במאבק.

> מעבר לפיצוצים: צילומים של חיי השורדים בסוריה

צופים בתוצרי היום במהלך סדנת הצילום. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

צופים בתוצרי היום במהלך סדנת הצילום. צילום: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

כדי להמשיך ולקיים את הסדנאות פורום דו-קיום בנגב זקוק לתמיכתכן/ם. פרויקט הדסטארט שנפתח על מנת להצליח ולקיים את הסדנאות בחורף הקרוב מציע לצד מגוון גלויות ותמונות מוגדלות שצילמו ילדי הנגב בסדנאות במהלך השנים, גם לוחות שנה תלת דתיים ותלת לשוניים בהם משובצות תמונות מתוך הסדנאות, במגוון גדלים. זאת הזדמנות כפולה, גם לקבל מתנה יפה שמעלה מודעות למאבק העיקש בנגב, וגם לתמוך בקיומן של סדנאות הצילום שמשנות מציאות. ושתהיה לכולנו שנה טובה יותר.

לחצו כאן למעבר לפרויקט באתר הדסטארט.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רצועת השידור של רוג'ה ח'ליף (עיצוב: מות'אנה חוסיין/טורבו)

רצועת השידור של רוג'ה ח'ליף (עיצוב: מות'אנה חוסיין/טורבו)

חי מהבידוד בגדה המערבית. תחנת רדיו מחברת בין קהילות

קבוצה של צעירים מבית לחם ורמאללה החליטו לא לתת לקורונה להכניע אותם. תוך כמה ימים הם הקימו תחנת רדיו ומשדרים מהבתים שלהם מוזיקה ותוכניות בישול ופוליטיקה. התגברות על הפרדה היא דבר פלסטיני, הם אומרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf