newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פינוי משפחה באבו כביר: "הוריי היו חלוצים, העיריה היא הפולשת"

הבוקר הגיעו נציגי עיריית תל אביב לפנות את אורה גריב מהבית בו נולדה בשכונת אבו כביר בדרום העיר. "רוצים לבנות ריאה ירוקה על הלב השחור שלנו", אמרה. התושבים באבו כביר מקווים שהתקדים של גבעת עמל יעזור גם להם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אורה גריב, תושבת שכונת אבו כביר בדרום תל אביב, מסרה הבוקר לנציגי עיריית תל אביב את מפתחות ביתה, כחלק מסדרת פינויים בשכונה לטובת הרחבת פארק החורשות הסמוך. "ההורים שלי היו חלוצים, העירייה היא הפולשת", זעקה גריב. "רוצים לבנות פה ריאה ירוקה על הלב השחור שלנו".

נאלצה לתחום על פינוי הבית שלה, לנוכח הקנסות הגבוהים. אורה גריב בפתח ביתה באבו כביר הבוקר (צילום: נעמי נידם)

גריב מספרת שנאלצה לחתום על פינוי מרצון, לאחר שעמדו נגדה צווי עיקול חשבונות ואיום בקנסות על הוצאה לפועל בשל הפינוי. "הוריי הגיעו לכאן בשנות החמישים, אני נולדתי פה, לא פולשת", זעמה גריב. "הלחץ של עיריית תל אביב לעשות פה פארק לא מובן. יש פה אנשים שגרים פה ומבררים את זכותם על הבתים".

הפיצוי שעיריית תל אביב הציעה לגריב, כמו לתושבים אחרים, עומד על כ-100 אלף ש"ח לבית. ביום חמישי האחרון הגישו המשפחות עתירה לבג"ץ כנגד הפינויים ובבקשה להגדיל את גובה הפיצויים, תוך השוואה לתהליכי פינוי-פיצוי בשכונות שניהלו מאבקים דומים. העתירה הוגשה לאחר פסיקה פורצת דרך של בית המשפט המחוזי בעניינם של תושבי שכונת גבעת עמל, שבה הכיר בהם לאחרונה כמי שהתיישבו במקומם באופן חוקי, לאחר 70 שנה שבה נחשבו לפולשים פורעי חוק.

"בית המשפט העליון הוא התרופה האחרונה שיש לאנשים האלה", אמר עו"ד יוסף תמיר המייצג את המשפחות באבו כביר, לאחר שהתקבלה הפסיקה. "אף אחד אחר לא עזר להם עד היום. העירייה השאירה אותם נטולי תשתיות במשך 70 שנה".

הפסיקה בגבעת עמל משמעותית עבור תושבי אבו כביר, בין היתר משום ההכרה בזכותם של התושבים על הקרקע, גם אם אינם מתגוררים בבית כעת. גם גריב, שמשכירה בשנים האחרונות את הדירה, תולה תקוות בבית המשפט העליון. "הגשנו בג"ץ כי מבחינת עיריית תל אביב אנחנו פושעים. שום דבר לא משתנה", היא אומרת.

לצדה של אורה עמדו מפגינים, תומכים מתושבי השכונה ופעילים חברתיים. "זו בושה וחרפה", אמר ח"כ אילן גלאון ממרצ, שהגיע לתמוך במאבק. "לקחו אנשים, נתנו להם תפקיד להיות חלוצים, ואז ניערו את המפה ביחד איתם. אני מתפלא על ראש עיריית תל אביב. כמה אטימות. אתה רוצה לעשות גינה? תפצה את האנשים, תן להם זכות כי הם חיו כאן. הם שילמו כל השנים ארנונה ואתה קורא להם פולשים וזורק אותם? גם ההזנחה של התשתיות בשכונת בשכונת התקווה, שמתו בה שני אנשים צעירים על לא עוול בכפם, זה בדיוק אותו דבר. מדוע? כי זה לא מעניין אף אחד. רק לבנות כמה שיותר צפוף לכמה שיותר אנשים".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אום אלחיראן: הקלות הבלתי נסבלת שבה נתנו לפצוע לדמם למוות

במקום לטפל בפצועים ללא קשר לזהותם ומה עשו, הצוות הרפואי לא ניגש לאבו אלקיעאן כי חשב שהוא "מחבל". הסירוב של משרד הבריאות לחקור את הפרשה מעידה על שחיקה של האתיקה הרפואית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf