newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פופוליזם, שקרים ורשעות: 10 הצעדים של בנט ללוחמה בטרור

שר החינוך של מדינת ישראל פירט עשרה צעדים שעל ישראל לנקוט כדי להתמודד עם "הטרור". צעד אחר צעד, נראה כי בנט משקר למעריציו, ומביא להם עוד מאותו הדבר - שלא יוביל לכלום

מאת:

זמן קצר לפני כניסת השבת פרסם שר החינוך נפתלי בנט את תכניתו ל"מיגור" גל הטרור. התכנית מורכבת מעשר נקודות ומציעה פתרונות הנעים בין המגוחך לאווילי. היא כוללת ניתוק אינטרנט, כניסה למבצע בסגנון "חומת מגן", עונשים קולקטיבים למשפחות ולכפרים, וצעדים פופוליסטיים אחרים.

למרות שהתגובה הרצויה לתכניות כאלה היא זו של ריכרד שטראוס שאמר "אל תסתכלו על הטרומבונים, זה רק מעודד אותם", בואו נבחן את ההצעה של בנט, סעיף אחר סעיף.

> לשר החינוך יש חלום: שוויון באמצעות עליונות היהודים

מעצר של צעיר בחברון (אקטיבסטילס)

מעצר של צעיר בחברון (אקטיבסטילס)

1. לכבות אינטרנט ו-3G במרחב הר חברון על מנת "למנוע סרטוני הסתה"

ההצעה הזו הזויה מכל כך הרבה סיבות שקשה לבחור. נתחיל בכך שבין החודשים ספטמבר למרץ, רק כרבע ממבצעי אירועי הפגיעה בחיילים ואזרחים ישראלים הגיעו מאזור חברון. שנית, ניתוק הרשת (או "כיבוי האינטרנט") יוציא אלפי צעירים שעד היום ישבו בבתיהם לרחובות. תסכול שעד היום נגמר ב-99% מהמקרים בפרסום סטטוס על מנת לפרוק, יצטרך למצוא דרכים פיזיות הרבה יותר. האם זה מה שמנסה בנט לעשות?

שלישית, הרשת הפלסטינית מנוטרת לעייפה על ידי הצבא הישראלי וגרורותיו, ניתוק הפלסטינים מהרשת יהפוך את "האח הגדול הישראלי" לעיוור בעין אחת. בנט יורה לצבא הישראלי ברגליים. רביעית, "סרטוני ההסתה" אליהם מתייחס בנט הם בעיקר סרטונים בהם רואים חיילים ישראלים הורגים צעירים פלסטינים. אם זו ההסתה – ייתכן שהבעיה נמצאת במקום אחר. חמישית, הרשת מהווה ערוץ מרכזי להפצת מידע, אמיתי ושקרי, לטוב ולרע. אם אנשים יחזרו להסתמך על שמועות ולא יוכלו להפריכן, יהיה קשה הרבה יותר להרגיע אותם.

בנוסף, לחשוב שעוד צמצום בחופש האוכלוסיה הפלסטינית יוביל לרגיעה הוא תמימות במקרה הטוב וטמטום במקרה הסביר יותר. לזכותו אפשר לומר שבנט אינו תמים. הרשימה עוד ארוכה, אך לדעתי רשימת הסיבות המפורטת כאן מספיקה כדי להבהיר שלא מכאן תבוא הישועה.

2. מעצר וכלא או גירוש למשפחת המחבל (האם והאחות של המחבל התבטאו בעד הרצח)

בגרמנית יש מושג שמקורו בימי הביניים בשם "זיפטהאפט" – "אשמת דם". על פי התפיסה הזו לא רק הפושע אשם בפשע, אלא גם משפחתו, ולעיתים גם השבט ממנו הגיע, גם אם לא עשו דבר. מיותר לציין שהדבר מנוגד לחלוטין ליסודות המשפט והצדק בעולם ובישראל. בשביל שר החינוך הישראלי, כנראה, מדובר בזוטות.

בקשר למשפחה שמביעה תמיכה, בשביל זה לא צריך כבוד השר לחפש רחוק מדי, ומספיק לו להביט בעצרת התמיכה בחייל אלאור אזריה שאורגנה על ידי משפחתו ובה הוא מכונה "גיבור" על כך שירה בדם קר בראשו של עבד אל-פתאח א-שריף. שר הביטחון הישראלי, אגב, הביע תמיכה ביורה. כליאה של חפים מפשע היא קו אדום, וגירוש חפים מפשע נמצא בשכונה של פשעי מלחמה כפי שהם מפורטים באמנת ז'נווה.

> האלימות היא הסיבה הטובה ביותר להמשיך להיאבק למען שלום

הצעדים של בנט (צילום מסך טוויטר)

הצעדים של בנט (צילום מסך טוויטר)

3. להרוס היום את כל הב"בחים (בניה בלתי חוקית נ.ר) המאושרים להריסה ביו"ש. רבבות

מיותר לציין ששר החינוך לא מדבר על ההתנחלויות שהוקמו באופן בלתי חוקי, והוא מתייחס לבניה בלתי חוקית פלסטינית בלבד. מכיוון שאין אפשרות לקבל אישורי בניה בגדה, אכן מדובר בעשרות אלפי מבנים. מה מתכנן לעשות בנט עם מאות אלפי הפליטים שיוותרו ללא קורת גג? מי יטפל בהם, איפה הם אמורים להיות? לכך לא מספק שר החינוך פתרונות. שיתמודדו. אכיפה סלקטיבית על בסיס גזע, מאות אלפי אנשים חסרי בית, זה בטח מה שירגיע את השטח.

4. להטיל עוצר מוחלט על כפר המחבל וכפרי האזור

עונש קולקטיבי הוא פשע מלחמה. הטלת עוצר על מאות אלפי בני אדם שלא עשו דבר רע, ושאינם חשודים בדבר, ללא מטרה מבצעית כלשהי ורק כדי שיבינו מי הריבון, היא עונש קולקטיבי. לכמה זמן יוטל העוצר? את זה לא מפרט בנט. האם הוא יוסר אחרי יום, יומיים, שבוע? ואז מה? אכן, אסטרטג מחונן שר החינוך שלנו.

5. לעצור את כל פעילי חמאס ביו"ש כמו שבוצע בשובו אחים

אח, הימים הטובים של שובו אחים, איך מיגרנו את הטרור אז. בואו נעשה את זה שוב. אלברט איינשטיין, יהודי אחד, אמר שטמטום זה לחזור על אותה טעות פעם אחר פעם ולצפות לתוצאה אחרת. בנט, יהודי אחר, עושה ושומע. לעצור את כל פעילי חמאס, שמפלגתה זכתה למעל 440,000 קולות בבחירות הפלסטיניות, זו לא רק משימה בלתי אפשרית, זו גם רדיפה פוליטית. הצעד הזה גם נמצא בסתירה להצהרה כי מדובר בטרור יחידים ולא בטרור מאורגן. אם זה טרור יחידים, מה יעזור לעצור אנשי חמאס?

6. למנוע מיד העברת קצבאות למשפחות רוצחים. אחרת משפחת רוצח הלל אריאל תקבל קיצבה כבר בחודש הבא

איך למנוע? את זה לא מספר לנו בנט. מכיוון שישראל היא לא זו שמעבירה את הקצבאות, ואלה מגיעות משורה של אגודות צדקה פלסטיניות. אלא אם מתכנן בנט לשדוד את סניף הבנק בו מנהלת משפחתו של מוחמד טראיירה את חשבונה, מדובר בעוד הצעה שנועדה לשלהב את תומכיו מבלי שיש מאחוריה תוכן.

7. לעצור מחדש את משוחררי שליט שעברו על תנאי השחרור

ובכן, מר בנט, זה כבר קרה. עשרות מהמשוחררים נעצרו, בניגוד להסכם עליו חתמה ממשלת ישראל. מי שעבר על תנאי השחרור (ולא ניכנס כאן לאם עבר באמת, או אם איזה פקיד שב"כ החליט שהוא עבר), יושב מזמן בכלא. ההצעה הזו היא כמו לומר "לעצור את כל הפושעים שעברו על תנאי השחרור על תנאי שלהם". מי שעבר על תנאי השחרור, נעצר. זה החוק.

8. לחדש פעילות צבאית מלאה של צה"ל בשטחי איי ובי. כלומר לתקן נזקי ההחלטה מלפני 3 חודשים

האם בנט מתכוון להצהרה של נתניהו מלפני חודשיים לפיה "בשום מצב לא נוותר על זכותנו להיכנס לכל מקום מערבית לירדן"? או אולי לכך שצה"ל פועל באופן קבוע בשטחי B כמו רק לפני יומיים כשפלש לכפר בני נעים? או אולי בפלישה לכפר יטא לפני כשבועיים? אז לא הייתה שום החלטה, ולא היה שום צמצום בפעילות צה"ל, ובנט בונה על כך שחסידיו לא יטרחו לבדוק אותו. לא מאוד שונה מידידו יאיר לפיד.

> ההתמכרות של ישראל לענישה קולקטיבית

המשפחה אשמה? אלאור אזריה, החייל היורה מחברון, בדיון הארכת מעצר (AFP POOL)

המשפחה אשמה? אלאור אזריה, החייל היורה מחברון, בדיון הארכת מעצר (AFP POOL)

9. למנוע תנועה פלסטינית על כביש 60

כביש ליהודים בלבד? בעבר נפגע בנט עד עמקי נשמתו כאשר מגיש בריטי טען כי ישראל היא מדינת אפרטהייד, וענה לו כי "ישראל היא המדינה היחידה במרחב שאינה מדינת אפרטהייד". גם כשחבר הכנסת סמוטריץ', חבר מפלגתו של בנט, ביקש לקדם אפרטהייד בבתי החולים בישראל, ענה לו בנט "חביב אדם שנברא בצלם" (אבות ג יד). אז כבר לא חביב, וכבר לא בצלם, העיקר שלמתנחלים של בנט יהיה כביש ליהודים בלבד.

גם כאן, אגב, יש את הטיעון הביטחוני לפיו כביש למתנחלים בלבד יקל על מפגעים פוטנציאלים לזהותם ולפגוע רק בהם, אבל לבנט בטח יש פתרון גם לזה, אולי בניית גג מבוטן לכל הכבישים בגדה. מי יודע.

10. פעולה מסיבית על כל כפרי דרום הר חברון (מעין 'חומת מגן' מקומית)

מבצע חומת מגן שנערך ב-2002 עלה בחייהם של מאות בני אדם, מהם 29 חיילים ישראלים. למרות הטענות הישראליות כי מדובר בהצלחה, הנה אנחנו שוב עומדים מול מצב דומה. האם אין שום פתרון אחר פרט לעוד מאות הרוגים משני הצדדים, רק כדי להגיע לנקודת ההתחלה פעם אחרי פעם? זה, כנראה, החזון של שר החינוך הישראלי.

עוד מאותו דבר, במקום להסתכל למציאות בעיניים

זו התכנית של בנט "לבלימת גל הטרור הוויראלי", כפי שהוא מכנה אותה. עוד מאותו דבר. עוד דם, עוד מוות, בלי תקווה לאף אחד מהצדדים. במקום לעצור רגע, לבחון את המציאות לפיה אולי לא סרטוני וידאו המראים חיילים יורים בצעירים פלסטינים הם הגורם הבלעדי לגל התסכול השוטף את הגדה, ואולי לעובדה כי צה"ל מחזיק למעלה ממיליון בני אדם במצב של חוסר זכויות, תחת צמצום תמידי בחופש שלהם, תוך בזיזה מתמדת של משאביהם לטובת קבוצה מצומצמת של יהודים שפלשו לשטחם, יש קשר לתסכול הגובר הזה.

אבל בנט לא מתעסק במורכב, הוא מכיר רק "פשוט", "מהר", "קל". "יטופל". בואו נסגור להם את האינטרנט, בואו נגרש את האחיות והאמהות שלהם, בואו נפעיל עוד לחץ, עוד צמצום בזכויות, כדי שיבינו שאין יותר תקווה. אבל זה לא עובד ככה. כדי לשחרר לחץ לא מפעילים יותר לחץ. צמצום החופש של הפלסטינים, עוד יותר, לא יגרום להם לראות לפתע את האור מהפנס הזעיר של בנט, הגורס שעליהם להמשיך להתרפס ולבטל את עצמם מול הגזע העליון של בנט.

אולי היינו צריכים להקשיב לשטראוס בקשר לטרומבונים, ולתת לבנט להמשיך ולשחרר את ההצהרות הדביליות שלו לקהל עוקביו הפותים. הרי ממילא הוא לא יעשה כלום, כפי שלא עשה דבר עד היום. הוא ימשיך להקריב אותם על מזבח שקריו, ולרקוד על דמם כשזה יישפך.

 > הדרך לסיום הכיבוש עוברת בשיפור הדרגתי של זכויות האדם בשטחים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

כן, זה רצח עם

ברוב המקרים של רצח עם, מבוסניה עד נמיביה, מרוואנדה עד ארמניה, מחוללי הרצח אמרו שהם פועלים מהגנה עצמית. העובדה שמה שקורה בעזה לא דומה לשואה, כותב חוקר השואה עמוס גולדברג, לא אומרת שזה לא ג'נוסייד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf