newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דו"ח של האו"ם: 75 אלף עזתים עדיין עקורים מאז המלחמה

כמעט שנתיים למלחמה, ורוב הבתים ההרוסים טרם נבנו מחדש. 70 אחוז מהעקורים תלויים בסיוע הומניטרי כדי לשרוד. המלצות הדו"ח: הקלת המצור, פיוס בין פתח וחמאס, ותרומות ממדינות זרות

מאת:

כותב: מיכאל שפר עומר-מן

כ-75 אלף מתושבי עזה, ובהם בערך 44 אלף ילדים, חיים כבר כשנתיים כעקורים פנימיים ברצועה מאז המלחמה האחרונה – כך לפי דו"ח חדש של סוכנות התיאום ההומניטרית של האו"ם (OCHA) שפורסם אתמול (שלישי). כ-18 אלף יחידות דיור נהרסו או ניזוקו קשות במהלך המלחמה האחרונה. מתוכן רק כ-3,000, או 16 אחוז, נבנו מחדש או שוקמו באופן שמאפשר לחזור לחיות בהן, כך לפי הדו"ח.

מבין העקורים הפנימיים, 62 אחוז ממי שהיו הבעלים של הבית בו גרו עכשיו חיים בשכירות. עם זאת, לפי הדיווח, בשל מצוקת הדיור הקשה בעזה חדרים שכורים אלה כוללים גם "חדרי אחסון, יחידות דיור בבנייה, דירות שלא ראויות למגורים בבניינים של שכנים או קרובים, או חיים משותפים אצל המשפחה המורחבת".

> המדינה מקשיחה נהלים ומקשה על אזרחים ערבים לבקר משפחות בעזה

ילדים במחסה מאולתר, עזה, מרץ 2015 (אן פאק / אקטיבסטילס)

ילדים במחסה מאולתר, עזה, מרץ 2015 (אן פאק / אקטיבסטילס)

עוד כרבע מהאנשים שנבדקו על ידי האו"ם חיים "בתוך הריסות בתיהם הפגומים". 63 אחוזים מהעקורים הפנימיים עדיין לא התחילו אפילו לשקם או לשפץ את בתיהם. מבין מי שכן התחילו, 61 אחוזים נזקקים לסיוע הומניטרי ולמענקי תמיכה בשביל הבנייה.

העזתים העקורים נאלצים להתמודד עם חוסר ביטחון תזונתי, כלכלי ודיורי: 70 אחוזים מהם תלויים בסיוע הומניטרי כדי לשרוד, ו-87 אחוזים קנו אוכל בהקפה בשנה האחרונה. חצי מהעקורים הפנימיים דיווחו שהם חיים בחשש מגירוש מהמקומות שבהם הם שוהים כיום.

דו"ח OCHA, כמו גם דוברים רשמיים אחרים באו"ם, ביקשו להדגיש שבנייה מחודשת של הבתים לבדה היא לא כל מה שצריך. "אנחנו חייבים להבטיח שלום ולשקם את עזה למען העתיד", אמר בתחילת השנה ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון. "זה כולל הבטחת גישה למים נקיים ולכמות מספקת של חשמל, יצירת עבודות וכלכלה בת קיימא, השבת חופש התנועה לאנשים ולסחורות, ומעל הכל – לוודא שיש אינטגרציה בין רצועת עזה לגדה המערבית תחת רשות פלסטינית לגיטימית ודמוקרטית אחת".

בדו"ח הסוכנות ההומניטרית מופיעים שלושה מרשמים לתיקון המצב ולהתקדמות: 1. הסרת המגבלות החלות על ייבוא חומרי בניין, והתקדמות לעבר הסרה מוחלטת של המצור. 2. פיוס בין פתח וחמאס כדי לקדם ממשל אפקטיבי בעזה. 3. שהמדינות התורמות מרחבי העולם אשכרה יעבירו את הכסף שהתחייבו להעביר לטובת שיקום עזה אחרי המלחמה.

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך האתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית שם, ותורגם על ידי חגי מטר

> כך הצבא השתמש בעזה בנשקים שחיילים לא התאמנו עליהם קודם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מיצג מחאה נגד רצח נשים לקראת יום האישה הבינלאומי, תל אביב, 7 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

מיצג מחאה נגד רצח נשים לקראת יום האישה הבינלאומי, תל אביב, 7 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

הקשר ההדוק בין המאבק לשחרור נשים ובין שחרור בעלי חיים

עוד במאה ה-19, נשים שנאבקו להפסקת ניסויים בנשים עניות נאבקו גם להפסקת עינוי בעלי חיים. כדי ליצור עולם אמפטי לנשים, צריך ליצור עולם יותר אמפטי לכולן. אין צדק לא.נשים וצדק לבעלי חיים אחרים, יש רק צדק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf