newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לעציר המנהלי הצעיר ביותר בישראל מלאו רק 16 שנים

הוא רק בן 16, וכבר הספיק לחטוף מנה מלאה של כיבוש: פשיטות על ביתו באישון ליל, חקירות ממושכות בלי לפגוש עורך דין וכעת הוא הפך לעציר המנהלי הצעיר ביותר בישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חמזה חמאד בן ה-16 מסילוואד שבגדה המערבית, הושם השבוע במעצר מנהלי, ובכך הפך לעציר המנהלי הצעיר ביותר בכלא הישראלי. חמאד נעצר בפשיטה על ביתו בתחילת שבוע שעבר, ולאחר חקירה קצרה חתם אלוף פיקוד המרכז על צו לכליאתו ללא משפט למשך חצי שנה.

למרות גילו הצעיר, זו לא הפעם הראשונה בה עוצר צבא ההגנה לישראל את חמאד. בסוף אוגוסט 2015 פשטו כוחות גדולים על בית המשפחה, בו הוא מתגורר עם אימו ושני אחיו, השמידו ציוד מחשב שהיה ברשותו, וחקרו את אחיו בן ה-10. כשיצאו החיילים, הם לקחו איתם את חמזה למתקן החקירות במגרש הרוסים, שם נחקר במשך 22 ימים ברציפות, מתוכם שמונה ימים תחת צו איסור מפגש עם עו"ד, ואז שוחרר לביתו ללא כל אישום. לפני שבוע, כאמור, חזרו החיילים לקחת אותו, הפעם ישר לכלא עופר, ללא חקירה של ממש.

> ליצן במעצר מנהלי: "אני מנסה לשמח את האסירים האחרים"

חמזה חמאד, העציר המנהלי הצעיר ביותר (מתוך דף הפייסבוק של הכפר סילוואד)

חמזה חמאד, העציר המנהלי הצעיר ביותר (מתוך דף הפייסבוק של הכפר סילוואד)

חמזה הוא בנו של מואיד חמאד, שנידון בשנת 2003 לשבעה מאסרי עולם על חלקו בפיגועים נגד ישראלים במה שנודע כ"פעולת עין יברוד". לאורך השנים הענישו כוחות ישראלים את המשפחה במספר הזדמנויות, אם בהריסת ביתם, או באמצעות מעצר האם לעיני ילדיה, וכאמור במעצר הבן הבכור חמזה.

מואיד חמאד פרסם לפני מספר שנים ספר שנקרא "מיומנו של אסיר עולם", ושהכיל מכתבים שכתב לילדיו, דבר שככל הנראה הרגיז את הרשויות הישראליות שהגיעו לבית המשפחה והפכו אותו בחיפוש אחר דבר מה. באותו חיפוש הם לקחו מספר דיסקים עליהם משחקי מחשב, והחרימו את הטלפונים של בני המשפחה.

לאחר הפשיטות והמעצרים הקודמים, טענו בני המשפחה כי מדובר באמצעי לחץ וענישה כלפי האב, בו מבקשות הרשויות הישראליות להתנקם. לתמיכה בטענתם הביאו את העובדה כי למרות שחמזה הינו קטין שבאותה העת היה בן פחות מ-16, ולפיכך לא זקוק לאישור כדי לבקר את האב בכלא, הרשויות מנעו זאת ממנו.

מעצר מנהלי הוא כלי קיצוני שהשימוש בו אמור להיות מדוד ונדיר. עצירים מנהליים מוחזקים בכלא ללא כתב אישום, ללא משפט ולמעשה ללא הגבלת זמן – כשאין להם שום דרך להגן על עצמם.

על פי נתוני שב"ס, כעת נתונים במעצר מנהלי לכליאה ללא משפט שלושה קטינים, שלושתם פלסטינים, שניים מהם הם תושבי ירושלים בני 17 וכאמור חמזה חמאד, שהוא הצעיר מביניהם. בסך הכל, על פי אותם נתונים, נכון ל-31 לינואר 2016, כלואים בבתי הכלא הישראלים 421 קטינים פלסטינים, מתוכם רק 135 שפוטים לעונשי מאסר, והשאר עצורים.

תגובת השב"כ לא התקבלה עד לרגע פרסום  הכתבה. לכשתתקבל – נפרסמה.

> 140 אלף חתימות נגד Airbnb: הפסיקו להשכיר דירות לנופש בהתנחלויות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf