newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הצבא שוקל להוציא צו מעצר מנהלי נגד עיתונאי פלסטיני שנעצר בגבול

לאחר שלא נמצאו נגדו ראיות מספיקות למשפט פלילי, בצבא שוקלים להחזיק את עומר נזאל במעצר ללא משפט. נזאל הוא בכיר בארגון העיתונאים הפלסטיני. הציון של ישראל במדד חופש העיתונות לא יושפע מהמעצר

מאת:

מעצרו של העיתונאי הפלסטיני עומר נזאל הוארך בארבעה ימים נוספים כדי שהצבא יוכל לשקול להוציא נגדו צו מעצר מנהלי. זאת לאחר שהתברר שאין ראיות שיאפשרו להעמידו לדין פלילי בגין עבירה כלשהי. נזאל, שנעצר בשבת במעבר הגבול באלנבי בדרכו לכנס בינלאומי של עיתונאים, עדיין לא יודע מדוע הוא נעצר, ואם יוצא נגדו צו מעצר מנהלי – הוא גם לא יוכל לדעת.

בדיון שהתקיים אתמול (רביעי) בבית המשפט הצבאי בעופר הודה סגן רפאל שפרנסקי מהתביעה הצבאית כי "לא עולה חלופה פלילית" מחומר הראיות שנאסף נגד נזאל, ולכן הצבא מבקש לשקול מעצר מנהלי, על בסיס חומרים סודיים שהוגשו לבית המשפט. בניגוד למה שנאמר בעבר, הפעם אמר התובע כי החשדות נגד נזאל "אינם מתייחסים רק לתפקידו העיתונאי של החשוד" (ההדגשה שלי, ח.מ.) – זאת בניגוד לתגובת השב"כ שנמסרה לשיחה מקומית על המעצר בתחילת השבוע, שבה נטען כי אין כל קשר בין המעצר לעבודתו.

> כאן כבר לא גרה בכיף משפחת אבו גוש

בתגובה לבקשת הצבא להארכת מעצר ביקש סנגורו של עומר נזאל, עו"ד מחמוד חסאן, לשחרר את העיתונאי העצור מיידית. חסאן טען שנזאל לא נעצר מאז 1989, ושהוא לא מעורב בכל פעילות מלבד עבודתו העיתונאית. עוד הדגיש עורך הדין כי לא יתכן שמרשו מסוכן עד כדי צורך בהוצאת צו מעצר מנהלי, אם המדינה לא טרחה לחפש ולעצור אותו בעצמה, אלא חיכתה ליום בו בחר לנסוע לכנס בחו"ל כדי לעצור אותו בגבול.

השופטת הצבאית, רס"ן סיגל טורג'מן, קיבלה את בקשת הצבא והאריכה את מעצרו של נזאל עד יום שני, כשהיא מציינת שיש בחשדות בחומר הסודי "על פניהם הצדקה לשקילת הוצאת צו מעצר מנהלי". כאמור, נזאל וסנגורו לא יודעים מה נמצא בחומר הסודי, ומה אופי החשדות, ולכן לא יכולים להתגונן בפניהם. בתחילת השבוע מסר השב"כ כי נזאל נעצר על רקע "פעילות עדכנית" בחזית העממית לשחרור פלסטין, הנחשבת על ידי ישראל כארגון טרור.

הפגנה לשחרור עומר נזאל בעזה, השבוע:

נזאל, עיתונאי עצמאי וחבר מזכירות ארגון העיתונאים הפלסטיני, נעצר כשהיה בדרכו לכנס בסרייבו של פדרציית העיתונאים האירופאית מתוקף תפקידו. מאז המעצר פרסמו הפדרציה וארגוני עיתונאים בעולם הודעות תמיכה בו וקריאה לשחרורו.

רק אתמול התפרסם מדד חופש העיתונות הבינלאומי של ארגון Freedom House. בשנה האחרונה מקומה של ישראל הדרדר במדד, אך הסיבות היו קשורות למבנה הכלכלי של שוק העיתונות בישראל ולחדירה הגוברת של תוכן שיווקי סמוי לעיתונות. למרבה האבסורד, מכיוון שהמדד מתייחס רק לישראל בגבולות 67', מעצר וכליאה של עיתונאים, חלקם במעצר מנהלי, לא נספרים לרעת לישראל אלא לרעת הרשות הפלסטינית, שנחשבת כנראה בעיניי Freedom House לאחראית לכל הנעשה בגדה המערבית – גם בבתי המשפט הצבאיים הישראלים.

> החיילים הזמינו אמבולנס לפלסטיני פצוע, וכוח אחר הרג את החובש

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf