newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עדויות מהמשט לעזה: חיילים היכו פעילים בלתי אלימים

על פי דובר צה"ל השתלטות חיל הים על המשט לעזה עברה "ללא אירועים מיוחדים", אולם פעילים ישראלים שהיו על הספינה סיפרו ל"שיחה מקומית" שהחיילים עשו שימוש באקדחי טייזר, אגרופים ואלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום ראשון השתלט חיל הים על הספינה "עאודה" ("שיבה" בערבית) שהייתה בדרכה לעזה. על הספינה היו פעילי שלום בינלאומיים וישראלים, וכמו כן ציוד הומניטרי רפואי שיועד לתושבי הרצועה. בצבא טוענים להשתלטות "ללא אירועים מיוחדים" ו-"על פי הדין הבינלאומי", לשון דובר צה"ל. אלא שמעדויות שהגיעו ל"שיחה מקומית", עולה תמונה של אלימות שהופעלה כלפי פעילים שהפגינו התנגדות בלתי אלימה.

השתלטות פיראטית

הספינה הנורווגית, חלק ממשט שיצא לדרך כבר במאי ומורכב מעוד שלוש ספינות הנושאות את דגל שוודיה, היתה הספינה הראשונה להיעצר. על סיפונה היו 22 פעילים ואנשי צוות. שני הפעילים הישראלים כבר שוחררו לביתם, שאר הפעילים הבינלאומיים עדיין מעוכבים על ידי המשטרה, וצפויים לעמוד בפני שופט ולהיות מגורשים מהארץ.

חיל הים השתלט על הספינה בצהריים במרחק כמה עשרות מיילים מהחוף. בניגוד להודעת הצבא, השתלטות בכוח על ספינות פרטיות ולא חמושות מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל היא לא "על פי הדין הבינלאומי", אלא מהווה הפרה של חוקי ימאות הבינלאומיים, ומהווה למעשה מעשה פיראטי.

ספינת הדיג עאוודה בנמל באירופה. הכוונה הייתה להשאירה כתרומה לדייגי עזה.

ספינת הדיג עאוודה בנמל באירופה. הכוונה הייתה להשאירה כתרומה לדייגי עזה.

זאת ועוד, באופן חריג, בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא בתחילת החודש צו עיקול זמני נגד שתיים מהספינות, בתגובה לעתירה שהגיש ארגון "שורת הדין". על פי החלטת בית המשפט, ערכן הכספי של הספינות יועבר ל"משפחות נפגעות טרור". בית המשפט מסתמך בהחלטתו על חוות דעת מומחה שהביא הארגון, הטוענת כי הספינות היו מגיעות בסופו של דבר לידי החמאס. אולם מארגני המשט כבר הצהירו והדגישו שמטרתם היא לתת את הספינות לדייגי עזה, הסובלים מתקיפות אלימות של חיל הים הישראלי כבר שנים, מאז החל המצור.

"יש לנו מסמכים המוכיחים כי הספינה הייתה מיועדת לארגון UAWC – איגוד העובדים החקלאיים למען דייגי עזה", אומרת הבוקר ל"שיחה מקומית" זוהר רגב, אחת ממארגנות המשט שהייתה על הספינה שנעצרה. "פרוטוקול העיקול, לפי החוק הישראלי בעצמו, מופעל ברגע שמדובר בנכס של חמאס או ברגע שהסירה מגיעה אליהם. לא על פי הנחות".

"מדובר בהחלטה מוזרה", מתייחסת עו"ד גבי לסקי, המייצגת את העצורים, לעיקול שהוטל על הספינות עוד בטרם עשו עבירה. "במעמד צד אחד ניתנה החלטת עיקול רכוש. הפליק פלאק שבית המשפט עשה כדי להגיע להחלטה הזו הוא קשה ולא יעמוד בערכאות אחרות".

טייזרים ומכות

בנוסף להשתלטות הפיראטית – מעשה שכיח אותו ראינו גם במשטים אחרים – ולצו העיקול לרכוש בינלאומי במעמד צד אחד, עדויות הפעילים עימם שוחחנו הבוקר סותרות את הודעת הצבא כי ההשתלטות אירעה ללא אירועים חריגים.

"אנחנו מתכוננים כבר חודשים להגעה לעזה, ובידיעה שכל המשטים מ- 2009 נעצרו על ידי חיל הים של צבא הכיבוש", אומרת זוהר רגב. "ביום ראשון התחלנו לקבל מהם קריאות רדיו. שאלו אותנו שאלות שגרתיות, וענינו. אבל אז החלו לשאול שאלות על מי אנחנו ומה אנחנו עושים. ענינו להם שאנחנו ספינה נורווגית המממשת את זכותה להפליג במים בינלאומיים. ב-13:30 כבר התחלנו לראות ספינות המתקרבות אלינו. הגיעו זודיאקים (סירות גומי, ר.י.) והחיילים החלו לעלות לספינה, עם אקדחי טייזר שלופים".

הפעילה זוהר רגב, היום, הישר מהמשט להקראת גזר דינה של המשוררת דארין טאטור (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפעילה זוהר רגב, היום, הישר מהמשט להקראת גזר דינה של המשוררת דארין טאטור (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בשיחות שקיימנו איתם הבוקר, רגב, כמו גם הטייס לשעבר ופעיל השלום יונתן שפירא, שהיו נוכחים על הספינה, סיפרו ל"שיחה מקומית" כי הם התכוננו להתנגדות פסיבית ולא אלימה לעליית החיילים. הם יצרו שרשרת אנושית במטרה להגן על גשר הספינה, המקום בו נמצאות מערכות ההיגוי והקשר. לפי העדויות, החיילים – לבושים במדים לבנים עם מסכות לבנות – החלו להכות ולחשמל את הפעילים בטייזרים. זאת ועוד, הצבא שיבש את התקשורת הלווינית ולאחר מכן גם החרים את כל הציוד של הפעילים, כולל מצלמות.

"למרות שחלקנו נשים ומבוגרים ולא התנגדנו בצורה אלימה, הם הכו חלק מאיתנו. הם חשמלו את צ׳רלי, הקצין הראשון, בפניו. הם הרחיקו אותנו מהגשר ונתנו אגרוף לפניו של ארנה, המכונאי של הספינה. מדובר באדם בן שבעים. הם רצו שנפעיל את המנוע כי הם לא רצו לגרור אותנו. כל הזמן הזה הם היו עם מסכות לבנות על הפנים", מעידה רגב. "מה זה אומר שהם עלו עם כיסויי פנים, קטעו את התקשורת הלווינית, והחרימו לכולנו את הציוד?", תוהה שפירא, שמעיד גם כי קפטן הספינה סיפר לו שהחיילים הטיחו את פניו בזמן שאלה נכנסו לגשר.

"למרות שחלקנו נשים ומבוגרים ולא התנגדנו בצורה אלימה, הם הכו חלק מאיתנו. הם חשמלו את צ׳רלי, הקצין הראשון, בפניו. הם הרחיקו אותנו מהגשר ונתנו אגרוף לפניו של ארנה, המכונאי של הספינה".

זהו נסיונו הרביעי של שפירא להגיע לעזה במשט ולשבור את המצור. "ידענו שלא נשבור את המצור, וזו לא הייתה המטרה. המטרה הייתה לחץ בינלאומי. העובדה שהיה רעש תקשורתי בכל נמל שהגענו אליו העלה מודעות. המטרה הייתה גם להעיר פעילים רדומים ולעודד אחרים, שפתאום רואים כמה אנשים על ספינה פשוטה שטים לעזה, להתגייס ולעזור".

אך מבחינת תושבי הרצועה, שפירא גם מודע לכך שפעילויות מהסוג הזה הן לא תמיד הכי אפקטיביות. "שמע, שליט כובש ואכזר הוא לא צפוי. אולי משיקולי פרופגנדה, האמנו שיש סיכוי שהוא כן יתן לנו להיכנס. זה חשוב מבחינה מנטלית להאמין בכך. אנחנו משקיעים המון בפעילויות כאלה והביקורת לגיטימית. אולי אנשים אחרים יבואו עם רעיונות יותר טובים, הלוואי. אבל כרגע זה מה שיש".

רגב ושפירא השתחררו לאחר עיכוב של מספר שעות. על פי החוק ניתן לעכב את שאר הפעילים הבינלאומיים עד 72 שעות לפני גירוש בכפייה, במהלכן הם יוכלו להגיש ערר נגד הגירוש. העצורים נמצאים בבית מעצר גבעון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות בדבר אלימות כלפי הפעילים על המשט: "מתחקור האירוע עולה כי בעת ההשתלטות על כלי השיט בוצע שימוש בכח סביר לשם התגברות על התנגדותם של המפליגים. כוחות זרוע ים מתורגלים בפעילות זו ועושים זאת במקצועיות ואחריות לאורך השנים. מהתחקור עולה כי לא היה אירוע העונה להגדרת אירוע חריג ביחס לניסיון מאירועים קודמים לאורך השנים".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf