newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבן המצפון מתן הלמן שוחרר בשל "התנהגות רעה וחמורה"

הלמן שוחרר לאחר שש תקופות מאסר שהגיעו במצטבר ל-110 ימים. "אני יוצא מהכלא בראש מורם ובידיעה שבנות ובני נוער רבים בישראל יוסיפו לסרב לקחת חלק בכיבוש ובמדיניות הדיכוי של ישראל כלפי הפלסטינים"

מאת:

סרבן המצפון מתן הלמן השתחרר מהכלא בתום שש תקופות כליאה ו-110 ימי מחבוש. הנימוק לפטור שניתן על-ידי ועדת אי-התאמה: "התנהגות רעה וחמורה".

הלמן, בן 20 מקיבוץ העוגן, התייצב לראשונה בחודש נובמבר האחרון בלשכת הגיוס בתל השומר והודיע על סירובו להתגייס לצבא. בראיון לשיחה מקומית יום לפני התייצבותו הראשונה בבקו"ם אמר הלמן: "אני מאוד שלם עם ההחלטה שלי, שאני הולך איתה ובוחן אותה כבר ארבע שנים. אני שלם עם הדרך שלי. אני חושש כמובן מאיך יהיה שם. אף פעם לא הייתי בכלא. בחיים לא הייתי במקום שבו מחליטים לי על החיים ברמה כזאת, שבו אין לי את החופש ללכת לאן שאני רוצה או לאכול מתי שאני רוצה. אבל אני מאמין שזה שאני הולך עם האמת שלי זה מה שיחזק אותי בימים בכלא, ויש לי גם תמיכה רחבה מחברים ואנשים מסביב".

הסרבן מתן הלמן (צילום: עדו רמון, מסרבות)

"יוצא מהכלא בראש מורם". מתן הלמן (צילום: עדו רמון, מסרבות)

מאז נשפט הלמן לשש תקופות מאסר שהגיעו במצטבר ל-110 ימים, אותם ריצה בכלא שש. בתצהיר שהגיש לוועדת המצפון בפניה התייצב לפני כחודש כתב הלמן: "נחשפתי לכיבוש לראשונה כשהבהירו לנו בתנועת הנוער מה קורה בשטחים. אני זוכר כמה מופתע הייתי לשמוע על הסגר, על המחסומים, על הריסות הבתים, על השליטה הישראלית במים, בחשמל, בתשתיות, על עצם העובדה שאנחנו שולטים במיליוני אנשים שאין להם זכות בחירה או אזרחות באף מדינה, הופתעתי מכך שרק אז שמעתי על כך לראשונה- זו נראתה לי עובדה כבדת משמעות מכדי להיות מוסתרת. התביישתי שאני חי לי את חיי הנוחים והבטוחים, חופשי ועצמאי בקיבוץ בו גדלתי, בלי לדעת אפילו שיש מי שמשלם את המחיר. לאחר שנה של התחבטויות, החלטתי לסרב". בקשתו נדחתה על ידי הוועדה.

בסופו של דבר הלמן קיבל את הפטור המיוחל אתמול בערב. עם צאתו מהכלא אמר: "אם חמישים שנות כיבוש לא הספיקו, אז הדיווחים על ההרג משולח הרסן בגבול עזה בשבועות האחרונים אמורים להדיר שינה מכל מי נשארה בו מעט אנושיות והבנה שהמעשים הללו הם הגורם להמשך ההסלמה ומעגל הדמים. אני יוצא מהכלא בראש מורם ובידיעה שבנות ובני נוער רבים בישראל שהם בעלי מצפון ויושרה, יוסיפו לסרב לקחת חלק בכיבוש ובמדיניות הדיכוי של ישראל כלפי הפלסטינים".

בכלא הצבאי נמצאת בימים אלה גם סרבנית המצפון איילת ברכפלד, בת 18 מתל אביב, המרצה כבר 61 ימי מחבוש. ברכפלד, כמו מתן הלמן, פעילה ברשת "מסרבות" וחתומה איתו על מכתב השמיניסטים. בבוקר כניסתה לכלא היא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אני חושבת שעדיף לי לשבת בכלא מאשר לעשות משהו שמנוגד לערכים שלי ואני מעדיפה להביע מחאה בצורה כזו ולהילחם למען מטרה שאני מאמינה בה. הסירוב לא רק יבטיח לי שאני עומדת מאחורי העקרונות שלי, אלא אני מקווה שהוא גם יעזור להעלות את כל הנושאים הללו לסדר היום ולהביא אותם לעוד קבוצות של אנשים".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf