newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבן המצפון מתן הלמן שוחרר בשל "התנהגות רעה וחמורה"

הלמן שוחרר לאחר שש תקופות מאסר שהגיעו במצטבר ל-110 ימים. "אני יוצא מהכלא בראש מורם ובידיעה שבנות ובני נוער רבים בישראל יוסיפו לסרב לקחת חלק בכיבוש ובמדיניות הדיכוי של ישראל כלפי הפלסטינים"

מאת:

סרבן המצפון מתן הלמן השתחרר מהכלא בתום שש תקופות כליאה ו-110 ימי מחבוש. הנימוק לפטור שניתן על-ידי ועדת אי-התאמה: "התנהגות רעה וחמורה".

הלמן, בן 20 מקיבוץ העוגן, התייצב לראשונה בחודש נובמבר האחרון בלשכת הגיוס בתל השומר והודיע על סירובו להתגייס לצבא. בראיון לשיחה מקומית יום לפני התייצבותו הראשונה בבקו"ם אמר הלמן: "אני מאוד שלם עם ההחלטה שלי, שאני הולך איתה ובוחן אותה כבר ארבע שנים. אני שלם עם הדרך שלי. אני חושש כמובן מאיך יהיה שם. אף פעם לא הייתי בכלא. בחיים לא הייתי במקום שבו מחליטים לי על החיים ברמה כזאת, שבו אין לי את החופש ללכת לאן שאני רוצה או לאכול מתי שאני רוצה. אבל אני מאמין שזה שאני הולך עם האמת שלי זה מה שיחזק אותי בימים בכלא, ויש לי גם תמיכה רחבה מחברים ואנשים מסביב".

הסרבן מתן הלמן (צילום: עדו רמון, מסרבות)

"יוצא מהכלא בראש מורם". מתן הלמן (צילום: עדו רמון, מסרבות)

מאז נשפט הלמן לשש תקופות מאסר שהגיעו במצטבר ל-110 ימים, אותם ריצה בכלא שש. בתצהיר שהגיש לוועדת המצפון בפניה התייצב לפני כחודש כתב הלמן: "נחשפתי לכיבוש לראשונה כשהבהירו לנו בתנועת הנוער מה קורה בשטחים. אני זוכר כמה מופתע הייתי לשמוע על הסגר, על המחסומים, על הריסות הבתים, על השליטה הישראלית במים, בחשמל, בתשתיות, על עצם העובדה שאנחנו שולטים במיליוני אנשים שאין להם זכות בחירה או אזרחות באף מדינה, הופתעתי מכך שרק אז שמעתי על כך לראשונה- זו נראתה לי עובדה כבדת משמעות מכדי להיות מוסתרת. התביישתי שאני חי לי את חיי הנוחים והבטוחים, חופשי ועצמאי בקיבוץ בו גדלתי, בלי לדעת אפילו שיש מי שמשלם את המחיר. לאחר שנה של התחבטויות, החלטתי לסרב". בקשתו נדחתה על ידי הוועדה.

בסופו של דבר הלמן קיבל את הפטור המיוחל אתמול בערב. עם צאתו מהכלא אמר: "אם חמישים שנות כיבוש לא הספיקו, אז הדיווחים על ההרג משולח הרסן בגבול עזה בשבועות האחרונים אמורים להדיר שינה מכל מי נשארה בו מעט אנושיות והבנה שהמעשים הללו הם הגורם להמשך ההסלמה ומעגל הדמים. אני יוצא מהכלא בראש מורם ובידיעה שבנות ובני נוער רבים בישראל שהם בעלי מצפון ויושרה, יוסיפו לסרב לקחת חלק בכיבוש ובמדיניות הדיכוי של ישראל כלפי הפלסטינים".

בכלא הצבאי נמצאת בימים אלה גם סרבנית המצפון איילת ברכפלד, בת 18 מתל אביב, המרצה כבר 61 ימי מחבוש. ברכפלד, כמו מתן הלמן, פעילה ברשת "מסרבות" וחתומה איתו על מכתב השמיניסטים. בבוקר כניסתה לכלא היא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אני חושבת שעדיף לי לשבת בכלא מאשר לעשות משהו שמנוגד לערכים שלי ואני מעדיפה להביע מחאה בצורה כזו ולהילחם למען מטרה שאני מאמינה בה. הסירוב לא רק יבטיח לי שאני עומדת מאחורי העקרונות שלי, אלא אני מקווה שהוא גם יעזור להעלות את כל הנושאים הללו לסדר היום ולהביא אותם לעוד קבוצות של אנשים".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

הביקור המוזר במאהל המחאה באוקספורד שאמור לייצג אותי

הזדמן לי לבקר בזירת מלחמת החורמה הסימבולית שמתנהלת באוניברסיטה הבריטית, ולנהל שיחה עם סטודנטים שהחליטו לדבר בשמי כפלסטיני – ונחרדתי לגלות גישה שטחית, שאינה מנסה אפילו להתמודד עם המציאות היומיומית שבה אני חי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf