newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

להשיב תודה לנפאל, עכשיו

יום לפני רעידת האדמה שבתי מנפאל, טעון בחוויות וזכרונות. למדינה הרחוקה והענייה, שסובלת כעת מנזקי רעידת אדמה קטסטרופלית, יש מקום מרכזי בתודעה הישראלית. כעת אפשר וצריך להשיב לה תודה, ולהתגייס לסייע לה

מאת:

כותב אורח: חגי אלעד

רצה הגורל והמדינה הרחוקה, הקטנה והענייה, עם הטופוגרפיה הבלתי אפשרית והטבע הבלתי נתפס, זו שסובלת כעת מנזקיה של רעידת אדמה קטסטרופלית, היא גם אותה המדינה שתופסת מקום סימבולי כה מרכזי בתודעה הישראלית: נפאל. זהו הזמן להשיב לה ולתושביה תודה, ולסייע להם בשעת מצוקתם.

כל ישראלי שחזר מנפאל שב משם טעון בחוויות וזכרונות. עוצמת החוויה היא כזו שלא תמיד די במילים או בהררים של תמונות כדי להצליח ולשתף. רוב הזמן בהרים של נפאל מציאות החיים היא – מילולית – בין שמיים וארץ: על שביל או לכל היותר דרך צרה, באמצע שיפוע תלול שהנפאלים הצליחו בגאוניותם לחצוב בו דרך, בין הרים מעל ומצוק מתחת. רגשית ונופית, התוצאה מדהימה. אבל אחרי רעידת אדמה, כשהמידע עוד חסר, אפשר רק לדמיין כמה הדרכים הללו פגיעות: גלישת קרקע אחת או מפולת סלעים, שלא לדבר על גשר תלוי שנקרע מיסודותיו, מספיקים כדי לנתק אזור שלם, מי יודע לכמה זמן.

> רחם להשכרה: האמת המרה מאחורי תעשיית הפונדקאות

תופסת מקום סימבולי כה מרכזי בתודעה הישראלית: נפאל.flickr, CC BY-NC-SA 2.0

תופסת מקום סימבולי כה מרכזי בתודעה הישראלית: נפאל.flickr, CC BY-NC-SA 2.0

במציאות כזו אין טעם למדוד מרחקים בקילומטרים: שתי נקודות המרוחקות זו מזו כמה עשרות קילומטרים נמצאות בפועל במרחק נסיעה של 10 שעות, או במרחק הליכה של מספר ימים. נפאל, באזור הזמן הפרטי שלה, שעתיים וארבעים וחמש דקות לפנינו, מתנהלת על פי זמנה היא. כעת מניין ההרוגים שם הולך ומאמיר – ועוד יחלוף זמן עד שיתבהר מלוא היקף ההרג והנזק.

אחרי שנים של חוסר יציבות פוליטית, אולי באמת הייתה נפאל לאחרונה בדרך להביא מעט יותר רווחה לתושביה העניים. רווחה שהייתה מושגת גם במידה רבה בזכות התיירים – ובכללם הישראלים הרבים. במקרה שבתי מנפאל יום לפני רעידת האדמה: לכן אני חש את החובה לכתוב מילים אלו. ימים יגידו מה יתרחש כעת בין שמיים וארץ, אבל לא הכול בידי שמיים. אפשר להשיב תודה לנפאל, עכשיו.

טוב עושה המדינה במאמציה לסייע רפואית לנפאל כעת. גם המאמץ לחלץ אזרחים ישראלים ראוי לכל שבח, ומי ייתן וכולם ישובו בשלום במהרה – מי מקטמנדו ומי מאזוריה המרוחקים של המדינה. ישראלים הרוצים לסייע לנפאל בתרומה יכולים לעשות זאת עכשיו, באמצעות כרטיס אשראי, דרך אחד מגופי הסיוע הבינלאומיים:

אוקספם (Oxfam)

הצילו את הילדים (Save the Children)

אפשרויות בינלאומיות נוספות ניתן למצוא בדף המידע שריכז הניו יורק טיימס.

(כרגע לא ידוע לי על אפשרויות תרומה לנפאל באמצעות גוף ישראלי, במידה ותהיינה כאלו אשתדל לעדכן כאן. עדכון: אפשר לתרום דרך תבל בצדק וגם הקרן הישראלית למען יוניסף).

בין האתרים בקטמנדו שנהרסו ברעידת האדמה מוזכר מגדל דהרהרה (בישמן), שנבנה בשנת 1825. הדיווחים בחדשות שוכחים לציין שהמגדל שקרס ברעידת האדמה כעת אינו המגדל המקורי: מה שנבנה ב-1825 קרס ברעידת האדמה הגדולה הקודמת, לפני כשמונים שנה, ב-1934. אז, הנפאלים בנו את המגדל מחדש. לפני כמה ימים בקטמנדו עוד ראיתי אותו ממרחק, מהגבעה של מקדש הקופים, מזדקר לו במרכז העיר מבעד לאובך והערפיח. כיצד יתאוששו הנפאלים כעת מרעידת האדמה הגדולה? זה תלוי גם בהכרת התודה שנבטא עכשיו, ובמידת הסיוע שנעניק. עכשיו הזמן להשיב תודה לנפאל.

> אלפי אזרחים בעזה יוצאים במחאה: "בלתי אפשרי לחיות כאן"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"מדוע החיילים מרשים לעצמם לתפוס את הניידים ללא כל סמכות, ועוד לחדור אליהם ולצלם אותם כפותים?" שני הפעילים כפי שצולמו בזמן שהיו מעוכבים

"מדוע החיילים מרשים לעצמם לתפוס את הניידים ללא כל סמכות, ועוד לחדור אליהם ולצלם אותם כפותים?" שני הפעילים כפי שצולמו בזמן שהיו מעוכבים

חיילים לקחו ניידים של פעילים כפותים וצילמו אותם ללא ידיעתם

במהלך פעולת מחאה נגד התרגיל הצבאי שנערך במסאפר יטא, עוכבו שני פעילים ישראלים. לאחר שחרורם הם גילו כי הם צולמו במצלמות שלהם עצמם, בעודם אזוקים. עו"ד: "לא בלתי סביר שאותן תמונות משפילות נמצאות גם בניידים הפרטיים של החיילים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf