בצעד של ענישה קולקטיבית נסגר המחסום בכניסה לרחוב השוהדא

מזה כשבועיים סוגר הצבא את "מחסום השוטר" המהווה את שער היציאה והכניסה אל רחוב השוהדא בחברון, שתנועת כלי רכב ומסחר אסורים בו מזה שנים. כ-250 משפחות נאלצות כעת לכתת רגליהן בדרכים לא דרכים, "למען מרקם החיים הפלסטיני"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבה: יעל מרום. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס.

לפני כשבועיים הוצת "מחסום השוטר" שניצב בכניסה לרחוב השוהדא בחברון. החשד נופל כמובן לכיוונם של צעירים פלסטינים אלמונים, אבל בכיבוש כמו בכיבוש, העונש מוטל קולקטיבית על תושבי הרחוב כולו.

כמאתיים וחמישים משפחות מתגוררות ברחוב השוהדא, שנסגר לתנועת כלי רכב ומסחר אחרי טבח ברוך גולדשטיין. מחסום השוטר הוא הדרך שלהם לצאת ולהיכנס לרחוב ולביתם. הם תלויים במעבר במחסום כדי ללכת למכולת או לשוק, לצאת לבית הספר או לכל עניין אחר שמצריך יציאה לעבר הרחובות הסמוכים, ושכונות אחרות בעיר. וכבר שלושה עשר(!) ימים שהמחסום סגור לחלוטין.

כשהמחסום פתוח, המעבר לוקח רגע או שניים בדרך כלל (לא כולל הצורך לעבור בידוק משפיל בכל פעם שאת נכנסת ויוצאת מהבית שלך). אבל עכשיו כשהוא סגור התושבים צריכים לצעוד במשך כשלושים-ארבעים דקות כדי לצאת מהרחוב, או לבחור בדרך המהירה יותר שכוללת טיפוס על גגות, ניווט דרך מעברים צרים וחלקלקים מגשם, קפיצה בין מסלעות, ועוד. גם אם אתה נכה, כמו אחד התושבים שפגשנו אתמול (שלישי) בביקור שלנו בחברון. גם אם את אמא עם שלושה ילדים קטנים.

> סוגרים בתי יתומים ושוברים עציצים בבתים: רשמים מסיור בחברון

הדרך המהירה כוללת טיפוס על גגות, ניווט דרך מעברים צרים וחלקלקים מגשם, קפיצה בין מסלעות ועוד. מחסןום השוטר בחברון סגור. (אורן זיו/אקטיבסטליס)

הדרך המהירה כוללת טיפוס על גגות, ניווט דרך מעברים צרים וחלקלקים מגשם, קפיצה בין מסלעות ועוד. מחסום השוטר בחברון סגור. (אורן זיו/אקטיבסטליס)

הדרך המהירה כוללת טיפוס על גגות, ניווט דרך מעברים צרים וחלקלקים מגשם, קפיצה בין מסלעות ועוד. מחסןום השוטר בחברון סגור. (אורן זיו/אקטיבסטליס)

הדרך שנאלצים לעשות התושבים כדי לעקוף את מחסום השוטר הסגור. חברון. (אורן זיו/אקטיבסטליס)

בביקורנו בעיר, סיפר עיסא עמרו, אחד הפעילים הבולטים בחברון וממוביליו של ארגון "צעירים נגד התנחלויות" שמקדם מאבק בלתי אלים נגד הכיבוש: "לפני שלושה חודשים סגרו את המחסום ל-15 ימים כדי לתקן את המחסום, ואז הקימו עוד יותר גדרות מסביב. לפני כמעט שבועיים תקפו שוב את המחסום, ומאז הוא שוב סגור. למה סוגרים את המחסום למשפחות שהצבא מכיר כל אחת ואחת מהן היטב, שמשתמשות במחסום כל יום? לא כולם יכולים לטפס מסביב". עמרו מספר על משפחות שלא יוצאות מהבית כבר כמעט שבועיים וממתינות שהמחסום יפתח.

שגרה של כיבוש

למען האמת הם כבר אמורים להיות רגילים. מחסום השוטר מהווה מוקד להפגנות נגד הכיבוש ונגד נוכחות המתנחלים בעיר. בכל פעם שזורקים אבנים במקום (וגם במקומות אחרים בעיר) המחסום נסגר למעבר. עונש. על כל השכונה. הפעם, בעקבות שריפת המחסום נאמר לתושבים שהמחסום ישאר סגור, עד שיסיימו לבנות במקומו מחסום חדש, "מודרני", עם קרוסלת מעבר במקום תא המעבר שהיה מוצב שם עד כה. תושבים ששוחחנו איתם הביעו דאגה מהכוונה להקים "מחסום קרוסלה", ושאלו בדאגה: "איך יעברו במחסום קרוסלה הורים עם עגלות תינוקות, או אנשים על כיסאות גלגלים?".

ילד מסתכל על מחסום השוטר הסגור בחברון. במקום מתקיימות עבודות לבניית מחסום חדש (אורן זיו/אקטיבסטילס)

ילד מסתכל על מחסום השוטר הסגור בחברון. במקום מתקיימות עבודות לבניית מחסום חדש (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הרחובות הסמוכים לרחוב השוהדא, שנמצאים מעבר למחסום הסגור (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הרחובות שנמצאים מעבר למחסום הסגור (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בתוך שגעת הבחירות שתוקפת אותנו באופן קבוע בין מלחמה, למבצע, לתקיפה, עניין כמו מאתיים וחמישים משפחות שלא יכולות לצאת מהרחוב שלהן, נשמע פעוט. אבל דווקא המנגנונים הענישתיים ה"קטנים" מהווים את בסיס הכיבוש שהבחירות והמלחמות ממשיכות לתחזק ולחזק. היומיום של הכיבוש לא בנוי מאש ותמרות עשן, אלא משגרה מייאשת ומדכאת של מחסומים, בדיקות, הגבלות תנועה, חקירות, ריסוס בתי ספר בבואש, הפקעת אדמות ועוד. העובדה היא שהסיפור הזה, על מחסום שמונע מאנשים לצאת מביתם כבר כמעט שבועיים, הוא לא סיפור שיעלה בדעתו של מישהו בתקשורת המסחרית לסקר, כשמדובר בפלסטינים. כלב נשך אדם. ככה זה. ועכשיו יש בחירות, וזה הדבר היחיד שבו נתעסק בחודשים הקרובים, ואנחנו נמשיך להתעסק בעצמנו, בשיח הפנימי בין הישראלים לבין עצמם, שימשיך לגזור את העתיד של הפלסטינים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מעבר 'חסם השוטר' סגור חלקית לתנועה בשל שריפתו במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית, הפוגעת במרקם החיים הפלסטיני, לפני כשבועיים. כעת נמצא המעבר בשיפוצים ועם סיומם ייפתח לתנועה".

אתם הבנתם את זה? זה לטובת "מרקם החיים הפלסטיני". איך לא הבנו.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf