newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עד להודעה חדשה: משחקי הבית של פלסטין יתקיימו באצטדיון בירדן

ג'יבריל רג'וב נכנע: למרות התעקשותו לשחק נגד סעודיה בפאתי ירושלים, נבחרת פלסטין תאלץ "לארח" משחקי בית בעמאן בשבוע הקרוב. בטווח הארוך, רג'וב מבטיח, המאבק על הבית לא תם

מאת:

אחרי חודשיים של אי-ודאות הסתיימה אמש (חמישי) הסאגה העצובה של אירוח המשחק בין נבחרת פלסטין לסעודיה. בהודעת פיפ"א מאתמול נמסר כי המשחק בין "אלפידאי" (כינויה של נבחרת פלסטין) לבין "הירוקים" של הנבחרת הסעודית, יתקיים בעמאן. המשחק יתקיים ביום שני הקרוב בשעה 16:00.

כזכור, נבחרת פלסטין הייתה אמורה לארח את ערב הסעודית באצטדיון פייסל אל-חוסייני שבגדה המערבית, אבל הסעודים סירבו להגיע וטענו כי תהיה בכך הפרה של עמדתם נגד נורמליזציה עם ישראל. עד לאחרונה נראה היה כבר שידו של ג'יבריל רג'וב, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, על העליונה, וכי הוא הצליח לשכנע את פיפ"א שלא ניתן לגזול מהפלסטינים את הביתיות, גם אם סעודיה תצטרך להפסיד הפסד טכני על סירובה להגיע.

אבל אתמול בא סוף לסיפור. בהודעת פיפ"א נכתב כי התאחדות הכדורגל הפלסטינית הסכימה לקבל עליה את הדין ובחרה את האצטדיון הלאומי הירדני כמגרשה הביתי לצורך קיום המשחק. בהודעה נכתב שפיפ"א קיבלה את ההחלטה להעביר את המשחק מחוץ לשטחי פלסטין "בהתבסס על עמדתה של הממשלה הפלסטינית כי לא תוכל להבטיח את שלום השחקנים".

> בדרך למונדיאל 2018: האם נבחרת סעודיה תעבור את המחסום הישראלי?

ג'יבריל רג'וב, יו"ר ההתאחדות הכדורגל הפלסטינית (יותם רונן/אקטיבסטילס)

נבחרת פלסטין לא עשירה בנפט, אבל יש לה כבוד עצמי. ג'יבריל רג'וב, יו"ר ההתאחדות הכדורגל הפלסטינית (יותם רונן/אקטיבסטילס)

בשל הנסיבות, אין ספק כי המתיחות בין רג'וב לבין יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) גאתה בשבועות האחרונים, וכי רג'וב מרגיש מרומה על כך שבסופו של יום היו אלו הפלסטינים עצמם – עמדתם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים וראש הממשלה ראמי חמדאללה – שסללו את הדרך לוויתור על הביתיות. במסיבת עיתונאים שהתקיימה אמש ברמאללה אמר רג'וב כי מדובר בטעות וכי אסור היה לוותר על הבית. הוא אמר שהוא ממשיך לצדד בעמדתו כי המאבק בנורמליזציה עם ישראל צריך להתכתב עם דרישות וצרכי העם הפלסטיני – וכי אין בקיומו של משחק באצטדיון פייסל אל-חוסייני משום נורמליזציה עם ישראל אלא ההפך הגמור מכך.

רג'וב הוסיף שהחלטת פיפ"א אינה הוגנת וכי היא התקבלה במורת רוח בקרב השחקנים והצוות הטכני הפלסטיני, אולם למרות זאת הם מקבלים עליהם את הדין ויקיימו את המשחק הביתי בשבוע הבא נגד סעודיה, כמו גם את זה נגד מלזיה, באצטדיון הלאומי הירדני בעמאן. "אני מדבר בכאב גדול", אמר רג'וב, "שכן אני חש את המרירות בקרב בני משפחת הספורט הפלסטינית". לאחר מכן, ברמיזה להתקפלות פיפ"א והפלסטינים בפני ענקית הנפט הסעודית, אמר רג'וב כי "אם נגזר עלינו לארח את סעודיה ומלזיה בירדן, הרי שנעשה זאת, וננסה לעשות זאת בצורה הטובה ביותר… אולי אין לנו נפט, אבל יש לנו יושרה עצמית ויש לנו כבוד בהם אנו יכולים להתגאות".

רג'וב אמר עוד שהמאבק על המגרש הביתי לא תם, וכי בעתיד הוא ימשיך לעמוד על המשמר ולהילחם על כך שפלסטין תשחק את משחקיה הביתיים בשטחים הפלסטיניים. לגבי העובדה שפיפ"א קיבלה את החלטתה בהסתמך על עמדת מנגנוני הביטחון הפלסטינים, שהלכה למעשה נגדו את עמדתו של רג'וב, אמר יו"ר ההתאחדות כי הוא היה המום כששמע על כך "ואם מישהו חושב שזו החלטה שמצילה את הפרויקט הלאומי הפלסטיני הרי שלפני הכל מדובר במכה נוראה לפרויקט הספורטיבי".

כאמור, משחקה של פלסטין נגד ערב הסעודית יתקיים ביום שני בירדן, ושלושה ימים לאחר מכן "תארח" הנבחרת הפלסטינית את נבחרת מלזיה באותו אצטדיון. כרגע, צחוק הגורל, המגרש בעמאן מוצף בגלל כמות גשמים חסרת תקדים שירדה שם ב-24 השעות האחרונות. בפיפ"א אמרו שיבחנו את המצב ביום ראשון ויחליטו סופית בנוגע לקיום המשחק. מי יודע, אולי גם כוחות הטבע מנסים למנוע את העברת הביתיות מפלסטין.

> צלמי עיתונות בירושלים ובשטחים: המשטרה והצבא נלחמים בנו

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

ישראל מפרפרת מול שיחות הגרעין עם איראן כתרנגולת ערופת ראש

בתקשורת הישראלית נרשמה נחישות גדולה נגד איראן ונגד הסכם לקראת חידוש השיחות בווינה היום. בפועל, ישראל מתרוצצת אנה ואנה, ונראית חלשה ומנותקת יותר מהמציאות בכל יום שעובר. ההתנהלות הזאת עלולה להיות מסוכנת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf