משנים כיוון: עיריית חיפה מבטלת את הפרטת הכרמלית

הישג למאבק הציבורי ולעובדים: העירייה הודיעה היום שבניגוד לתוכניות המקוריות הכרמלית תמשיך לפעול במסגרת התאגיד העירוני, וזכויות העובדים יישמרו. בנוסף תחובר הכרמלית למערך הרב-קו

מאת:

לאחר כשבועיים של קמפיין ציבורי למען שמירה על מקום ותנאי עבודתם של עובדי הכרמלית, עליו דווח בשיחה מקומית, הודיעו בעיריית חיפה על נסיגה מהכוונה המקורית להפריט את הפעלת הרכבת התחתית. הבוקר (שני) נמסר על כך לעובדי הכרמלית תוך הבטחה שבכך תובטח המשך העסקתם.

תחילת הסיפור לפני מספר חודשים, כשנודע לעובדי הכרמלית שבכוונת העירייה ומשרד התחבורה להפריט את השירות, ללא כל התחייבות להמשך העסקה או שמירה על התנאים הקיימים של העובדים.

מאבק עובדי הכרמלית זכה לתמיכה ציבורית נרחבת, בקמפיין אינטרנט תחת הכותרת "לא נוסעים בלי העובדים", דרשו תושבים חיפאיים שזכויות העובדים לא יפגעו, וכן ביקשו להגן על הכרמלית מפני אומים אחרים הנלווים להפרטה. בשבוע האחרון התקיימה פגישה ציבורית ראשונה למפגש בין עובדי הכרמלית ומובילי המאבק.

אלא שהיום בבוקר הודיע לעובדים מנכ"ל התאגיד העירוני של הכרמלית שהתוכנית להפרטה ירדה מהפרק, שההפעלה תשאר בידי העירייה ולא תהיה סכנה למשרותיהם.

הפרטים המדויקים לגבי עתיד הכרמלית עוד ידונו במשא-ומתן בין משרד התחבורה לבין עיריית חיפה, אך ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אישר אחר הצהריים בראיון ל"יהיה בסדר" בגלי צה"ל כי התאגיד העירוני יוכר כמפעיל תחבורה ציבורית רשמי, ללא הפרטה. המשמעות של צעד כזה היא שמשרד התחבורה יסבסד את הפעלת הרכבת התחתית, ושהכרמלית תוכל להיות מחוברת לשאר כלי התחבורה הציבורית בחיפה בהסדרי נסיעה ובהנחות משותפות באמצעות כרטיס הרב-קו.

עובדי הכרמלית, המאוגדים בהסתדרות, מסרו לשיחה מקומית שהם מברכים על המהלך, אך הדגישו עוד שזכויותיהם ישמרו במלואן רק לאחר שעיריית חיפה תפסיק את הסחבת במשא ומתן עמם, שנמשך כבר חמש שנים, ותחתום עם העובדים על הסכם קיבוצי.

יש לציין שבמשרד התחבורה אמרו עוד היום שדווקא יש כוונה לצאת למכרז להפרטת הכרמלית, וטרם הגיבו שם לפניית שיחה מקומית בעניין. עם זאת, מכיוון שהכרמלית מופעלת על ידי העירייה, מכרז כזה כנראה לא יתקיים נוכח המדיניות עליה הצהיר יהב.

> מינימום 5,000 ש"ח בחודש – כי גם לקשישים מגיע לחיות בכבוד

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf