newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משנים כיוון: עיריית חיפה מבטלת את הפרטת הכרמלית

הישג למאבק הציבורי ולעובדים: העירייה הודיעה היום שבניגוד לתוכניות המקוריות הכרמלית תמשיך לפעול במסגרת התאגיד העירוני, וזכויות העובדים יישמרו. בנוסף תחובר הכרמלית למערך הרב-קו

מאת:

לאחר כשבועיים של קמפיין ציבורי למען שמירה על מקום ותנאי עבודתם של עובדי הכרמלית, עליו דווח בשיחה מקומית, הודיעו בעיריית חיפה על נסיגה מהכוונה המקורית להפריט את הפעלת הרכבת התחתית. הבוקר (שני) נמסר על כך לעובדי הכרמלית תוך הבטחה שבכך תובטח המשך העסקתם.

תחילת הסיפור לפני מספר חודשים, כשנודע לעובדי הכרמלית שבכוונת העירייה ומשרד התחבורה להפריט את השירות, ללא כל התחייבות להמשך העסקה או שמירה על התנאים הקיימים של העובדים.

מאבק עובדי הכרמלית זכה לתמיכה ציבורית נרחבת, בקמפיין אינטרנט תחת הכותרת "לא נוסעים בלי העובדים", דרשו תושבים חיפאיים שזכויות העובדים לא יפגעו, וכן ביקשו להגן על הכרמלית מפני אומים אחרים הנלווים להפרטה. בשבוע האחרון התקיימה פגישה ציבורית ראשונה למפגש בין עובדי הכרמלית ומובילי המאבק.

אלא שהיום בבוקר הודיע לעובדים מנכ"ל התאגיד העירוני של הכרמלית שהתוכנית להפרטה ירדה מהפרק, שההפעלה תשאר בידי העירייה ולא תהיה סכנה למשרותיהם.

הפרטים המדויקים לגבי עתיד הכרמלית עוד ידונו במשא-ומתן בין משרד התחבורה לבין עיריית חיפה, אך ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אישר אחר הצהריים בראיון ל"יהיה בסדר" בגלי צה"ל כי התאגיד העירוני יוכר כמפעיל תחבורה ציבורית רשמי, ללא הפרטה. המשמעות של צעד כזה היא שמשרד התחבורה יסבסד את הפעלת הרכבת התחתית, ושהכרמלית תוכל להיות מחוברת לשאר כלי התחבורה הציבורית בחיפה בהסדרי נסיעה ובהנחות משותפות באמצעות כרטיס הרב-קו.

עובדי הכרמלית, המאוגדים בהסתדרות, מסרו לשיחה מקומית שהם מברכים על המהלך, אך הדגישו עוד שזכויותיהם ישמרו במלואן רק לאחר שעיריית חיפה תפסיק את הסחבת במשא ומתן עמם, שנמשך כבר חמש שנים, ותחתום עם העובדים על הסכם קיבוצי.

יש לציין שבמשרד התחבורה אמרו עוד היום שדווקא יש כוונה לצאת למכרז להפרטת הכרמלית, וטרם הגיבו שם לפניית שיחה מקומית בעניין. עם זאת, מכיוון שהכרמלית מופעלת על ידי העירייה, מכרז כזה כנראה לא יתקיים נוכח המדיניות עליה הצהיר יהב.

> מינימום 5,000 ש"ח בחודש – כי גם לקשישים מגיע לחיות בכבוד

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

"עיתונאים הם העדים של ההיסטוריה"

ב"פורבידן סטוריז" התקבצו 50 עיתונאים מ-13 כלי תקשורת ברחבי העולם כדי לחשוף מה קורה לעיתונאים בעזה – וגם להמשיך את עבודתם של העיתונאים שנרצחו, נעצרו או נעקרו מביתם. "להרוג את העיתונאי לא יהרוג את הסיפור", מבטיח מייסד הפרויקט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf