משבר הרוטציה מאיים על קיום המשותפת ואיימן עודה ממשיך לשתוק

כמעט ארבעה חודשים לאחר המועד המיועד, משבר הרוטציה ברשימה המשותפת עדיין רחוק מסיומו. חד"ש, שבינתיים קיימה רוטציה עם עצמה, ממשיכה לסכל את מימוש ההסכם, הקרע בין השותפות הולך ומעמיק, ויו"ר הרשימה שותק

מאת:

ביום שישי האחרון הודיעה תנועת התחברות-תראבוט על פרישתה מחד"ש בעקבות ההפרה המתמשכת של הסכם הרוטציה ברשימה המשותפת. כזכור, על פי ההסכם שנוסח עם התגבשותה של הרשימה המשותפת, במחצית השנייה של קדנציית הכנסת מקומות 12 ו-15 אמורים היו להתחלף ברוטציה בין תע"ל לרע"ם, ומקומות 13 ו-14 בין חד"ש לבל"ד, כך שבמחצית השנייה של הקדנציה מספר חברי הכנסת של בל"ד ורע"ם אמור היה לגדול משלושה לארבעה.

החלק הראשון של הרוטציה התקיים: אחרי גרירת רגליים ממושכת חברי הכנסת אוסמה סעדי מתע"ל ועבדאללה אבו מערוף מחד"ש התפטרו, וסעיד אל-ח'רומי מרע"מ נכנס לכנסת. למקום הפנוי הנוסף הושבע הבא בתור ברשימת המועמדים של הרשימה המשותפת לכנסת, אבראהים חג'אזי מרע"מ, שמיהר להתפטר כדי לכבד את רוח ההסכם המעניקה לבל"ד את המושב הנוסף. אלא שכדי שזה יקרה, גם השניים הבאים אחריו צריכים לפנות את מקומם: יוסף עטואנה מחד"ש שבינתיים הושבע כחבר כנסת במקומו של חג'אזי, ו-ואיל יונס מתע"ל, הממוקמים ברשימת המועמדים לפני הנציגה הבאה מטעם בל"ד, ניבין אבו רחמון. זאת כתוצאה מהתפטרותו הכפויה של באסל גטאס בעקבות פרשת הכנסת הטלפונים הניידים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות, שהקדימה את כניסתו של ג'ומעה אזברגה לכנסת.

כל זה אמור היה לקרות עד ה-17 ביולי, כלומר לפני כארבעה חודשים. נכון לעכשיו, רע"מ ותע"ל ביצעו את החילופים ביניהן ואילו חד"ש עשתה רוטציה עם עצמה: יוסף עטואנה נכנס במקומו של חברו למפלגה, ולעת עתה לא מפגין כל כוונה לוותר על הכסא לצורך השלמת הרוטציה.

> משבר הרוטציה חושף את היסוד הרופף של הרשימה המשותפת

אפשר לגלות אמפתיה למצבו, אבל מנהיג צריך לגלות אחריות, לא לצפות לרחמים. איימן עודה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

פלונטר באין מנהיג

התקשורת העברית ממעטת מאוד לעסוק בסוגיה הזו, אבל בקרב הציבור הפלסטיני בישראל מדברים עליה במונחים של משבר המאיים על עצם המשך קיומה של הרשימה המשותפת. על רקע עומק המשבר, התגובות של אנשי חד"ש ובעיקר שתיקתו המתמשכת של העומד בראש ובראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, הופכות למטרידות מאוד.

כך למשל, חלק לא מבוטל מהתגובות של חברי חד"ש להודעת העזיבה של התחברות-תראבוט על רקע משבר הרוטציה ניסו להמעיט במשמעות העזיבה, כמעט לעגו לה. כבר חודשים שהנהגת חד"ש עסוקה בהתפתלויות והתחמקויות בעוד המשבר הולך ומעמיק מיום ליום, עד כדי ביטול ישיבות הסיעה הקבועות של הרשימה. שותפות עוזבות, פעילים, תומכים ומצביעי המפלגה קוראים שוב ושוב להנהגה שלה להתעשת והם כאילו לא שומעים. אומרים לנו ש"זה מסובך", שאיימן עודה דוקא רוצה לקיים את הרוטציה אבל מוחמד ברכה, היו"ר הקודם של חד"ש והעומד כעת בראש ועדת המעקב, בוחש מאחורי הקלעים, שאפשר לפרש את ההסכם כך ובעצם אפשר גם אחרת, שאיחוד מפלגות ברשימה אחת מעולם לא עבד בארץ לטווח ארוך ולכן זה רק טבעי, שהאשמה בכלל של בל"ד שהכניסה את המשותפת לברוך הזה.

כתומכת בל"ד, הרשימה המשותפת היא הבית הפוליטי שלי, אבל היא בראש ובראשונה פרוייקט פוליטי פלסטיני חשוב מאין כמותו. ככזה, אני חושבת שהתומכים היהודים צריכים להיות זהירים בכמות הדלק שהם שופכים למדורה הזו. ובכל זאת, אי אפשר שלא להתקומם נוכח ההתנהלות של חד"ש בחודשים האחרונים, במיוחד בהיותה מובילת המשותפת. זאת אחריות עצומה. זאת אחריות אישית של עודה כיו"ר המשותפת. אלה הרגעים שמצופה מאדם לגלות מנהיגות.

> כך מאיים הסכם הרוטציה על קיומה של הרשימה המשותפת

העובדה שהיא עדיין לא בכנסת היא בושה. ניבין אבו רחמון (צילום: ואיל עווד)

אפשר להניח שעודה עובד קשה מאוד מאחורי הקלעים כדי להביא את המשבר הזה לידי סיום, אבל כבר מזמן ברור שזה לא משבר שייפתר מתוך כוונות טובות או דיפלומטיה שקטה מאחורי המסך, השבר הזה כבר מזמן קרע את המסך עצמו. המחיר שהפרשה הזו גבתה עד כה והנזק העצום שהסבה למעמדה של המשותפת הוא מפחיד. אם עודה תומך בקיום ההסכם, הוא היה צריך לשים את כל כובד משקלו כמנהיג המשותפת ולדאוג שהוא יתקיים. הוא היה צריך להתבטא כך ברורות ובפומבי מההתחלה. אם הוא מתנגד לקיום ההסכם, גם את זה הוא צריך לומר מפורשות. אפשר לגלות אמפתיה למצבו, אבל מנהיג צריך לגלות אחריות, לא לצפות לרחמים. העובדה שעטאונה עדיין מחזיק בתואר ח"כ היא בושה. העובדה שניבין אבו רחמון עדיין לא ח"כית היא בושה.

ומילה לגבי האשמת בל"ד בסיפור – אפשר להתנגד למעשה של גטאס מכל וכל, אבל אי-אפשר להשתמש בזה כתירוץ להפר הסכם חתום. אישית אני חושבת שהניסיון להעניש מפלגה שחבר שלה יושב כעת בכלא כיוון שביקש לסייע לאסירים פלסטינים הוא עמדה המביישת את בעליה.

> ח"כית שלישית לרשימה המשותפת? "אני מאמינה בהגינות ההנהגה הערבית"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf