newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

קמפיין השנאה והפחד של הגנרלים בדימוס

250 מפקדים בכירים לשעבר, ביניהם גם "אנשי שלום", יצאו בקמפיין למען בטחון ישראל. האמצעים: פחד מהשפה הערבית והסתה נגד ערבים. הפתרון: בנייה של עוד חומות והפרדה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: טניה רובינשטיין

אתמול בבוקר התעוררנו לתוך קמפיין ציבורי ממומן היטב שכולל שלטי חוצות ענקיים שניתלו ברחבי המדינה וסרטונים במדיה החברתית, בהם מצולמת "האימה": הפגנה של ערבים, דגלי פלסטין, ולכל אלה מתלווה כיתוב בערבית (מפחיד נורא! שרוב הישראלים היהודים לא מסוגלים לקרוא): שפירושו "בקרוב נהיה הרוב". המודעות מפנות למספר טלפון בו ניתן לקבל פרטים נוספים אודות הקמפיין ויוזמיו.

אז התקשרנו. מהעבר השני בקע קולו של אחד מהגנרלים לשעבר החתומים על הקמפיין: "פרסומות פלשתינאיות מרגיזות אתכם? גם אותי. אבל אלו רק פרסומות. עוד כמה ימים הן תעלמנה. מי שלא יעלמו הם מליוני הפלשתינאים שחיים ביהודה ושומרון". ועוד איים הגנרל במענה הטלפוני: "אם לא ניפרד מהם הם יהיו חלק ממדינת ישראל. אם לא ניפרד מהם ישראל תהיה פחות יהודית ופחות בטוחה".

הציבור היהודי בישראל שרואה את התמונות אמור להזדעזע ולפחד למראה דגלי פלסטין ולמראה הכיתוב בערבית שמתנוסס במקומות מרכזיים בערים יהודיות. ועל הפחד הזה בונה קמפיין הגנרלים בדימוס שנשען על הנחות יסוד גזעניות שמובלעות בתוך השיח הציבורי היהודי בישראל: שפלסטינים הם איום דמוגרפי, איום ביטחוני ועוד שלל סוגים של איום. תפיסה זו, של עם שלם כמאיים, כגורם שיש לשלוט בו, לבלום אותו ולכלוא אותו לשם "שמירה על בטחוננו", היא תפיסה גזענית ואנטי דמוקרטית פר אקסלנס.

> גם חודשיים אחרי: אין הוכחות לטענות על "אינתיפאדת אש"


לא רק שהקמפיין נשען על הנחות יסוד גזעניות ואף עושה בהן שימוש, אלא שהוא מחזק ומאשר אותן כלגיטימיות. פרסומים מסוג זה הם חלק ממנגנון שלם שמתחיל בהדרת הקול הפלסטיני מהמרחב הציבורי, ובסופו של דבר משמש כדי להצדיק התרת דמם של פלסטינים ולהצדקת פעולות דכאניות כמו הריסות בתים, גזל של אדמות, סגרים, מחסומים, אלימות משטרתית, הרס של כפרים וכל שאר מעשי האלימות והדיכוי שנעשים כלפי פלסטינים הן בשטחי 67' והן בשטחי 48'.

שלטון הגנרלים

אבל הבעיה היא כמובן לא רק באופן העברת המסר של הגנרלים בדימוס, אלא גם בתוכן הדברים שלהם. יוזמי הקמפיין, 250 בכירים בדימוס של מערכת הביטחון בישראל, מציגים תוכנית מקיפה שמטרתה לבודד את השטחים שכבשה ישראל ב-1967, ולהמשיך את בניית החומה ואת שליטת הצבא והשב"כ בגדה. הפרדה היא הפתרון שמציעים הגנרלים.

הגנרלים חוששים מאמירות הנשמעות לאחרונה אודות סיפוח הגדה. הם מפחדים בעיקר מאובדן צביונה של המדינה היהודית כפי שהיא מתקיימת כיום. לכן, התכנית שהם מציעים מזכירה מהלך של התנתקות חד-צדדית, בדומה להתנתקות מרצועת עזה. כידוע, ההתנתקות ההיא, והמצור שמוטל על הרצועה מאז, הובילו לכך שתושבות ותושבי הרצועה נמצאים בדרך לאסון הומניטרי ומצבם הולך ומידרדר. שלום ובטחון בטח שלא יצאו מזה. לאף אחד.

הגנרלים יוזמי הקמפיין הם כולם גברים, כולם בכירים לשעבר במערכת הביטחון. אפשר למצוא ביניהם גם כאלו שלקחו בעבר חלק ביוזמות שלום ומתיימרים להיות "אנשי שלום", כמו למשל שאול אריאלי, עמי איילון ועמרם מצנע. וכמובן, שהתפיסה שלהם אודות ביטחון אזרחי אינה כוללת בתוכה ביטחון של פלסטינים ובטח לא של פלסטיניות, או של נשים בכלל. כיאה למדינה מיליטריסטית, קבוצה של יוצאי צבא אשר הוכיחו את עצמם כחלק פעיל ממנגנון שימור והעמקת הכיבוש, הם אלו שיש להם את המנדט הבלעדי לדבר על ביטחון (תחילה) ועל שלום (אחר כך). לירות, לכלוא, להרוס ולדכא ואז לבכות ולחתום על הסכמים.

כמובן שבשום מקום בשלל המלל שקראנו באתר שלהם לא נאמרת מילה אודות צדק לעם הפלסטיני החי תחת כיבוש, על נסיון לפתור את בעיית הפליטים, וכמובן גם לא נגד המדיניות המתמשכת של דיכוי, גזל וכיבוש.

ניתן היה לצפות שיקום קול זעקה בתגובה לקמפיין גזעני וחסר אחריות כזה, שעושה דה-הומניזציה לעם שלם. קמפיין מסוכן שעלול להוביל לאלימות. שארגוני זכויות אדם, אנשי ציבור ותקשורת יגנו בכל תוקף את השימוש בטקטיקות ציניות ומסיתות לשם קידום נראות ציבורית לקמפיין פוליטי. אבל לא ראינו סחף של הודעות גינוי ברחבי "מחנה השלום" וסביבותיו, מלבד כמובן אמירות קשות של חברי הרשימה המשותפת.

העובדה שאמירות כה גזעניות מגיעות מחלקים מגוונים של הקשת הפוליטית היהודית בישראל, החל מאמירת ה"נוהרים בהמוניהם לקלפיות" של נתניהו וכלה בקמפיין הנוכחי, ולא נתקלות בהתנגדות נחרצת צריכה לעורר נורה אדומה מהבהבת אצל כולנו. אישי ציבור צריכים להתחיללקחת אחריות על מעשיהם ולתת דין וחשבון על ההשלכות של דבריהם המסיתים.

טניה רובינשטיין היא רכזת שותפה ב"קואליציית נשים לשלום"

> דרושה הגנה בינלאומית לפלסטינים אזרחי ישראל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf