newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מכירת החיסול של הפנסיות של העובדים הפלסטינים

הממשלה מאפשרת לעובדים הפלסטינים למשוך את הפנסיות שלהם בעודם עובדים, ונפטרת מאחריות על תשלומי פנסיה עתידיים. לכך מצטרפות שמועות זדוניות כי הרשות הפלסטינית מתכוונת לקחת את הכספים ועורכי דין שגוזרים קופונים שמנים

מאת:

כותבת ארחת: חנה זהר

בשבועות האחרונים מדווחים לנו עובדים וגורמים בשטחים כי מדור התשלומים ברשות ההגירה והאוכלוסין (מת"ש), המופקד על תשלומי השכר לעובדים הפלסטינים, מאפשר לעובדים המועסקים בישראל למשוך את כספי הפנסיה בעודם עובדים. משיכת הכספים מתבצעת באמצעות עורכי דין הגובים עשרות אחוזים מהכספים שהיו אמורים להבטיח לעובדים חיים בכבוד בעת זיקנה.

ה"הקלות" הניתנות לעובדים במשיכת כספים אלו אינן ניתנות מתוך דאגה לגורלם, אלא כדי להימנע מתשלום הפנסיות בעתיד. העובדים הישראלים מורשים למשוך רק את מרכיב הפיצויים בקרנות המופקדות על שמם, והם חייבים להשאיר את התגמולים בקרן כך שהפנסיה או חלק ממנה, נשמרת להם לכשיזדקקו בעתיד. בניגוד לעובדים הישראלים, העובדים הפלסטינים אינם יכולים למשוך רק את כספי הפיצויים והם נאלצים לשבור את קרן הפנסיה כולה.

> לקטוף בשכר רעב: הניצול הקשה של הפועלים במושבים ובקיבוצים

עובדים פלסטינים במחסום ניעלין (צילום: אקטיבסטילס)

עובדים פלסטינים במחסום ניעלין (צילום: אקטיבסטילס)

מדור התשלומים ברשות ההגירה והאוכלוסין הוקם בשנת 1970, כדי לפקח על תשלומי המעסיקים לעובדים הפלסטינים ולהבטיח בין השאר את תשלומי הפנסיה לאחר הפרישה מעבודה, בדומה לעובדים הישראלים המועסקים באותם ענפים. מדור התשלומים ביטל, בתחכום מרושע הנשען על הכיבוש והגזענות, חלק ניכר מהזכויות המוקנות לעובדים מתוך הפנסיה המקיפה.

כך למשל בוטל, ללא הסבר ובוודאי ללא הגיון סביר, הכיסוי הביטוחי למקרים של אבדן כושר עבודה בשל מחלה או תאונה, שלא בעבודה, לפני ההגעה לגיל הפרישה. למרבה האירוניה, בענפים בהם מועסקים מרבית העובדים הפלסטינים (כמו בניין, מפעלים באזורי תעשייה של התנחלויות בשטחים וחקלאות), סבירות התרחשותם של מקרים העונים לקריטריונים ביטוחיים אלו גבוהה במיוחד.

השבוע התקיים דיון בעתירה שהוגשה על ידי ארגון "קו לעובד" לבג"ץ בנוגע לעיוותים בתשלומי הפנסיה שיצר מדור התשלומים במשך השנים. נציגי הממשלה ביקשו ארכה עד להשלמת נוהלים חדשים, עליהם הם מספרים לנו כבר כמה שנים. בית המשפט ציין כי מדובר בעתירה חשובה וכי בכוונתו לעקוב, אך נענה לבקשת הארכה וחייב את נציגי המדינה להשלים את עבודתם עד נובמבר.

זו כנראה הסיבה למכירת החיסול עליה הכריז מדור התשלומים לפנסיות של העובדים הפלסטינים. שמועות זדוניות, שלא ידוע מה מקורן, מספרות כי הרשות מתכוונת לקחת את הכספים בליווי הקלות מיוחדות של מדור התשלומים על משיכת הכספים כאמור. כך או כך משיכת הכספים תביא להפסד עצום לעובדים ותפטור את הממשלה מתשלום הפנסיה לעובדים בעתיד.

חנה זהר, קו לעובד.

> אוניברסיטת ת"א: בפנים סעד חבר הנאמנים, בחוץ הפגינו המנקות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

אדם נשאר אדם גם בין כותלי הכלא. כלא מעשיהו (צילום אילוסטרציה: משה שי / פלאש 90)

שב"ס קיבל הכשר מבית המשפט לפגוע בבריאות אסירים

בפסיקה תקדימית דחה נשיא בימ"ש המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, עתירה של אסירה שביקשה לקבל טיפול רפואי המצוי בסל הבריאות וזמין לכל אדם מחוץ לכלא. בכך הפקיר את בריאותם של האסירים לשיקולי השב"ס, המחזיק במערך בריאות איטי, לקוי וברמה נמוכה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf