newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה לחילונים ולמאבק החרדי נגד הגיוס?

המאבק של העדה החרדית נגד הגיוס לא מתבסס על דיל פוליטי, אלא על קהילה שנאבקת על זכותה לחיות בשלום ללא כפייה וללא נטילת חלק במלחמות לא לה. חוסר הפופולריות שלו בעיני התקשורת והציבור, כמו גם ההתעלמות של שוחרי זכויות האדם, מקלים על המדינה להפעיל מולו אלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אמנון ברונפלד שטיין

"יום זעם" של החרדים: 120 עצורים במהומות ברחבי הארץ נגד הגיוס", "עשרות חרדים הפגינו נגד גיוס נשים", "התרגיל שליברמן מכין לחרדים: חוק גיוס חדש" – מקבץ כותרות בתקשורת החילונית עם מכנה משותף אחד ברור: הם מול אנחנו. לובשי השחורים מול התפקוד התקין של המדינה היהודית המודרנית.

נדמה שמאז הוגשה העתירה הראשונה לגיוס בני ישיבות אי אז ב-1970, שאלת הגיוס נותרה סטאטית, קו השבר בין הציבור החילוני לציבור החרדי. הטיעונים, הצדדים, ושיתופי הפעולה נדמים כמוכרים וברורים לכל. טומי או יאיר לפיד מול אריה דרעי, שוויון בנטל מול תורתו אומנתו, ליברליזם מול דת, קידמה ונאורות מול פרימיטיביות.

אז זהו, שלא. בשלוש השנים האחרונות, כל מה שידעתם הפך ללא רלוונטי. כי את המאבק הנוכחי נגד הגיוס לא מובילים הפוליטיקאים החרדים מהכנסת, אלא הפעילים מהשטח והקהילות מהשוליים. והגיע הזמן שתכירו אותם פנים אל פנים. בלי תיווך התקשורת, בלי מסכות ובלי פילטרים. כי בעוד חצי שנה, בספטמבר , אם לא יימצא פתרון שימנע החלת חוק גיוס חובה על כל בחור חרדי, את הפצעים שיפערו יהיה הרבה יותר קשה להגליד.

בגידת הפוליטיקאים

בשביל להבין באמת את המאבק הנוכחי, צריך לחזור לממשלה הקודמת. עם יאיר לפיד בפנים, וכל המפלגות החרדיות בחוץ, עם ועדת פרי שיזמה גיוס סיטונאי של חרדים. אז, כל הקהילות החרדיות, מאשכנז ומספרד, מהפוליטיקאים בוועדת הכספים לאנטי ציונים שמסרבים לקבל כסף מהמדינה עמדו ביחד ויצאו להפגנות המוניות. אלא שכגודל ההבטחה, גודל האכזבה. כי ב-2014, כשהמפלגות החרדיות חזרו לקואליציה של ביבי, הבטחות המלחמה נשכחו. ובפעם הראשונה, מה שנלחש בחדרי חרדים במשך שנים הפך לעובדה מוצהרת: הפוליטיקאים החרדים ניהלו את תהליך הגיוס. הם ניסחו, חתמו והצביעו על תיקון החוק שקובע מכסות גיוס לחרדים, ושבשמו נשלחים כעת 'עריקים' וסרבני מצפון חרדים לכלא הצבאי. ומה נותר מהמולת תופי המלחמה שהבטיחו חודשים ספורים טרם כניסתם לקואליציה? דממה רועמת.

וכשהמיינסטרים מאכזב, "השוליים" תופסים את מקומו. במקום מאבק שמובל על ידי הפוליטיקאים והעסקנים, המאבק מובל כנגד הפוליטיקאים והדילים שהפקירו את הציבור החרדי. אנשי העדה החרדית, צבר חסידויות אנטי ציוניות אדוקות (תולדות אהרון, סאטמר, אנשי היישוב הישן…) המונות מעל 120 אלף איש הפכו למובילי המאבק ברחוב החרדי, בבתי המשפט, ובסיוע פרטני לכל עריק או סרבן מצפון חרדי. ביחד עם אנשי 'הפלג הירושלמי' הוחלטה מדיניות אי התייצבות בלשכות הגיוס וסירוב לשתף פעולה עם רשויות הצבא  ההפגנות הפכו לזועמות יותר, האלימות המשטרתית הפכה לקשה יותר, ומידי חודש נכלאים כ-30 בחורים חרדים בתנאי מעצר קשים ואכזריים.

> עם ללא ערכים נאבק בהנהגה מושחתת ללא מוסר

הפגנה נגד מאסרם של עריקים חרדים. ירושלים, 23 במרץ 2017 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אלימות משטרתית בהפגנה נגד מאסרם של עריקים חרדים. ירושלים, 23 במרץ 2017 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

החשש מהגיוס מכונן בליבה של כל משפחה חרדית, שרואה כיצד הצבא מבטל בסיטונאות מעמד בני ישיבה, כיצד נשים דתיות נשלחות למעצר בשל סירוב ללבוש מדים, וכיצד תלמידי ישיבה נעקרים ממשפחותיהם ונכלאים בבידוד בשל דבקותם בחופש האמונה. במשך שנים מכרו לציבור החרדי שרק דרך התערבבות במוסדות השלטון ובפרלמנט הם יוכלו לשמור על זכותם להימנע מגיוס וממכבש כור ההיתוך. אלא שהיום ברור שדווקא הפוליטיקאים הובילו את החרדים למפתן דלתו של הגיוס, ואילו עמדה אנטי ציונית ומצפונית בלתי מתפשרת היא שתרחיק אותם ממנו. ואפילו לאלופים בצה"ל ברור – אף חרדי לא ייקח חלק בגוף שכל מטרתו לשנות את אורחות חייו מבחינה רוחנית, תרבותית ומצפונית.

דור שלם הפך לבלתי חוקי

המאבק של העדה החרדית נגד הגיוס שונה באופן מהותי מהמאבק המוכר לנו מדיוני הכנסת. הוא לא מתבסס על דיל פוליטי בוועדת הכספים, אלא על זכויות אדם ופציפיזם יהודי. על חופש האמונה, הדת והמצפון של בחורים חרדים שנרמסים בידי רשויות הצבא; על האיסור העמוק לקחת נשק מאז החרבת בית המקדש; על זכויותיהם כמיעוט וכקהילה ילידית שקיימת בטרם הוקמה ישראל; ועל סולידריות קהילתית כנגד אלימות משטרתית רחבת היקף, התעמרות שלטונית תוך עקיפת כל כללי מנהל תקין, והתעלמות כואבת של בג"ץ ושוחרי זכויות האדם בישראל.

זהו מאבק שתוקף את מוקדי הכוח בצורה ישירה. בין אם בהפגנות יחידים מול בתי אנשי מדור אכ"א בצבא ("באים לגייסים"), בהקמת אוהלי מחאה מול הכנסת ולשכות הגיוס, או בעצרות ענק עם אש בעיניים מול זרנוקי המים של המשטרה. דור שלם של בחורים חרדים הפך לעריק ובלתי חוקי, וכל מפגש אקראי עם שוטר מלווה בחשש ממעצר אלים וממאסר מתמשך. קהילה שלמה שנאבקת על זכותה להמשיך להתקיים, לחיות בשלום עם שאר הקהילות החיות על הארץ הזו, ללא כפייה וללא נטילת חלק במלחמות לא לה. אלא שהמאבק, וקולות הזעקה החרדים שבוקעים ממנו, לא זוכים להד בתקשורת ובציבוריות הישראלית ולכן, קל יותר למדינה להפעיל אמצעים אלימים מולו.

בחודשים האחרונים מסייעים פעילים חילונים מתחומים שונים למאבק החרדי, מתוך מטרה ברורה לשנות תמונת מצב זאת. על אף שאורחות חיינו שונים בתכלית, אנחנו עומדים בסולידריות עם קהילה איתה מנהל הממסד הישראלי מלחמת שמד רוחנית. עם רבבות בחורים שנמצאים בחשש מתמיד ממעצר אלים וממאסר מתמשך. עם יהדות חרדית שלא מוכנה להיות החלילן מהמלין של הקואליציה.

כשהממשלה הישראלית מחריפה את צעדי הדיכוי, כשהאלימות המשטרתית גוברת, כשבתי המשפט מסרבים להכיר בזכויות האדם של החרדי, נותרת החברה האזרחית כחומת ההגנה האחרונה. ביחד, בסולידריות, ובמאבק משותף, נראה לשלטונות שקהילות שונות, שאנשים שונים, יכולים לחיות בארץ הזאת ביחד ללא דיכוי וללא כפייה הדדית.

אמנון ברונפלד שטיין הוא רכז המטה החילוני המסייע למאבק החרדי נגד הגיוס.
ביום רביעי, ה-7.3, בשעה 19:30 יתקיים ברחוב הכורש 14 בירושלים מפגש סולידריות חילוני – חרדי. במפגש נכיר את הכוחות הבולטים במאבק נגד הגיוס, נשמע את מצוקתם ואת הצלחותיהם במאבק, ונבין כיצד אנחנו נוכל לסייע להם. הכניסה בחינם ומותנית בהרשמה מראש

> מי מרוויח משמירתה של עזה על סף משבר הומניטרי?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ה"למידה מרחוק" היא ניסוי שקורבנותיו הם ילדי השכבות החלשות

במשרד החינוך מעוניינים כבר שנים לעבור בצורה גורפת ללימוד אינטרנטי רחב. אלא שכפי שמתבהר כיום, שיטה זו מגדילה עוד יותר את הפערים בין ילדי האליטות המורגלים בטכנולוגיה לבין הילדים המוחלשים שנשארים הרחק מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf