מה ישראלים יודעים על הנכבה?

הנכבה היא חגיגה דתית ערבית או אולי אבן גדולה - אלו היו חלק מהתשובות שקיבלו יוצרי סרטון ששאלו תל-אביבים מהי הנכבה. כיצד יכול מושג להכיל כל כך הרבה כאב לקבוצה אחת ובו זמנית להיות חסר משמעות עבור קבוצה אחרת, שבחלקה אחראית ליצירת הסבל?

מאת:

 כותבת אורחת: יארא דואני

צוות "דה-קולונייזר" יצא לבדוק מה ישראלים וישראליות יודעים על הנכבה, ומה העמדות בציבור לגבי זכות השיבה, ותיעד זאת בסרטון הווידאו "אז רגע, הנכבה זה…?". היה מאוד מעניין לשמוע את התשובות של הישראלים. מעניין ויחד עם זאת מטריד.

החלק המעניין הוא עצם הרעיון להסתובב ברחבי תל אביב ולראיין אקראית אנשים בנושא הנכבה וזכות השיבה. זהו גם צעד אמיץ מכיוון שקשה לדעת כיצד יגיבו ישראלים להעלאת הנושא. אני תוהה מה היו התשובות של מרואיינים שחיים בערים אחרות או בהתנחלויות.

החלק המטריד היה התשובות של א/נשים שלא היה להם מושג מהי הנכבה. כיצד יכול מושג, אירוע, להכיל סבל וכאב כה רבים לקבוצת אנשים אחת ובו זמנית להיות חסר משמעות עבור קבוצה אחרת, שבחלקה אחראית ליצירת אותו אירוע היסטורי? חשבתי כיצד היה יהודי מגיב למישהו שלא היה יודע דבר על השואה. איך היה מגיב אם מישהו היה עונה שהשואה היא חג יהודי או הילולה דתית, כפי שאמר אחד הישראלים בווידאו.

> יהודים מדרום אפריקה בטקס התנצלות על חלקם במחיקת כפר ערבי

רוב הישראלים חיים בבורות מוחלטת לגבי הנכבה והשיבה. האם עלי להאשים את מערכת החינוך הישראלית? האם אחראים לכך מי שאינם יודעים ולא טורחים לברר את האמת? מה מלמדים במערכת החינוך על לידתה של מדינת ישראל? האם מספרים לתלמידים שהאדמה היתה ריקה כשאבותיהם הגיעו לארץ, ולכן הם לא נאלצו לגרש אף אחד?

התשובות בסרטון נחלקו לשלושה סוגים. הראשון הוא חוסר ידיעה על הנכבה תוך מתן תשובות מטופשות. למשל שהנכבה היא חגיגה דתית ערבית, או יום של הערבים, או אבן גדולה. תשובות כאלה מעידות שהמשיבים לא שאלו את עצמם מעולם כיצד קמה מדינת ישראל. כשאותם אנשים נשאלו לגבי תמיכתם בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים, חלקם השיבו בחיוב.

הסוג השני הוא של אנשים שידעו במה מדובר אבל דומה שאינם מקבלים את מה שהם אומרים, שכדי להקים את ישראל עקרו וגרשו אנשים. היתכן שהם סבורים שזו הדרך שבה הדברים היו צריכים להתרחש? חלקם תומכים בזכות השיבה כל עוד אינה כרוכה בעקירת ישראלים. חלק אחר מתנגד לחלוטין לשיבת הפליטים הפלסטינים.

הסוג השלישי הם אלה שיודעים בדיוק מהי המילה ומה התרחש בנכבה. הם מודים במה שקרה, הם יודעים את משמעות המילה, ורובם תומכים בזכות השיבה בתנאי שלא תכלול עקירת יהודים.

כל אלה גרמו לי להבין איזו כברת דרך על הישראלים עוד לעבור בדרך ליקיצה מהחלום שלהם, שישראל היא מדינה דמוקרטית, אבל ליהודים בלבד. ישראל הצליחה ליצור בועה נוחה לאזרחיה היהודים, כשכל מה שהיא עושה נראה הכרחי ולטובתם. אני חוששת שאם ניתן היה לחזור לאחור בזמן הם לא היו משנים כלום במהלך ההתרחשויות שקרו.

ולמרות זאת, אני עדיין מקווה שאם היהודים היו יודעים בדיוק מה התרחש ב-1948 אולי היו חושבים ונוהגים אחרת היום. אחרי הכל הישראלים החיים בתל אביב אינם מייצגים את החברה הישראלית. אם אנחנו רוצים לדעת את התשובות האמיתיות בנושא אנחנו צריכים לשאול את אלה שחיים בהתנחלויות, בחברון, בפריפריה.

> ועדת האמת חשפה את הנכבה שנמשכת בנגב עד היום

יארא דואני בת 23 חיה בירושלים. היא למדה ניהול ספורט בברצלונה ועובדת ב-YMCA כרכזת נוער. אם תעזוב לזמן ארוך את הארץ, ישראל תשלול ממנה את הזכות לחיות בעיר. דה-קולונייזר היא מעבדת מחקר ואמנות המשמשת לניסוי ויצירת כלים שיאפשרו חיים משותפים לכל תושבי הארץ ופליטיה. היא הוקמה על ידי איתן ברונשטיין אפריסיו, מייסד זוכרות, וד״ר אלאונור מרזה, אנתרופולוגית שחוקרת את החברה הישראלית.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf