newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למרות האיומים, אבו מאזן בעד מגעים עם "כוחות דמוקרטיים יהודיים"

הנשיא הפלסטיני דחה את התפטרותו של ראש הוועדה לקשר עם החברה הישראלית מוחמד אלמדני, ואמר כי פעילות הוועדה היא "פעילות לאומית בכל קנה מידה". זאת, על רקע הביקורת החריפה ואף האלימה על מפגשים עם ישראלים, בטענה כי הם מקדמים "נורמליזציה של הכיבוש"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) דחה את התפטרותו של מוחמד אלמדני, ראש הוועדה לקשר עם החברה הישראלית. אלמדני הגיש את התפטרותו בתחילת השבוע בעקבות ביקורת חריפה שנמתחה על פעילות הוועדה שהוא עומד בראשה, כולל איומים לפגוע במי שנפגשים עם ישראלים.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

"חשוב להגיע לצד השני ולנסות לשכנעו בביתו". הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא דיווחה שעבאס אירח אתמול במשרדו את אלמדני ואמר לו שהפעילות שהוא והוועדה שלו עושים היא "פעילות לאומית בכל קנה מידה".

עבאס אמר כי ההחלטה להיפגש עם "כוחות דמוקרטיים יהודיים" התקבלה במועצה הלאומית הפלסטינית כבר ב-1977, ומאז היא התקבלה שוב ושוב. "המפגשים האלה (עם החברה הישראלית – מ.ר.) מתנהלים על פי הוראות, אתם לא פועלים באופן עצמאי", צוטט עבאס בסוכנות ופא.

הוועדה לקשר עם החברה הישראלית פועלת כבר כשבע שנים וקיימה מאות מפגשים עם ישראלים ברמאללה ובתוך ישראל. לאחרונה, בעקר מאז פירסום "עסקת המאה" של טראמפ, התגברה הביקורת על פעילותה והיא תוארה כ"נורמליזציה עם הכיבוש".

לפני עשרה ימים השתתפו נציגי הוועדה לקשר עם החברה הישראלית, יחד עם אלמדני עצמו, במפגש בתל אביב עם "פרלמנט השלום" הישראלי. על המפגש נמתחה ביקורת ואף התקיימה הפגנה קטנה ברמאללה נגדו. כמה ימים מאוחר יותר אירחה הוועדה מפגש עם עיתונאים ישראלים ברמאללה.

בסרטון וידאו שהופץ אחרי המפגש נראה עיתונאי ישראלי חרדי אומר למחמוד אלהבאש, שר הדתות הפלסטיני, ששיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל מועיל לרשות הפלסטינית. הבאש ענה לו שהוא מועיל גם לרשות וגם לישראל.

פעיל בכיר בפתח אמר כי התשובה הזאת עוררה זעם משום שבאותו זמן ממש הודיע הנשיא עבאס על הכוונה לבטל את התיאום הביטחוני. על התיאום הביטחוני נמתחת ביקורת קשה ברחוב הפלסטיני, והוועד המרכזי של אש"ף כבר החליט לבטלו כמה פעמים, אולם ההחלטה לא בוצעה.

כמה ימים לאחר המפגש נזרק בקבוק תבערה על המסעדה ברמאללה שבה הוא התקיים. בהמשך פורסם כרוז מטעם גדודי חללי אלאקצא, הנחשבים לזרוע הצבאית של הפתח, המאיים לפגוע בכל מי שייפגע עם ישראלים, לא משנה באיזה תירוץ.

אלמדני בעת המפגש במסעדה ברמאללה שחולל את הסערה (צילום: ודיע עוואודה)

אלמדני בעת המפגש במסעדה ברמאללה שחולל את הסערה (צילום: ודיע עוואודה)

פעיל בפתח הסביר ל"שיחה מקומית" כי מדובר בהודעה מקומית שיצאה מג'נין, והיא גם משקפת מתח בין חללי אלקצא לבין כוחות הביטחון של הרשות, אבל "אי אפשר לזלזל בה".

בפגישה ברמאללה התייחס עבאס לאיומים נגד אלמדני ופעולתו. לפי סוכנות ופא, עבאס ציין כי אלמדני עומד בפני "קשיים" משום ש"לא כולם מבינים את משמעות הפעילות שלו. הם רואים את הקליפות, אך לא רואים את המהות. צריך להוריד בפניכם את הכובע כשאתם מקיימים פעילות קשה זו בזמן קשה ונושאים בסבל. אנו אתכם ונגן עליכם בכל האמצעים החוקיים האפשריים, כבר התחלנו מהיום".

עבאס גם הביע תמיכה בעצם הרעיון של פגישה עם ישראלים. הפעילות הזאת, אמר עבאס, "משלימה את הפעילות הלאומית", כי חשוב "להגיע לצד השני ולנסות לשכנעו בביתו שאתה איש שלום ושואף לשלום. לא מדברים עם זה שאתך, כי אם עם זה שלא עומד אתך כדי שיעמוד אתך".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

העובדים יוצאים למאבק: רשת ביטחון מלאה לכולם, עכשיו

על רקע המשבר הכלכלי החמור המאיים על כלל העובדים במשק ולאור המענה המגומגם שמציע האוצר, במיוחד לעובדים העצמאיים - ארגוני העובדים, פעילים חברתיים וחברי אופוזיציה דורשים מהממשלה להתחייב למענה הולם, בהתאם לצעדים שנקטו ממשלות ברחבי העולם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf