להעיף את הרצוג? שאל אותי כיצד!

מפלגת העבודה קובעת את הכיוון של מחנה השמאל כולו. מה שהמתנחלים הבינו לגבי הליכוד, גם בשמאל צריך להבין לגביה. לא צריך רק לקטר, צריך להתפקד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אורי בן דב

היו הרבה קריאות בזמן האחרון לשלוח את יצחק הרצוג הביתה. זה די מובן: האיש הביך את מפלגת העבודה, את המחנה הציוני וגם האופוזיציה כולה באופן חסר תקדים. המו"מ שלו עם בנימין נתניהו לא היה רק צעד אידיאולוגי מחפיר, ביטוי לחוסר מנהיגות מוחלט וגם – כמה מצער לפוליטיקאי מנוסה – תמים להחריד. הוא היה גם סטירה של ממש בפרצופם של מאות אלפי מצביעים שהאמינו להרצוג כשאמר שזה או ביבי או הוא. הם, ורבים אחרים בשמאל, הגיבו: הרצוג הביתה!

מה שעניין אותי בכל אותן קריאות לשלוח את בוז'י הביתה זה ההבדל המשמעותי בין רבים מהאנשים שהתבטאו כך, לביני. וההבדל בזה מתבטא ביכולת אחת שלי יש ולרבים מהם אין: אני יכול להעיף את הרצוג.

אני יכול להעיף את הרצוג כי אני אחד מקבוצה לא מאוד גדולה שבבוא הרגע תהיה זו שתחליט אם בוז'י הולך או נשאר. אני יכול להעיף את הרצוג כי אני חבר במפלגת העבודה. ואם אתם, כמוני, חושבים שבראש המפלגה הגדולה משמאל ללפיד צריך לעמוד מישהו אחר – גם אתם צריכים להיות.

> אחרי 25 שנים בצלם מפסיק לשתף פעולה עם חקירות הצבא

יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג באירוע בחירות (צילום: אקטיבסטילס)

המפגה הזאת לא הולכת לשום מקום. יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג (צילום: אקטיבסטילס)

נכון, מדובר במפלגה שהמילה "בעיייתית" קטנה עליה. יש לעבודה היסטוריה מלאת משגים, כשלים, חלקים במנגנונים שלה מלאי ריקבון ועסקנות ויש בה זרמים רעיוניים שלא פעם הם סותרים את מה שאני, כאיש שמאל וסוציאל דמוקרט, מאמין בו.

אז אם אתם אנשים פוליטיים שמגדירים את עצמם שמאל כלכלי ומדיני, ומוכנים לפעול כדי לקדם את העמדות האלה אתם צריכים להתפקד למפלגת העבודה. אתם לא צריכים להצביע לה בבחירות, אתם לא חייבים להתערבב בכל הפוליטיקה הפנימית, אבל אתם צריכים להתפקד. זו הדרך לשלוח את הרצוג הביתה, והיא יעילה הרבה יותר מפוסטים בפייסבוק.

וזה לא רק היו"ר: מפלגת העבודה בשמאל, ממש כמו הליכוד בימין, היא המפלגה הגדולה שקובעת כיוון למחנה כולו. כחבר מפלגת העבודה אני לא קובע רק את זהות היו"ר, אני יכול להשפיע השפעה אמיתית על הכיוון הזה, ומכיוון שיש בה בחירות ישירות לקביעת חברי הכנסת, וגוף הבוחרים שלה חופשי למדי, ההשפעה הזו גדולה מאוד. הימין הקיצוני הבין את זה, ולכן נוצרה "מנהיגות יהודית" שסחבה את הליכוד למחוזות הרצויים להם. הגיע הזמן שניקח את העבודה למחוזות הרצויים לנו.

כן, גם אני שומע הרבה על החלום שהמפלגה הזו תעלם ובמקומה יצמח וילבלב שמאל חדש ונהדר. הלוואי. באמת. הייתי שמח לראות. אבל זה פשוט לא קורה. אני עוד זוכר את החברה פנינה מכריזה בחדר האוכל בקיבוץ שמדובר במפלגה אבודה. זה היה ב-1988. אז כבר כמעט שלושה עשורים שאני שומע הספדים – והעבודה מסרבת להיעלם. בבחירות האחרונות הצביעו למחנה הציוני מספר עצום של 786,313 אזרחים. גם היום, כשהיא בשפל מוחלט, יש לה עדיין בסיס גדול של מצביעים (בסיס קבוע של 13 מנדטים).

העבודה, על גלגוליה השונים, לא מתכוונת להעלם, ומכיוון שזה המצב עדיף להשפיע על המפלגה הזו כמה שאפשר. כמה מאות מתפקדים שעובדים באותו כיוון יכולים לעצב מחדש את המפלגה הזו: לשלוח את הרצוג הביתה, להכניס פנימה כנה שיותר אנשים שמאמינים בשלום ובצדק חברתי וחלוקתי, להציב אלטרנטיבה ברורה לימין המדיני והכלכלי, להלחם על פוליטיקה נקיה ככל האפשר. ככל שיותר אנשים מהשמאל יצטרפו למהלך הזה – מפלגת העבודה תוכל להיות המפלגה שאנחנו צריכים שתהיה, גם למי שלא בהכרח מצביע לה.

תתפקדו למפלגת העבודה, חפשו את השותפים שלכם בתוך המפלגה הזו, מצאו את הדרך לעבוד יחד. תתפלאו לגלות כמה כוח יהיה לכם בידיים. יהיה לכם עוד כלי פוליטי, חשוב ויעיל, להשפיע על המציאות. אל תוותרו עליו.

אורי בן דב הוא עורך סרטים ומורה ליוגה

> רשיון להרוג: קצין ירה למוות בשני נערים, זייף מסמכים, שיקר, לא נשפט – וקודם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חברי "יהודים נגד בוריס", קמפיין גראסרוטס שפועל להדחת ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון, בנובמבר 2019 (צילום: Jews Against Boris)

בין כאב לתקווה: הבחירה הקשה של יהודי בריטניה

בריטניה נמצאת כיום בתקופה המפולגת ביותר שלה מזה זמן רב. היהודים הפרוגרסיבים במדינה עומדים בפני בחירה בין מפלגת לייבור סוציאליסטית שמואשמת באנטישמיות לבין מפלגה שמרנית שמחזקת את הימין הקיצוני, ומתמודדים גם עם שסעים שנפערו בקהילה עצמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf