newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא מחדל נקודתי: נורמות של הטרדה, אלימות והשתקה במשטרה

לא מדובר רק בבכירים לגביהם מתנהלת חקירה אלא באפלה מוסרית של המשטרה. העובדה שהטרדה, אלימות מינית ואחר כך השתקה, איומים ובריונות מתרחשים בגוף שאמון על בטחוננו צריכה להדיר שינה מעינינו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מיכל רוזין

שני אנשים הולכים יד ביד בחושך וכל מטה המשטרה מתמוטט. כך מתאר לשיטתו עורך הדין של הניצב בדימוס אורי בר-לב את שאירע בפרשת התקיפה המינית שביצע לכאורה בר-לב בד"ר אורלי אינס.

מניפולציה, שקרים, פתיינות והאשמת הנפגעת בחוסר אחריות. כך מנסים אנשי בר-לב ויחד איתם שותפי סוד אחרים, לתאר ולהקטין אירוע חמור ואלים שמהווה את קו פרשת המים שהציפה וחשפה לעיני כל את המחדל החמור שמתרחש במשטרת ישראל. אורלי אינס היא א' מהמשרד לביטחון פנים. היא פורצת הדרך והיא זו המשלמת בגופה, בנפשה ובחייה האישיים והמקצועיים את המחיר עבור כולנו.

ואולי לא מדובר במחדל חמור. אולי, למעשה, מדובר בתפיסת עולם מושרשת בעלת תשתית ראייתית עמוקה. שבעה ניצבים החשודים בהטרדה ותקיפה מינית אינם אוסף אירועים מקרי. זוהי תופעה שביטוייה מתחילים במדרג הגבוה ביותר של הפיקוד ומזדחלים עד לתחתית ואחרון הפקודים. מפקד תחנה שמוצא כי הערות אלימות ופוגעניות כלפי שוטרות הן התנהגות ההולמת קצין, משקף עבורנו תבנית התנהגות מקובלת ויותר מזה – נורמה של התעלמות ושתיקה.

> היום זה ברק כהן, מחר זה אנחנו

המפכ"ל, יוחנן דנינו (צילום: משטרת ישראל CC BY-SA 3.0)

המפכ"ל, יוחנן דנינו.  (צילום: משטרת ישראל CC BY-SA 3.0)

הטרדה ואלימות מינית היא תופעה הקיימת בכל מערכת ובכל ארגון. היא חלק מתרבות ציבורית שאנו פועלות כבר שנים לקעקע ולחסל. העובדה שהיא מתרחשת בצורה גלויה ואלימה כל כך בשורות הגוף האמון על שלומנו, המשטרה, צריכה להדיר שינה מעינינו. התופעות הנלוות של השתקה, איומים ובריונות צריכות להדאיג אותנו לפחות באותה מידה.

אני מלווה נפגעות אלימות מינית כבר שנים רבות. כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע פעלתי לחקירה והסדרת חקיקה של הטיפול במערכות המדינה הנמנעות ומתעלמות מחובתן החוקתית והמשפטית. משטרת ישראל אינה יוצאת דופן – ואולי למעשה כן, שכן הציפייה שלנו היא כי המערכת האמונה על ההגנה על חיינו ושלומנו תהיה ראש וראשון לאכיפת דרישות החוק בתחומה. במקום זאת, אנו צופות בדאגה בניסיון למזער את חומרת האירועים, בהטלת רפש בנשים האמיצות המתלוננות ובחשש המוצדק כי הן יהיו אלה שתשלמנה את המחיר. גם כיום, מגיעות אלי פניות רבות מנשים המשתפות אותי בקושי הגדול שהן חוות ומבינות, לצערנו, כי לעיתים קרובות, דווקא המערכת שאמורה להגן עליהן, תפגע בהן שוב.

ראש הממשלה שלנו, באקט פופוליסטי מוכר החוזר על עצמו כמו שיעול טורדני, הציע שאולי הגיע הזמן למנות מפכ"לית. שוב, פתרון אינסטנט לבעיה עמוקה ושורשית.

אין לי ספק כי מינוי נשים מוכשרות לתפקידים בכירים הוא מהלך חיוני ברחבי המגזר הציבורי. במקרה של משטרת ישראל, התהליך צריך להיות עמוק, יסודי ותואם כל קלישאה אפשרית. מבדק בית, דרך ניקוי אורוות ועד טלטלה גדולה במטה הפיקוד הבכיר. כן, עם זה אני בהחלט מסכימה. מטה הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל טולטל – וטוב שכך. כי לא שני אנשים הלכו יחד יד ביד בחושך. כל מערך ההגנה על ביטחוננו התנהל במחשכים, באפלה מוסרית והגיעה העת שמישהי תדליק את האור.

 מיכל רוזין היא חברת כנסת מטעם סיעת מרצ.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

מהומות ביפו בצל הקורונה: "אם היה שוטר אחד חכם זה היה נמנע"

ניסיון לעכב נער בן 16 במחסום משטרתי הסלים למעצר אלים של ארבעה צעירים ופציעת אישה – והוביל להתפרצות של מחאה. מאות שוטרים הגיעו ליפו, השליכו רימוני הלם ורדפו אחרי צעירים בסמטאות. ח"כ סאמי אבו שחאדה: "השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf