newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך הפך כחלון לשק החבטות של רודפי המושחתים בממשלה

אף אחד לא דורש דין וחשבון על חוקי השחיתות מחברי הליכוד, מהבית היהודי, מליברמן או מיהדות התורה. אפילו מדרעי לא. רק כחלון חוטף אש צולבת, וזאת למרות שאפילו חשד לא דבק במפלגתו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: אור סרי

הממשלה הזו מושחתת מיסודה, אך מי שסופג את האש על כך הוא בעיקר כחלון, ראש המפלגה היחידה שלא דבקה בה שחיתות. אנשים שלא בחרו בו, יוצאים נגדו על כך הכשרת שרצי הממשלה, במקום לצאת נגד השרצים עצמם.

סביר להניח שכחלון מתוסכל. הוא היחיד בממשלה שבסדר – ובכל זאת, הטענות מופנות דווקא אליו ואל מפלגתו. מפלגת כולנו מזכירה את הילדים שהגיעו לכיתה בזמן, וסופגים את הכעס של המורה על אלו שאיחרו ועוד לא הגיעו – שאר המפלגות בקואליציה. התדמית הנקייה של חבריה בולטת אל מול השחיתות השורשית בשאר מפלגות הקואליציה (אצל רובן מהראש). באופן פרדוקסלי, בגלל התדמית הנקייה, "כולנו" מותקפת. בממשלה שבה יש יותר מושחתים מאשר נקיי כפיים, דווקא האחרונים הם המושא לביקורת הציבורית.

> בשביל מה מפלס אבי גבאי את דרכו לראשות הממשלה?

משה כחלון (יונתן סינדל / פלאש90)

משה כחלון (יונתן סינדל / פלאש90)

אפשר להבין את הציפיות הנמוכות בציבור כלפי שאר המפלגות. הליכוד של נתניהו היא מפלגה שמקדשת את המנהיג ולכן גם מאפשרת את שחיתותו ומגינה עליו מפני מוסדות המדינה. למפלגת ישראל ביתנו יש פרשת שחיתות על שמה ומוניטין מפוקפק שמתחיל בראש, אז קשה לצפות ממנה לשאת את דגל ניקיון הכפיים.

המושחתים עצמם

לרוב הציבור בישראל אין שום ציפיות מיהדות התורה, כי הם באו לשרת מגזר ולא להילחם על הדמוקרטיה. דרעי, בניגוד לעמיתיו ראשי מפלגות הקואליציה, כבר ישב בכלא ושילם את חובו לחברה. נגדו ונגד בני משפחתו נקשרו שוב חשדות בפלילים, והוא נחקר בימים אלו.

גם מבנט לציבור אין ציפיות. גם בגלל שהוא מייצג מפלגה מגזרית, אבל יותר מכך, בגלל שמפלגתו חרטה על דגלה את המלחמה בדמוקרטיה, מה שהופך אותה למכשירת שחיתויות. כך, בפרשת הצוללות בנט התייצב לצדו של נתניהו באופן מיידי. למרות שהוא רגיל לנגח את ביבי מימין בכל הנוגע לביטחון, הוא התעלם מהפגיעה הביטחונית שעולה מפרשת הצוללות. אבל לא רק הפגיעה השיטתית בדמוקרטיה הופכת את הבית היהודי למכשירת שחיתויות. גם העובדה שקיימים חשדות לפחות לגבי שניים מחבריה הבכירים, אורי אריאל וניסן סלומיאנסקי.

דו"ח מבקר המדינה קבע כי אריאל הזרים באופן שיטתי כספים למקורביו הפוליטיים, באופן שפגע במינהל התקין ובניגוד להחלטת הממשלה. מסקנות הדו"ח מעידות על שחיתות עמוקה במשרדו, והמבקר קובע שאריאל "נושא באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המינהל התקין". זו בדיוק ההגדרה של שחיתות – שימוש בכספי ציבור כבשלך.

אצל סלומיאנסקי, כבר לפני כמעט שנה נשמעו העדויות הראשונות על הטרדות מיניות מצדו. החקירה מתנהלת כבר חודשים, ונאספו עדויות מעשר נשים. תגובה רפה ומינימלית של שר החינוך וראש מפלגתו, מאפשרת את המשך פעילותו כנבחר ציבור, למרות העדויות התלויות נגדו. למרות המקרים החמורים האלו – כמעט ולא נשמעים קולות הדורשים מבנט לקחת אחריות ולהילחם נגד השחיתות בתוך מפלגתו. העיקר שכחלון יילחם נגד השחיתות בשאר מפלגות הממשלה.

במקום שבו לציבור אין ציפיות, התקשורת היא זו שצריכה להציף אותן. חשוב וחיוני להעביר ביקורת כחלון שמכשיר את שרצי הקואליציה, אבל חשוב וחיוני עוד יותר להעביר ביקורת על שאר חברי הקואליציה – על השחיתויות האופפות אותם, ועל השתיקה של חברי וראשי מפלגותיהם שמאפשרות את השחיתויות. למה למושחתים ולעמיתם למפלגות מגיעות הנחות?

אור סרי היא הייטקיסטית, עוסקת במדיניות מגדרית ופעילה חברתית.

> כחלון ורגב, אתם קבלני הביצוע של ההגמוניה הלבנה 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf