newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גנץ רוצה להיות ראש ממשלה? שיעודד את הערבים לנהור לקלפיות

נתניהו כבר מכין את השטח לפרק נוסף בדה לגיטימציה של קולות הערבים. הרשימה המשותפת חייבת להתמודד עם האתגר הגדול ולהעיר את ציבור הבוחרים הפסיבי ביותר בישראל. וגם גנץ צריך לעודד הצבעה בתל שבע ואבו גוש אם ברצונו להיות ראש ממשלה

מאת:

"וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ" – במילים אלה פתח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את נאום הניצחון שלו ב-2015, לאחר מופע ההתקרבנות של שלהי אותה מערכת בחירות, ששיאו בנאום "הערבים נוהרים לקלפיות" המפורסם. לאור מעשיו ב-2015  ובבחירות באפריל 2019 עם אירועי המצלמות בקלפיות, נתניהו כבר מכין את השטח לפרק נוסף של דה לגיטימציה של הערבים – ובעיקר של קולותיהם.

לא מן הנמנע שנתניהו יהפוך גם את ספירת הקולות לפארסה, ויציג ערעורים שונים ומשונים כלפי טוהר הבחירות אצל הערבים. לצפות מנתניהו לעשות פחות מכך יהיה זלזול בנכונותו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו.

צפוי להפוך את ספירת הקולות לפארסה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

לא יהיה מפתיע לראות את פעילי הליכוד יוצרים פרובוקציות בקלפיות ערביות, ולו רק בכדי ליצור מצג של חוסר אמינות אצל הערבים. התעקשות על הצבת חברי ליכוד בקלפיות ערביות אמנם מותרת, אך לא נועדה למצוא זיופים כמו שמטרתה היא לתת תחושה של זיופים לתקשורת.

נתניהו לא המציא את הגלגל הזה. חבריו הרפובליקאים בארה"ב פועלים זה שנים על מנת למנוע מקבוצות מיעוט לממש את זכותן הדמוקרטית להצביע. בין השאר הם משתמשים בהטלת מגבלות על אמצעי הזיהוי הנדרשים ממצביעים במדינות רפובליקאיות או שרטוט מחדש של אזורי הבחירה במחוזות שבהם קיים חשש לרוב שחור או היספאני שעלול להצביע למפלגה הדמוקרטית המתחרה.

נתניהו, כמו הערבים, יודע גם כי אין מי שיעמוד על המשמר כדי למנוע מהפארסה הזאת להתקיים, בטח ביום הבחירות עצמו. במקרה הגרוע ביותר מבחינתו, תקנוס ועדת הבחירות את הליכוד לאחר מעשה. מחיר זעום לשלם בכדי להישאר ראש ממשלה.

התקשורת אגב, משתפת פעולה עם נתניהו. בעודו ממשיך לפמפם את המסר של "גניבת בחירות", התקשורת נגררת לדיון בנושא שיש ספק רב אם הוא קיים בכלל. איש באולפני החדשות אינו שואל שאלות חשובות כמו "באיזה סדרי גודל של זיופים מדובר, אם בכלל?" "כמה מקרים היו?" "כמה כתבי אישום הוגשו בגין זיופי קולות?"

נתניהו יודע טוב מאוד כי בעולם שבו התקשורת היא מוטת רייטינג, לעובדות אין ממש חשיבות. הוא משליך את פתיון "גניבת הבחירות" – והתקשורת מבקשת תוספת ומתחילה לדון בחוקי מצלמות למיניהם, מתוך קבלה של הנחת היסוד הראשונית שלפיה הערבים הם רמאים טרם הוכחה חפותם.

אתגר גדול במיוחד

כינונה המחודש של הרשימה המשותפת הפיח רוח חדשה בקמפיין, ואכן מורגשת הן בשטח והן ברשתות החברתיות פעילות ערה של המפלגה בעידוד הערבים לצאת להצביע. אין לרשימה המשותפת את הלוקסוס להישען על הקמפיין של ועדת הבחירות המרכזית לעידוד ההצבעה, שרק כ-7% מתקציבו מופנה לדוברי ערבית (שהם 20% מבעלי זכות ההצבעה). ברשימה המשותפת יודעים היטב שאין להם על מי לסמוך אלא על עצמם.

מועמדי הרשימה המשותפת במהלך ארוע השקת הקמפיין בעברית של הרשימה המשותפת בתל אביב, 20.8.2019 (צילום: אורן זיו)

הפיחו רוח חדשה בקמפיין. מועמדי הרשימה המשותפת במהלך ארוע השקת הקמפיין בעברית בתל אביב, 20.8.2019 (צילום: אורן זיו)

פרט לכך, האתגר העומדת בפני המשותפת הוא גדול במיוחד, ולא רק בגלל הצפי לקמפיין גוועאלד מבית נתניהו ביום הבחירות, אלא בעיקר כי מוטלת עליה משימה להעיר את ציבור הבוחרים הפסיבי ביותר בישראל (לפחות כשמדובר בבחירות כלליות). אך האתגר הגדול הזה טומן בחובו גם הזדמנות.

על הרשימה המשותפת להתכונן לספין קשה ביום הבחירות, ומוטלת עליה החובה לצאת בקמפיין גוועאלד משלה על מנת לנהור לקלפיות הלכה למעשה – תוך כדי שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותה. בין השאר, כדאי שתשתמש באותן תשתיות ופעילי שטח שהביאו לשיעור הצבעה גבוה במיוחד בבחירות לרשויות המקומיות.

בנוסף, כדאי שהרשימה המשותפת תשקיע בחדירה ליישובים שבהם שיעור ההצבעה הכללי נמוך בשל מעורבות פוליטית נמוכה – ולא רק תתמקד באיזורי ההשפעה בישובים הערבים הגדולים). היא צריכה גם להציג את הבחירות האלה כשעת חירום למגזר הערבי כולו; לעודד צעירים להסיע לפחות אדם אחד לקלפי כפי שעשו מצביעי אובמה ב-2008; לקרוא להצבעה במסגדים ובכנסיות; לגייס אנשי ציבור על מפלגתיים (מפורסמים, אנשי דת וקהילה) – עד שנראה את התמונות של ערבים קשישים בכיסאות גלגלים שמגיעים להצביע ולו רק כתגובת נגד לנתניהו. צריך לעמוד מול נתניהו בשיטות של נתניהו. הפוטנציאל קיים, כבר ראינו אותו בנובמבר. תיאורטית הוא שווה בין 18 ל-24 מנדטים לרשימה המשותפת.

3,614 ערבים השיגו לגנץ מועד ב'

בין אם הערבים ייכנסו לממשלה או לא, שיעור הצבעה גבוה בקרב הערבים הוא אינטרס חשוב גם לכל המפלגות שמעוניינות להחליף את נתניהו. 3,614 קולות לרע"ם-בל"ד בבחירות האחרונות הורידו את משקל הקולות הכללי, מנעו את כניסת הימין החדש לכנסת – ולמעשה מנעו מנתניהו להקים ממשלה.

אם יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, אכן מעוניין להיות ראש ממשלה, עליו לעודד כמה שיותר ערבים להצביע, לא משנה למי, ולו רק בכדי להפחית מכובד משקלן של המפלגות הנאמנות לנתניהו ולמנוע את הקמת ממשלת נתניהו-עוצמה יהודית.

אם גנץ רוצה להגיע אל הנשיא עם יותר קלפים מנתניהו, הוא חייב לעודד את הסטודנטית מתל שבע (30% הצבעה), והבחור שלא מתעניין בפוליטיקה מאבו גוש (40% הצבעה), לנהור לקלפיות. "כן ירבה וכן יפרוץ".

חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

האם הוא באמת רוצה להחליף את נתניהו? בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (צילום: אורן זיו)

איאד שלאבנה הוא בוגר תואר ראשון בניהול מאוניברסיטת בן גוריון ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת קולורדו. עסק בניהול ושיווק במגזר הפיננסי והטכנולוגי בישראל וארה"ב. בעל ואבא

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

עוד יום של אפרטהייד: מתנחלים בילו במעיין פלסטיני בחסות הצבא

גם ביום שישי האחרון יצאו עשרות מתנחלים לבלות ב"עין קריות", מעיין שנמצא בשטח החקלאי של הכפר הפלסטיני קריות. חיילים ושוטרי מג"ב מנעו מפלסטינים להגיע למקום, וירו גז מדמיע לעבר בתי הכפר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf