newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא רק בסינמה סיטי: העלמת הפלסטינים היא דרך חיים בירושלים

הדרת הנהגים הפלסטינים מעבודה בסינמה סיטי ללא ספק פסולה מוסרית. אבל בעיר שבה פלסטינים נדחקים מהתקציב, מהתכנון, ממערכות החינוך והבריאות ומהמרחב הציבורי - הסינמה סיטי ממש לא לבד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"אם היא רוצה נהג יהודי, יהיה נהג יהודי, מה זה משנה אני לא מבינה". כך השיבה מירב באשר, נציגת הבעלים בסינמה סיטי ירושלים, לתאאיר רגעי, נהג מונית ממזרח ירושלים, כשהלה התעמת איתה בנוגע למדיניות המפלה של הסינמה סיטי בהזמנת נהגים יהודים בלבד לחלק מעובדיהם. מדיניות זו נחשפת עכשיו בתחקיר המיוחד של יעל מרום משיחה מקומית בשיתוף עם אולפן שישי בחדשות 2.

האמת, אני מאמינה לבאשר. אני מאמינה לה שהיא באמת ובתמים לא מבינה מה הבעיה בהעלמת הנהגים הפלסטינים, תוך פגיעה קשה במטה לחמם, פשוט כי כך כמה מהעובדים היהודים שלה מעדיפים.

אני מאמינה לה מפני שבאשר מתנהלת בתוך עיר שבה העלמת הפלסטינים היא דרך חיים, היא מדיניות כמעט מוצהרת. אני מאמינה לה כי גם ראש העיר שבה היא עובדת לא רואה את הפלסטינים ומקצה להם פירורים מהתקציב העירוני, לאוכלוסיה המהווה כבר קרוב לארבעים אחוז מתושבי העיר. אני מאמינה לה כי בירושלים הממשלה עצמה, על כל זרועותיה, מתגייסת כדי להעלים את הפלסטינים בשם פרוייקט הייהוד של מזרח העיר והכנסת מתנחלים תחתם.

> תחקיר: בסינמה סיטי דרשו נהגים יהודים במקום הערבים

בירושלים, העלמת הפלסטינים היא דרך חיים. פלסטינים מתפללים ליד מחסומי המשטרה מחוץ לאל אקסה באזור ראס אל-עמוד בשל הגבלות הכניסה למתחם המסגד, מזרח ירושלים, 24 אוקטובר, 2014. (אקטיבסטילס)

בירושלים, העלמת הפלסטינים היא דרך חיים. פלסטינים מתפללים ליד מחסומי המשטרה מחוץ לאל אקסה באזור ראס אל-עמוד בשל הגבלות הכניסה למתחם המסגד, מזרח ירושלים, 24 אוקטובר, 2014. (אקטיבסטילס)

אני מאמינה לה כי בירושלים, המראה של שמות הרחובות בערבית שהועלמו בספריי שחור כדי למחוק את הערבית מהמרחב הציבורי איננו מראה נדיר בכלל. אני מאמינה לה כי בירושלים, כאשר מתנחלים רוצים לקיים מצעד אלים ופרובוקטיבי בלב הרובע המוסלמי, המשטרה דואגת להעלים עבורם את התושבים הפלסטינים מהסביבה ולכלוא אותם בבתיהם.

אני מאמינה לה כי גם מערכת החינוך הישראלית מעלימה את הפלסטינים תוך הפרה בוטה של חוקיה שלה, ולא רואה את אלפי הילדים בירושלים המזרחית שאין להם כיתות לימוד.

אני מאמינה לה כי כאשר המדינה סערה סביב פרשת ההפרדה בין פלסטינים ויהודים באוטובוסים בגדה המערבית, תושבי ירושלים התקשו להבין על מה המהומה: האוטובוסים בירושלים מזמן העלימו את הערבים: אגד פשוט לא נכנס לשכונות בירושלים המזרחית.

אני מאמינה לה כי הפלסטינים בירושלים שקופים עד כדי כך שברבות משכונותיהם, לחלק גדול מהרחובות אין בכלל שמות. עיריית ירושלים הייתה זקוקה לעתירה של האגודה לזכויות האזרח כדי להתחיל בתהליך השילוט בשכונות כמו סילוואן, שיח' ג'ראח, ואדי ג'וז, ג'בל מוכבר, צור באהר, ועוד.

אני מאמינה לה כי בירושלים, גם התינוקות הפלסטינים הם שקופים: בעיר המזרחית פועלות 6 תחנות טיפות חלב בלבד, לעומת 26 תחנות בעיר המערבית.

אני מאמינה לה כי אלמלא היו הפלסטינים בירושלים שקופים, הנתונים על מימדי העוני בקרבם – מעל 75% מכלל התושבים וכמעט 84% מהילדים – היו מרעידים את אמות הסיפים במדינה.

הדרת הנהגים הפלסטינים שביצעו בסינמה סיטי היא אכן בלתי חוקית ופסולה מוסרית, ויש להגיב לה בהתאם. אבל בה בעת, חשוב לא לגלגל עיניים ולצקצק בלשון בהיתממות: בעיר שבה העלמת הפלסטינים מהמרחב הציבורי לטובת איזו פנטזיה יהודית בדלנית הפכה לדרך חיים, פרשת הסינמה סיטי היא רק קצה קצהו של קרחון גזעני המתנגש בכוח בעיר על בסיס יומי.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> מפחדים מחלוקת ירושלים? לקפריסאים בניקוסיה זה דווקא עבד

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

קמפיין סיוע חירום לעזה: כישראלים, יש לנו אחריות לאסון ברצועה

הקורונה הגיעה לרצועה הנצורה והמרוסקת, שכמעט לא קיימים בה משאבים להתמודדות עם המגפה. עלינו, הישראלים, לסייע לתושבי עזה לא רק מתוך סולידריות, אלא בגלל חלקנו באסונם, ולדרוש גם את הסרת המצור לאלתר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf